Toplum ve bilim insanı ünlü Onkolog Doktor Yavuz Dizdar, ciğerin insan sağlığına faydalarını anlattı... İşte ciğerle ilgili bilmemiz gerekenler...

Dr. Yavuz Dizdar'ın Sözcü'de yer alan açıklamalarına göre ciğer insan sağlığı açısından etten daha önemli. İşte Dizdar'ın açıklamalarından öne çıkanlar...

Ciğerin işlevi

Ciğer, hayvanın kendini beslediği en kıymetli organıdır. Metabolizma işlevlerinin çok büyük bir bölümü ciğerde gerçekleştirilir. Vücut ilk kan yapımını ciğerden sağlar. Bu iş daha sonra kemik iliğine devredilir. Bu insan için de geçerli. İnsanda ve hayvanda da sistem benzer şekilde çalışır. Aslında ciğer ıspanağa benzer. Karaciğer ıspanağın kırmızı yaprak dipleri gibidir. Bitkiler için buna meristem adı veriliyor, hayvanlarda ise karaciğere dönüşüyor. Meristem denen bölge yapraklarda sentezlenen bileşiklerin de depolanma alanıdır. O nedenle bazı bitkilerin özellikle kökleri değerlidir. Hayvanda ise bu karaciğere karşılık gelir.

Ciğerin faydaları

  • Etten daha değerlidir. Bütün vitaminleri içerir.
  • Safranın oluşumunu sağlayan taurin denen bileşik özellikle karaciğer ve kalp gibi sakatatta bol bulunur. (Bu madde kedilerin göz gelişimi için elzemdir, anne sütünden alınır, alamazlarsa görme yetileri gelişmez) Taurin safranın akışkan olması için de gereklidir, eğer almazsanız safra çamuru ya da taşları oluşmaya başlar. 
  • Ciğer olmadan sağlıklı kalmak pek olası değildir. Hazmı kolaydır.
  • Hamilelerde beslenmeye özellikle katkı sağlar.

Nasıl pişirilmeli ve yenmeli?

Hazırlanması pratiktir, ama hak ettiği yöntem kızartmadır. Una bular kızartırsanız, muhtemelen içindeki şeker kısmen karamelize olur, daha lezzetli hale gelir.
Soğanlı yahnisi de yapılabilir. Soğan karaciğere özgü kokuyu alır.
Teflonda ya da fırında yapmak da mümkün ama baharat kullanılmalı.
Kuzu karaciğeri hemen pişer.

AFİYET OLSUN.