Haruniye Kaplıcası tam olarak nerededir? Haruniye Kaplıcası'nın suyunun özelliği nelerdir? Haruniye Kaplıcası hangi hastalıkların tedavisine iyi gelir? Konaklama nasıldır?

Haruniye Kaplıcası, Osmaniye'nin Düziçi ilçesindedir. Düziçi ilçesinin 15 km kuzeyinde, Kuşçu köyü sınırları içinde Düdül Dağı eteklerinde yer almaktadır. Aslantaş Barajı’nın rezervuarının sonunda, Berke Barajı aksının 2,5 km.’lik yatağında yer alır. Manzarası harikadır. Bölge insanı Ilıca adını kullanır. Kaplıca alanı, Osmaniye il merkezine 57 km., Adana iline 143 km. uzaklıktadır. Kaplıca alanı denizden 620 metre yüksekliktedir.

Hem susuyla hem de bulunduğu doğasıyla sağlıklıdır. Eskiden sadece yaz aylarında hizmet verirdi ve bölge insanı göçerek kaplıcanın çevresine konuşlanırdı. Bir anlamda yaylalık olarak da değerlendirilirdi.

Ulaşım olarak karayolu vardır. Tem otoyolu ve D-400 karayolunun kesişim noktasında bulunmasından dolayı kolay bir konumdadır.  

haruniye kaplicasi havuz
 
Suyun Sıcaklığı : 32°C‘dir.
Suyun PH değeri : 6,0 -7,0
Toplam Mineralizasyonu :1150-1190 mg/lt arasında değişmektedir. 

Kimyasal özellikleri: Kalsiyum, magnezyum, sülfür, sülfat, bikarbonatlı termal sular, aynı zamanda 4 mg/lt florür, 332 mg/lt karbondioksit içermekte olup radyoaktif özelliğe sahiptir. 

Haruniye Kaplıcası’nın Faydaları

  • Özellikle romatizma rahatsızlıklarına iyi gelir.
  • Deri rahatsızlıklarında olumlu etkisi görülür.
  • Sinirsel hastalıklar ile kadın hastalıklarında şifa sağlar.
  • Beslenme bozukluğunda olumlu etkisi vardır.
  • Karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarına iyi gelir.
  • Mide ve bağırsak hastalıklarına faydalıdır.

NOT: Eskiden tesis yoktu ancak günümüzde dışarıdan gelen insanların rahatlıkla konaklayabileceği bir yapıya dönüştürüldü. Ancak eğer dışarıdan ve uzak bölgelerden geleniyorsa telefonla bilgi alınması ve rezervasyon yaptırılması önerilir. (Telefon: 0328 876 80 02-03).

Bi'SORU DAHA?

Alerji nedir? Alerjinin nedenleri ve belirtileri nelerdir?

Sağlık terimi olan alerjinin tanımı nasıldır? Alerjinin belirtileri nelerdir? Alerji nerelerde görülür? Alerjinin nedenleri nelerdir? İşte tüm bu...

Siyah zeytin alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Soru ve cevabı sağlığımız açısından büyük önem taşıyor... Soframızın vazgeçilmezlerinden zeytinde dikkat edilmesi gereken noktalar neler?

Sabah kahvaltısında neler yenilmeli?

O kadar çok yanlış besleniyoruz ki... Sabah başlıyor aslında bizim yanlışlarımız... Nasıl mı? Sabah kahvaltısında neler yenilmesi gerektiğine...

Melisa çayının faydaları nelerdir?

Limon nanesi, oğul otu, kovan otu olarak bilinen melisa (Melissa officinalis) nasıl bir bitkidir, melisa çayının yararları ve zararları nelerdir?