Deniz suyunun içerisinde neler vardır? Deniz suyu hangi rahatsızlıklara iyi gelir? Deniz suyunun faydaları nelerdir? Deniz suyu içilir mi?

Eski Mısırlıların tek başına tedavi olarak görür deniz suyunu... Ne yoktur ki içinde... Bol mineral, amino asit, mikroorganizma, magnezyum, vitamin, tuz sadece bazıları...

Yaz döneminin en keyifli tatil etkinliklerinden olan deniz, birçok insanın vazgeçemediği mutlu spor etkinliğidir. Aslında sadece spor gibi görünür ama denize girmek, denizin tuzunu vücudumuzda hissetmek o kadar iyidir ki... Bunu deniz suyunun faydalarını anlattığımızda daha iyi görebilir anlayabilirsiniz...

Deniz suyunun faydaları

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Yüzerken deri deniz suyunu içine çeker emer ve vücut bunu kullanır. Hastalıklara sebep olan toksinler atılır ve ciltteki gözenekler açılır.

Cilde iyi gelir: Ciltte olan kızarıklıklar, sivilce izleri, iltihaplı akneler ve kırışıklıkları giderir. Deniz suyu içinde bulunan magnezyum ve hidrat, cildin genç gözükmesini sağlar. Kırışıklıkları onarmasının yanında aynı zamanda cildi de gerginleştirir. Deniz tuzu suyla beraber kullanıldığında kuru ve kaşıntılı cildi rahatlamanın yanı sıra, egzama ve sedef gibi hastalıkların sakinleştirilmesine yardımcı olur.

Dolaşımı artırır: Yüzme vücuttaki kan dolaşımını kolaylaştırır.

Uykusuzluğu giderir: Magnezyum sayesinde düzenli denize girenlerde uyku problemi olmaz. Magnezyum kasları ve sinirleri gevşetir, stresi azaltır.

Stres ve depresyon önler: Depresyon, anksiyete ve odaklanma sorunları deniz suyu banyosu ile tedavi edilir.

Üst solunum yolunu açar: Sinüzit, öksürük, balgam ve burun tıkanıklığını giderir.

Soğuk algınlığı ve gribe karşı etkilidir: Deniz suyunun içerisinde bulunan mineraller antibiyotik gibi etki eder. Yaz ayları boyunca denize giren insanlarda, kış aylarında enfeksiyon çok az görülür.

Kemikleri güçlendirir: Deniz suyu kırıkları düzeltmek için kemikler üzerindeki kalsiyum, fosfor ve iyodu artırmaya yardımcı olabilmektedir.

Denizde yüzmek en iyi egzersizlerden kabul edilir. Vücudun tüm kasları ve eklemleri yüzme sayesinde çalışır. Böylece vücutta dinçlik ve gelişmiş akciğer kapasitesi arttırılmış olur.
Deniz suyu hücrelerin yenilenmesine de etki eder.

Deniz tuzu da kilo vermeye yardımcı olabilmektedir. Yiyeceklerin daha hızlı sindirilmesine yardımcı olur ve kabızlık gibi kilo almaya yol açan nedenleri en aza indirir.
Deniz tuzu az miktarda potasyum içermektedir. Bu nedenle kas ağrıları, spazmları ve kramplarını önlemede etkilidir.

AMAN DİKKAT!

Deniz suyu hakkında dikkat edilmesi gereken şey asla içilmemesidir. Deniz suyu içildiğinde, vücudunuz hızla su kaybeder, hızlı kalp ritmi, kan basıncı artışı, baş ağrısı ve dönmesi oluşur. Çok fazla içildiğinde böbrek yetmezliği meydana gelir.