Ebola virüsü nerede ortaya çıkmıştır? Ebola virüsü belirtileri nelerdir? Ebola virüsü nasıl bulaşır? İşte Ebola virüsü ile ilgili kısa ve genel bilgiler...

Ebola; viral bir enfeksiyondur. Yüksek ateşe yol açabilen, iç ve dış kanamalarla seyreden ve hayatı tehdit eden bir bulaşıcı hastalıktır.

Ebola virüsü nerede ortaya çıktı?

Ebola virüsü, 1970'lerin ortalarında Orta Afrika’da ortaya çıkan bir virüstür. Hastalığın önemli olmasının sebebi tedavisi için etkili bir ilaç veya aşısının olmaması ve birçok vakanın ölümle sonuçlanmasıdır. Bu virüs filovirüsler ailesinden bir RNA virüsüdür. İlk salgın olduğu dönemde hastalıktan yaklaşık 260 kişi ölmüştür.

Ebola virüs belirtileri

Virüsün bulaşması sonrası belirtilerin ortaya çıkmasına 2 ile 21 gün arasında değişiklik gösterir. Önemli belirtilerden bazıları baş ağrısı, vücutta yaygın ağrılar, yüksek ateş, gözlerde konjunktivit, kanamalar, bulantı ve cilt döküntüleridir.

ebola virusu nedir ebola virusu belirtileri nelerdir nasil bulasir


Böbrek ve karaciğer fonksiyon bozuklukları.
Ebola'nın seyrinde, çeşitli sıklıkla çeşitli organlarda yetmezlikler gelişir. Ek olarak beyin iltihabı oluşabilir ve bu prognozu daha da kötüleştirir.

Ebola virüsü nasıl bulaşır?

Ebola virüsünün kökeni kesin olarak bilinmemektedir. Bir teoriye göre yarasalardan kalan meyve artıklarını yiyen maymun, domuz ve diğer bazı hayvanlara bulaştığını ileri sürmektedir. Virüs insanlara hayvanların kan ve vücut sıvıları ile temas sonucu bulaşır. Direkt hayvanlardan insanlara bulaşabildiği gibi insandan insana da kan ve vücut sıvıları ile temas sonucu bulaşabilmektedir. İdrar, dışkı, kusmuk, gözyaşı ve anne sütü gibi aklınıza gelebilecek bütün vücut sıvılarında virüs saptanmıştır.

Ebola ile ilgili kısa ve genel bilgiler

  • 5 farklı Ebola virüsü grubu tespit edilmiştir. Bu viral gruplardan üçü, insanlarda büyük salgınlara neden olmuştur.
  • Ebola virüsü tespit edilen hayvanlar en kısa zamanda karantinaya alınmalıdır.
  • Ölü hayvanların cesetleri dikkatlice yok edilmelidir. Bu hayvanların etleri, özellikle de çiğ etleri tüketilmemelidir.
  • Hastalıkta ölüm sebebi genellikle kalp yetmezliğidir.
  • Ebola için etkili bir tedavi yöntemi bulunamamıştır, bu yüzden ölüm oranı hâlâ çok yüksektir.

 

Bi'SORU DAHA?

Helvanın faydaları nelerdir?

Kış ayının tadı helvanın insan sağlığına faydaları nelerdir? Neden helva yemeliyiz? Helva çeşitleri nelerdir. Tahinin yararları nelerdir?

Doktorların kulağı muayene ettiği aletin adı nedir?

Kulağın içine yerleştirilir ve ucunda ışık vardır. El tipi bir alettir... Doktorların kullandığı bu aletin adına neye yaradığına ve özelliklerine...

Deniz suyunun faydaları nelerdir?

Deniz suyunun içerisinde neler vardır? Deniz suyu hangi rahatsızlıklara iyi gelir? Deniz suyunun faydaları nelerdir? Deniz suyu içilir mi?

Şekerin zararları nelerdir?

Günlük ne kadar şeker tüketmeliyiz? Şekerin insan sağlığı açısından zararları nelerdir? Şekerin insanda bıraktığı uzun ve kısa vadeli problemlere...