Ebola virüsü nerede ortaya çıkmıştır? Ebola virüsü belirtileri nelerdir? Ebola virüsü nasıl bulaşır? İşte Ebola virüsü ile ilgili kısa ve genel bilgiler...

Ebola; viral bir enfeksiyondur. Yüksek ateşe yol açabilen, iç ve dış kanamalarla seyreden ve hayatı tehdit eden bir bulaşıcı hastalıktır.

Ebola virüsü nerede ortaya çıktı?

Ebola virüsü, 1970'lerin ortalarında Orta Afrika’da ortaya çıkan bir virüstür. Hastalığın önemli olmasının sebebi tedavisi için etkili bir ilaç veya aşısının olmaması ve birçok vakanın ölümle sonuçlanmasıdır. Bu virüs filovirüsler ailesinden bir RNA virüsüdür. İlk salgın olduğu dönemde hastalıktan yaklaşık 260 kişi ölmüştür.

Ebola virüs belirtileri

Virüsün bulaşması sonrası belirtilerin ortaya çıkmasına 2 ile 21 gün arasında değişiklik gösterir. Önemli belirtilerden bazıları baş ağrısı, vücutta yaygın ağrılar, yüksek ateş, gözlerde konjunktivit, kanamalar, bulantı ve cilt döküntüleridir.

ebola virusu nedir ebola virusu belirtileri nelerdir nasil bulasir


Böbrek ve karaciğer fonksiyon bozuklukları.
Ebola'nın seyrinde, çeşitli sıklıkla çeşitli organlarda yetmezlikler gelişir. Ek olarak beyin iltihabı oluşabilir ve bu prognozu daha da kötüleştirir.

Ebola virüsü nasıl bulaşır?

Ebola virüsünün kökeni kesin olarak bilinmemektedir. Bir teoriye göre yarasalardan kalan meyve artıklarını yiyen maymun, domuz ve diğer bazı hayvanlara bulaştığını ileri sürmektedir. Virüs insanlara hayvanların kan ve vücut sıvıları ile temas sonucu bulaşır. Direkt hayvanlardan insanlara bulaşabildiği gibi insandan insana da kan ve vücut sıvıları ile temas sonucu bulaşabilmektedir. İdrar, dışkı, kusmuk, gözyaşı ve anne sütü gibi aklınıza gelebilecek bütün vücut sıvılarında virüs saptanmıştır.

Ebola ile ilgili kısa ve genel bilgiler

  • 5 farklı Ebola virüsü grubu tespit edilmiştir. Bu viral gruplardan üçü, insanlarda büyük salgınlara neden olmuştur.
  • Ebola virüsü tespit edilen hayvanlar en kısa zamanda karantinaya alınmalıdır.
  • Ölü hayvanların cesetleri dikkatlice yok edilmelidir. Bu hayvanların etleri, özellikle de çiğ etleri tüketilmemelidir.
  • Hastalıkta ölüm sebebi genellikle kalp yetmezliğidir.
  • Ebola için etkili bir tedavi yöntemi bulunamamıştır, bu yüzden ölüm oranı hâlâ çok yüksektir.

 

Bi'SORU DAHA?

Maske takma zorunluluğu olan iller hangileridir?

Maske takmadan sokağa çıkılamayan Türkiye’deki illerimiz hangileridir? Maskesiz sokağa çıkmanın cezası ne kadar?

Haruniye Kaplıcası hangi hastalıklara iyi gelir?

Haruniye Kaplıcası tam olarak nerededir? Haruniye Kaplıcası'nın suyunun özelliği nelerdir? Haruniye Kaplıcası hangi hastalıkların tedavisine iyi...

Turpun faydaları nelerdir?

Kırmızı, beyaz, mor ve siyah çeşitleri olan turp hangi rahatsızlıklara iyi gelir ve nasıl tüketilir? İşte turpun insan sağlığına yararları...

Siyah zeytin alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Soru ve cevabı sağlığımız açısından büyük önem taşıyor... Soframızın vazgeçilmezlerinden zeytinde dikkat edilmesi gereken noktalar neler?