Lavinia'nın anlamı nedir? Özdemir Asaf, Lavinia şiirini kimin için yazmıştır? Adına şiir yazılan kadının özellikleri nelerdir ve özeli nasıldır?

Yıl 1957.
Cumhuriyet dönemi şairlerinden Özdemir Asaf kaleme alır ödüllük şiiri "Lavinia"yı.
Şiirde adını gizler aşkının ama bilinir Mevhibe Meziyet Beyat olduğu. Her ne kadar kendisi o dönem bilmese de.

Lavinia'nın anlamı

Meziyet Beyat - Lavinia

Lavinia ölüm çiçeği anlamına gelir. Ki Mevhibe Meziyet Beyat'ı yakından tanıyanlar onu anlatırken "Korkunç bir sezgi gücü vardı Mevhibe’nin. Yüzünüze bakar bakmaz, sizi tanır, anlar, ruhunuzun en derin köşelerine kadar kavrardı. Küçücük bir bakıştan, mimikten, jestten tüm karakter haritanızı çıkarabilirdi" der.

Özdemir Asaf da platonik aşkı için "Öldürmekten daha beter anlıyorsun insanı" der.

"R" harflerini telaffuz edemeyen ancak iyi bir okuyucu olan Özdemir Asaf, Lavinia şiirini yarışmaya gönderir. Üniversite yıllarında yazılan ve büyük beğeni toplayan şiir birinci olduğunda kürsüye gelir Özdemir Asaf. Şiirin yazıldığı adı söylenmeyen kız da salondadır. Özdemir Asaf şiirini okurken aşık olduğu kız salondan ayrılır. Özdemir Asaf bu duruma çok üzülür.

Peki Mevhibe Hanım neden böyle bir tavır sergiler? Çünkü o başkasına aşıktır. Ressam hocası Edip Hakkı Köseoğlu. Ve bir de usta gazeteci İlhan Selçuk'a. Ancak İlhan Selçuk o dönem çok hızlı bir gençtir!

Mevhibe Hanım, sonrasında Öztürk Serengil ile evlenir. Ancak evlilikleri uzun ömürlü olmaz ve ayrılırlar. Mevhibe Hanım daha sonra fotoğrafçı Muhlis Hasa ile evlenir.

2 Mayıs 1925’te İstanbul’da doğan, vali kızı olan, Güzel Sanatlar Akademisi'ni bitiren ve resim öğretmenliği yapan Mevhibe Hanım, 11 Eylül 2007'de hayatını kaybeder.

İşte Özdemir Asaf'ın platonik aşkı Mevhibe Meziyet Beyat için yazdığı şiiri...

Lavinia

Sana gitme demeyeceğim.
Üşüyorsun ceketimi al.
Günün en güzel saatleri bunlar.
Yanımda kal.

Sana gitme demeyeceğim.
Gene de sen bilirsin.
Yalanlar istiyorsan yalanlar söyleyeyim,
İncinirsin.

Sana gitme demeyeceğim,
Ama gitme, Lavinia.
Adını gizleyeceğim
Sen de bilme, Lavinia.

Bi'SORU DAHA?

Hansel ve Gretel Masalı nasıldır?

Hansel ve Gretel nerede yaşadılar ve başlarına neler geldi? Üvey annenin onları ormanda bırakma planına karşı neler yaptılar?

Yahya Kemal, Sessiz Gemi şiirini kime yazmıştır?

Yahya Kemal Beyatlı’nın kaleme aldığı “Sessiz Gemi” şiiri aşkına vedayı anlatır. Peki kimdir o aşkı? İşte Sessiz Gemi'nin adresi...

Açlık Grevinin Beşinci Gününde şiirinin sözleri nasıldır?

Dünya edebiyatının önemli ismi Nazım Hikmet’in Bursa Cezaevi’nde kalırken yazdığı Açlık Grevinin Beşinci Gününde şiirinin sözleri nasıldır?

Ağustos Böceği ile Karınca Masalı nasıldır?

Ağustos böceği ile karıncanın yaz ve kış ilişkisini alan bir hikaye... Yaz boyu karınca ve Ağustos böceği ne yapıyor? İşte çıkarılan ders...