Kırmızı pancarda hangi vitaminler vardır? Kırmızı pancar nelere iyi gelir? Kırmızı pancarın içinde besinler yer alır?

Beta vulgaris yani kırmızı pancar...
Önemli bir besin kaynağı. İçinde yok yok! Kalsiyum, demir, potasyum ve protein gibi sağlıklı besinler içerir.
Kırmızı pancarda A, B, C, P vitaminleri ve mineralleri vardır.
Pancara kırmızı rengini veren betalain etkili bir antioksidandır.

Kırmızı pancarın faydaları

Yüksek su ve düşük kalori içeriğine sahip olmasından dolayı kilo kaybı için yararlıdır. Pancardaki lif, iştahı azaltarak ve dolgunluk duygularını teşvik ederek kilo kaybını arttırmaya yardımcı olur.

Pancarlar alfa-lipoik asit adı verilen bir antioksidan içerir. Bu bileşik, glikoz seviyelerini düşürmeye ve insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olabilir.

Pancar lif bakımından zengindir, bağırsak fonksiyonu üzerinde olumlu etkileri olan kabızlığı önler ve kolesterol seviyelerini düşürür.

Pancarlar kan basıncını düşürebilir, bu da kalp hastalığı ve diğer rahatsızlıklar riskinin azalmasına neden olur.

İçlerinde bulunan nitratlar nedeniyle beyin nöroplastisitesini geliştirir. Bu nitratlar, demansın (bunama) erken aşamalarında sıklıkla etkilenen bir beyin alanı olan somatomotor korteksin oksijenlenmesini artırmaya yardımcı olur. İnsanlar yaşlandıkça beyne giden kan akışı azalır ve bu da bilişin azalmasına neden olur. Pancar yemek bu süreci yavaşlatabilir veya önleyebilir.

Pancar, meme ve prostat kanserlerini önleme potansiyeline sahiptir.

Akciğer ve cilt kanserlerini önleyici etkisi vardır.

Pancar suyu havuç özü ile birlikte alındığında lösemi tedavisinde yardımcı olur.

Bi'SORU DAHA?

İncirin faydaları nelerdir?

Dünyada anavatanı Türkiye olarak görülen ve en çok Ege Bölgesi’nde Aydın yöresinde yetiştirilen incirin faydaları saymakla bitmez? İncir nelere iyi...

Acı biberin faydaları nelerdir?

Bazı yörelerimiz acısız yemek yemez, bazı yörelerde ise acı neredeyse hiç kullanılmaz... Oysa acı biberin insan sağlığına o kadar yararı vardır ki...

Kalp krizinin ilk belirtileri nelerdir? Kalp krizi nasıl anlaşılır?

Kalp krizi nedir? Kalp krizi nasıl ortaya çıkar? Kalp krizinin ilk belirtileri nelerdir ve nasıl anlaşılır? Kalp krizi esnasında yapılması...

Vazovagal senkop nedir? Sebepleri nelerdir?

Galatasaray'ın yeni transferi Gomis'te de görülen vazovagal senkop nedir? Hangi durumlarda görülür? Vazovagal senkopun nedenleri nelerdir?