İnsan sağlığı açısından vazgeçilmez önemli bir besin kaynaklarından olan yumurtanın üzerindeki rakam ve sayılar neyi ifade ediyor? Yumurtanın kodlarına bir bakalım...

 

Değişen ve gelişen teknolojik çağda yumurtanın içi aynı olsa da dışı bize artık önemli bilgiler verebiliyor. Bir anlamda yumurtaların da kimliği var. Sizin yapmanız gereken o kodları doğru okumak ve bilmek.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın zorunlu hale getirmesinin ardından marketlerde satılan yumurtalara zorunlu kod uygulamasına geçildi. Peki rakam ve sayılar neyi ifade ediyor? Soruların cevabına ve ayrıntılarına bir bakalım...

Kodların anlamı

  • 0: Kabuklu yumurta üzerindeki "0" onun organik tavuk yumurtası olduğunu ifade eder. Firma tavuğa herhangi bir hormon uygulamamıştır ve beslenmesi organik olduğu için yumurta da organiktir. Diğerlerine göre en sağlıklı ve biraz daha pahalı olan yumurtadır.
  • 1: Serbest dolaşan tavuk yumurtası olduğunu gösterir. GDO'suz yem ve hormon kısıtlaması yoktur ve bu konuda inisiyatif tavuk yetiştiren firmaya aittir.
  • 2: Kümeste kafessiz yetiştirilen tavukların yumurtası olduğunu ifade eder. Tavuk kapalı bir alan içinde ancak belli bir hareket özgürlüğü vardır. GDO’suz yem ya da hormon kısıtlaması yoktur.
  • 3: Tamamen kafes içinde yetişen tavuk yumurtaları. Kafeste kalırlar ve dolaşma olayı yoktur. Bütün besin üretici ne veriyorsa odur. Ki bu yumurtalar diğerlerine göre çok ucuzdur.

Menşei ve plaka

Yetiştirme metodu ilk sırada yer alırken onun yanında harfler görürsünüz. Mesela TR gibi. Bu o yumurtanın Türkiye'de yetiştirildiğini gösterir. Ülke kodunun yanında ise il trafik kodu yer alır.
Devamındaki uzun numara ise işletme numarasıdır. En sonundaki de kanatlı işletmelerde bulunan kümeslerin sıra numaralarıdır. Kodun altında ise gün ay yıl olarak yumurta üretim tarihi yer alır. Bir yumurtanın üzerindeki tarihten 28 gün sonrasına kadar tüketilmesi gerekir. Yani son tüketim tarihi üretim tarihinden 28 gün sonrasıdır.