Balıklı Kaplıca’da tedavi yöntemi nasıldır? Hastalıklar için nasıl bir süreç gerekmektedir? Balıklı Kaplıca tam olarak nerededir? Balıklı Kaplıca hangi hastalıkları tedavi eder?

Balıklı Kaplıca Sivas Kangal’da (merkeze 90 km) Hamam Deresi vadisinde yer alır.
Balıklı Kaplıca’nın yanı sıra Yılanlı Çermik adlarıyla da anılır. 
Rakımı 1425 metredir. 5 ayrı yerde kaynağı vardır. 
1917 yılında sazlık bir alan olan kaplıca, 1966 yılında dört adet havuz ve iki katlı 16 odalı bir motel ile hizmete açılmıştır. 
Günümüzde ise dört kısım otel, altı havuz, 16 adet özel banyo, lokanta, market ve çay bahçesi hizmet vermektedir.
2003’te Sağlık Bakanlığı tarafından “Sağlık tesisi” olarak tescili yapılmıştır.
 

Kaplıca suyunun 36-37 derece olması ve kimyasal içeriği nedeniyle çeşitli hastalıkları tedavi edici özelliği vardır... Kaplıca, modern tıptan fayda görmeyenlerin umut kapısı olmuştur. 
Kaplıca suyunda kalsiyum, magnezyum, selenyum ve bikarbonat gibi iyonlar çok miktarda bulunur. Erkekler ve kadınlar için ayrı ayrı yerleri vardır. Havuzda günde bin 500 kişiye kadar hizmet veriebilir. 
Kaplıcaya ilk kez girenler ciddi ürperti yaşar. Sebebi ise balıkların etrafta dolaşması hastalıklı bölgelerle temas sağlamasıdır. Alışma süresi olarak 2-3 gün öngörülür. Dişleri olmayan balıklar ağızlarıyla cildi pürüzsüz hale getirir. Tedaviden olumlu sonuç alınması için üç hafta (21 gün) gereklidir ve günde 4’er saattan iki defa suda kalmak girmek gerekir. Ayrıca, sabahları aç karına birkaç bardak şifalı sudan içmek de tavsiye edilir. 

TEDAVİ EDİLEBİLEN HASTALIKLAR

  • Sedef Hastalığı
  • Hiperkeratozla seyreden dermatolojik rahatsızlıklar.
  • Kronik egzematöz lezyonların rezidüel ürtikerlerin ve nörodermtlerin tamamlayıcı tedavisinde,
  • Inflamatuar Romatizmal Hastalıklar (Romatoid Artrit, Ankilozan Spondilit, Psoriatik Artrit, Kollajen doku hastalıkları vb.)
  • Dejeneratif Eklem Hastalıkları (Kireçlenmeler)
  • Romatizmal Kas ve Yumuşak doku Hastalıkları (Fibromiyalji, Periartrit, Tendinit, Bursit, Epikondilit vb.)
  • Bel - Boyun ve Ağrıları