Galatasaray'ın yeni transferi Gomis'te de görülen vazovagal senkop nedir? Hangi durumlarda görülür? Vazovagal senkopun nedenleri nelerdir?

Aslında bu rahatsızlığı birçoğumuz Galatasaray'ın Gomis'i transfer etmesiyle duyduk. Peki nedir vazovagal senkop. Vazovagal senkop; bayılmadır. Beyne kan akışının azalmasına bağlı olarak ani ve kısa bilinç kaybıdır. Ki bayılma genellikle sağlık problemi olduğunu gösterir. İstisnai olarak sağlıklı bireyler de görülmesi mümkündür. Bayılma sırasında düşmeye bağlı yaralanmalar olabilir. Genellikle de yaşlılarda. Kısa bir süreçtir ve birkaç dakika içinde kişi kendine gelir.

Basit bayılma sık görüler türüdür. Genellikle çocuk ve yetişkinlerde gerçekleşir. Bayılma öncesinde hararet, bulantı, sersemlik ve göz kararması görülür. Senkopun uzun sürmesi bir nöbeti tetikleyebilir.

Vazovagal senkopun nedenleri

  • Düzensiz kalp atışı
  • Nöbetler
  • Panik veya anksiyete ataklar
  • Düşük kan şekeri (hipoglisemi)
  • Anemi (oksijen hücrelerin azlığı)
  • Sinir sisteminin tansiyonu düzenleyişindeki sorunlar
  • Kaygı, korku, acı, yoğun duygusal stres, açlık ya da alkol veya uyuşturucu kullanımı sebebiyle de basit bayılmalar yaşanabilir.

NOT: Galatasaray Kulübü Doktoru Yener İnce, Gomis'in detaylı bir sağlık taramasından geçirildiğini belirterek konu hakkında şu bilgilendirmeyi yapmıştı: "Yapısal bir kalp problemi yok. Ancak Gomis'in herhangi bir yerde bu bayılmaları yaşaması kuvvetle muhtemel. Yaşayacaktır da bu son derece normal. Durumu biliyoruz. Bunun altında futbol oynamasına engel bir şey yok. Kulüp gerekli önlemleri aldı. Kontrat düzeyinde de. Antrenmanda olabilir, maçta olabilir bu maçta mümkün. Bizim hazırlıklı olduğumuz bir tablo. Sürpriz olmayacak. Bunun kalple ile bir ilgisi yok." 

(Herkese sağlık, sıhhat dileriz)

Bi'SORU DAHA?

Kinoanın faydaları nelerdir?

Kinoa, Birleşmiş Milletler Tarım Örgütü’nün 2013’ü "Uluslararası Kinoa Yılı" ilan ettiği Güney Amerika bitkisi... Kinoa bitkisinin yararları...

Siyah zeytin alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Soru ve cevabı sağlığımız açısından büyük önem taşıyor... Soframızın vazgeçilmezlerinden zeytinde dikkat edilmesi gereken noktalar neler?

Günde kaç tel saçın dökülmesi normaldir?

Saç bazı insanların çok büyük hassasiyet gösterdiği ve psikolojisini bile etkilediği önemli konulardan biridir... Günde kaç tel saçın dökülmesi...

Şekerin zararları nelerdir?

Günlük ne kadar şeker tüketmeliyiz? Şekerin insan sağlığı açısından zararları nelerdir? Şekerin insanda bıraktığı uzun ve kısa vadeli problemlere...