Mustafa Kemal Atatürk radyonun emekleme döneminde olduğu ve 1930'larda yeni yeni gelişen sinema ile ilgili nasıl bir öngörüde bulunur? İşte Atatürk'ün vizyonu...

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, sinemanın geleceği noktayı 1930'lu yıllarda anlatır... O dönemki sinema çalışmalarıyla yakından ilgilenir ve bazı filmleri izler. Radyonun emekleme ve sinema konusunda da daha yeni yeni çalışmaların yapıldığı süreçte şöyle bir öngörüde bulunur:

"Sinema öyle bir keşiftir ki, gün gelecek barutun, elektriğin ve kıtaların keşfinden çok dünya medeniyetinin cephesini değiştireceği görülecektir.
Sinema, dünyanın en uzak uçlarında oturan insanların birbirlerini tanımalarını, sevmelerini temin edecektir.
Sinema insanlar arasındaki görüş, görünüş farklarını silecek; insanlık idealinin tahakkukuna en büyük yardımı yapacaktır.
Sinemaya lâyık olduğu ehemmiyeti vermeliyiz”

Bi'SORU DAHA?

Müjdat Gezen'in tiyatroya bakışı nasıldır?

Müjdat Gezen nasıl tiyatrocu olmuştur? Ailesi tiyatrocu olmasına ne demiştir? Müjdat Gezen'in tiyatro ile ilgili sözleri nelerdir?

Hastane Önünde İncir Ağacı türküsünün hikayesi nasıldır?

Hastane Önünde İncir Ağacı hangi yöreye aittir? Türkünün hikayesi nasıldır? Hastane Önünde İncir Ağacı türküsünün sözleri nasıldır?

Kadıköy Belediyesi Çocuk Tiyatro Festivali ne zaman başlıyor?

Kadıköy Belediyesi'nin geleneksel Çocuk Tiyatro Festivali ne zaman başlayacak? Biletler nereden alınabilir? Festival kaç gün sürecek? Festival...

Avrupa Birliği Milli Marşı'nın ilham kaynağı kimdir?

Avrupa Birliği’nin öncelikli konularından olan özgürlük, barış ve dayanışma mesajı verilen marş ünlü bir ismin eserinden ilham alınarak...