Lavinia'nın anlamı nedir? Özdemir Asaf, Lavinia şiirini kimin için yazmıştır? Adına şiir yazılan kadının özellikleri nelerdir ve özeli nasıldır?

Yıl 1957.
Cumhuriyet dönemi şairlerinden Özdemir Asaf kaleme alır ödüllük şiiri "Lavinia"yı.
Şiirde adını gizler aşkının ama bilinir Mevhibe Meziyet Beyat olduğu. Her ne kadar kendisi o dönem bilmese de.

Lavinia'nın anlamı

Meziyet Beyat - Lavinia

Lavinia ölüm çiçeği anlamına gelir. Ki Mevhibe Meziyet Beyat'ı yakından tanıyanlar onu anlatırken "Korkunç bir sezgi gücü vardı Mevhibe’nin. Yüzünüze bakar bakmaz, sizi tanır, anlar, ruhunuzun en derin köşelerine kadar kavrardı. Küçücük bir bakıştan, mimikten, jestten tüm karakter haritanızı çıkarabilirdi" der.

Özdemir Asaf da platonik aşkı için "Öldürmekten daha beter anlıyorsun insanı" der.

"R" harflerini telaffuz edemeyen ancak iyi bir okuyucu olan Özdemir Asaf, Lavinia şiirini yarışmaya gönderir. Üniversite yıllarında yazılan ve büyük beğeni toplayan şiir birinci olduğunda kürsüye gelir Özdemir Asaf. Şiirin yazıldığı adı söylenmeyen kız da salondadır. Özdemir Asaf şiirini okurken aşık olduğu kız salondan ayrılır. Özdemir Asaf bu duruma çok üzülür.

Peki Mevhibe Hanım neden böyle bir tavır sergiler? Çünkü o başkasına aşıktır. Ressam hocası Edip Hakkı Köseoğlu. Ve bir de usta gazeteci İlhan Selçuk'a. Ancak İlhan Selçuk o dönem çok hızlı bir gençtir!

Mevhibe Hanım, sonrasında Öztürk Serengil ile evlenir. Ancak evlilikleri uzun ömürlü olmaz ve ayrılırlar. Mevhibe Hanım daha sonra fotoğrafçı Muhlis Hasa ile evlenir.

2 Mayıs 1925’te İstanbul’da doğan, vali kızı olan, Güzel Sanatlar Akademisi'ni bitiren ve resim öğretmenliği yapan Mevhibe Hanım, 11 Eylül 2007'de hayatını kaybeder.

İşte Özdemir Asaf'ın platonik aşkı Mevhibe Meziyet Beyat için yazdığı şiiri...

Lavinia

Sana gitme demeyeceğim.
Üşüyorsun ceketimi al.
Günün en güzel saatleri bunlar.
Yanımda kal.

Sana gitme demeyeceğim.
Gene de sen bilirsin.
Yalanlar istiyorsan yalanlar söyleyeyim,
İncinirsin.

Sana gitme demeyeceğim,
Ama gitme, Lavinia.
Adını gizleyeceğim
Sen de bilme, Lavinia.

Bi'SORU DAHA?

Canan Karatay’ın Harvard Üniversitesi Kütüphanesi’ne giren kitapları hangileridir?

Sağlıklı yaşam hakkında önemli bilgilendirmelerde bulunan Prof. Dr. Canan Karatay’ın kitaplarının isimleri nelerdir? Hangileri Harvard Üniversitesi...

Nobel Edebiyat Ödülü'nü alan ilk kadın yazar kimdir?

İsveç’te doğan ve aynı zamanda öğretmen olan 1909 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi, çağdaş öykü yazarlarının en yeteneklileri arasında gösterilir......

Ünlü şairlerin çocuklarla ilgili şiirleri hangileridir?

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı öncesinde Can Yücel'den Sunay Akın'a kadar ünlü şairlerimizin çocuklarla ilgili şiirlerini hatırlatalım...

Bab-ı Ali'den İkitelli'ye Camlı Köşk kitabının içeriğinde neler vardır?

Emektar gazeteci Uluğ Örs'ün kaleme aldığı Bab-ı Ali'den İkitelli'ye Camlı Köşk kitabında neler anlatılır? Camlı Köşk'te hangi ünlüler vardır?