Haruniye Kaplıcası tam olarak nerededir? Haruniye Kaplıcası'nın suyunun özelliği nelerdir? Haruniye Kaplıcası hangi hastalıkların tedavisine iyi gelir? Konaklama nasıldır?

Haruniye Kaplıcası, Osmaniye'nin Düziçi ilçesindedir. Düziçi ilçesinin 15 km kuzeyinde, Kuşçu köyü sınırları içinde Düdül Dağı eteklerinde yer almaktadır. Aslantaş Barajı’nın rezervuarının sonunda, Berke Barajı aksının 2,5 km.’lik yatağında yer alır. Manzarası harikadır. Bölge insanı Ilıca adını kullanır. Kaplıca alanı, Osmaniye il merkezine 57 km., Adana iline 143 km. uzaklıktadır. Kaplıca alanı denizden 620 metre yüksekliktedir.

Hem susuyla hem de bulunduğu doğasıyla sağlıklıdır. Eskiden sadece yaz aylarında hizmet verirdi ve bölge insanı göçerek kaplıcanın çevresine konuşlanırdı. Bir anlamda yaylalık olarak da değerlendirilirdi.

Ulaşım olarak karayolu vardır. Tem otoyolu ve D-400 karayolunun kesişim noktasında bulunmasından dolayı kolay bir konumdadır.  

haruniye kaplicasi havuz
 
Suyun Sıcaklığı : 32°C‘dir.
Suyun PH değeri : 6,0 -7,0
Toplam Mineralizasyonu :1150-1190 mg/lt arasında değişmektedir. 

Kimyasal özellikleri: Kalsiyum, magnezyum, sülfür, sülfat, bikarbonatlı termal sular, aynı zamanda 4 mg/lt florür, 332 mg/lt karbondioksit içermekte olup radyoaktif özelliğe sahiptir. 

Haruniye Kaplıcası’nın Faydaları

  • Özellikle romatizma rahatsızlıklarına iyi gelir.
  • Deri rahatsızlıklarında olumlu etkisi görülür.
  • Sinirsel hastalıklar ile kadın hastalıklarında şifa sağlar.
  • Beslenme bozukluğunda olumlu etkisi vardır.
  • Karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarına iyi gelir.
  • Mide ve bağırsak hastalıklarına faydalıdır.

NOT: Eskiden tesis yoktu ancak günümüzde dışarıdan gelen insanların rahatlıkla konaklayabileceği bir yapıya dönüştürüldü. Ancak eğer dışarıdan ve uzak bölgelerden geleniyorsa telefonla bilgi alınması ve rezervasyon yaptırılması önerilir. (Telefon: 0328 876 80 02-03).

Bi'SORU DAHA?

AIDS'in anlamı nedir?

Sağlık anlamında dünyanın en büyük sorunlarından biri olan AIDS tam olarak ne anlama geliyor? TDK’ya göre tanımı, etkileri ve bulaşma yolları...

Cüzzam nedir? Cüzzam hastalığının belirtileri nelerdir?

Cüzzam hastalığı neden oluşur? Cüzzam hastalığının belirtileri ve bulaşma şekilleri nelerdir? Cüzzam nasıl tedavi edilir?

Hastanelerin Dahiliye bölümünde hangi hastalıklara bakılır?

Hastanelerin en önemli ve yoğun merkezlerinden olan dahiliye ne anlama gelir? Dahiliyede hangi hastalıklara bakılır?

Lavanta çayının faydaları nelerdir?

Lavanta yüzyıllardır şifalı bitki olarak kullanılmaktadır. Gelin biz de lavanta çayı nasıl hazırlanır? Lavanta çayının yararları ve zararları...