Ayşen Gruba tiyatroya nasıl başladı? Hayalindeki meslek neydi? Adile Naşit’le nasıl bir ilişkisi vardı?

Karşınızda “Domates Güzeli” Ayşen Gruba var. Türk tiyatrosunun ve sinemasının önemli değerini, figürünü yakından tanıyalım ve pek bilinmeyen yönlerine iç dünyasına bir bakalım...

Tiyatroya girişi

Osmanlı zamanında karargah olarak kullanılan bir köşkte dünyaya gelir.
Yeşilköy’de Halit Ziya Uşaklıgil’in Aşk-ı Memnu ve Mai ve Siyah’ı yazdığı odasında çocukluğunda kovalamaca oynar.
Sanata düşkün bir annesi ve şiire meraklı makinist babası vardır.
Ailecek sinemaya giderler.
Popüler bir öğrencidir ve avukat olmak ister. Annesi ona çenesi yüzünden “Sende bu çene varken adamı ipe götürüp ipter alırsın” der. Ancak tiyatrocu ablasının yolundan gider.
Okulda bütün arkadaşları Yeşilköy Halkevi'nde tiyatroya başlayınca, o da onlara takılır... Daha tiyatronun ABC'sini öğrenmeye başlarken babasını kaybeder.
Lise 2’de babasını kaybetmesinin ardından aileye destek için ablasıyla beraber tiyatroya başlar. İlk kez "Kongre Eğleniyor" diye bir oyunda, hizmetçiyi canlandırır. Ve kuliste aklında kalan herkesin kendisine sarılıp kutlamasıdır. Ardından turneler başlar. Parayı aldığında ihtiyacı kadarını kendisine ayırıp kalanı annesine yollar.
Ankara'da Meydan Sahnesi'nde oynamaya başlar. Orada da Yılmaz'la tanışır ve evlenir. Elvan dünyaya gelir. Bu yüzden sahneye bir süre ara verir. İstanbul'a döndüğünde Devekuşu'nun kadrosuna girer.

1977'de TRT'deki bir eğlence programı için skeç çeker. Domates Güzeli Nahide Şerbet adında saf ayağına yatan ama her şeyin farkında olan bir tipi canlandırır. Bir gecede 16 yıllık tiyatro hayatında olmadığı kadar meşhur olur.

Adile Naşit’le ilişkisi

Adile Naşit’le altlı üstlü komşudur. Adile Naşit’i bambaşka bir insan olarak tarif eder. Para dışında her şeyi konuşurlar. Onu Ertem Eğilmez'e ilk o götürür. O günlerde ekonomik sıkıntıları vardır. Adile Abla'ya anlatır. O da Ertem Eğilmez'e bahseder. Sete çağrılır. 10-15 gün gider ve Ertem Eğilmez onu uzaktan izleyip ekibe uyum sağlayıp sağlamayacağına bakar. Ve çekirdek kadroya girer.

Taksitle ev alır. O da teliflerin ödenmemesinden dertlidir. Hatta hakları verilseydi helikopter alabileceğini söyler.
Çalışmazsa hasta olacağını düşünenlerden.

SAYGI VE ÖZLEMLE ANIYORUZ.

Bi'SORU DAHA?

Kemal Sunal kendini nasıl anlatmıştır?

Eşi Gül Sunal'a "Beni kimse araştırmayacak galiba! Bari ben yapayım" diyen Kemal Sunal, yüksek lisans tez konusu olarak kendini seçer. Kemal Sunal'ı da şöyle...

Charlie Chaplin'in izlediği en güzel şov hangisidir?

Şarlo lakaplı Charlie Chaplin babasıyla sirk şovunu izlemeye gider. Ancak bilet kuyruğunda öyle bir olay yaşanır ki Şarlo en güzel şovu orada...

Münir Özkul'un efsane Yaşar Usta repliği nasıldır?

Türk sinemasının önemli figürü Münir Özkul'un oynadığı Bizim Aile'deki Yaşar Usta karakterinin iş adamı Saim Bey'e verdiği ders nedir?

Hastane Önünde İncir Ağacı türküsünün hikayesi nasıldır?

Hastane Önünde İncir Ağacı hangi yöreye aittir? Türkünün hikayesi nasıldır? Hastane Önünde İncir Ağacı türküsünün sözleri nasıldır?