Bir gazete bayii ve her zaman o bayiden gazete alan iş adamı arasında yaşanan psikolojik bir hikaye... Bakış açınızı değiştirebilir...

“Kendiniz olmak mı, karşıdakinin davranış şekline göre mi hareket etmek” sorusuna cevap veren bir olay... Hikaye sonunda acaba siz hangisini tercih ederdiniz?

Günün ritüeli; gazete almak

Bir iş adamı arkadaşıyla yürürken her zaman gazetesini aldığı bayide durur. Adama “Günaydın” der güleryüzle. Satıcı ekşi bir suratla ve gayet kaba bir şekilde gazeteyi uzatır. İş adamı gülümseyerek, teşekkür eder, giderken de “iyi günler” diler.

Hep kaba mı davranır?

Arkadaşı şahit olduğu bu kabalıktan şaşkın “Bu satıcı hep böyle kaba mı davranır?” diye sorar. “Evet ne yazık ki öyle” diye yanıtlar iş adamı.

Arkadaşı “Peki sen hep böyle nazik ve kibar mı davranıyorsun bu adama?” diye üsteler. “Evet” der iş adamı.

“Peki o sana böyle kötü davranırken sen niye ona ısrarla iyi davranıyorsun?” diye merak eder arkadaşı.

İş adamının cevabı

İş adamı gülümseyerek “Onun tavrının benim tavrımı etkilemesine izin veremem. Onun gibi davransaydım benim davranışımı o belirlemiş olurdu. Günümü ona öfkelenerek berbat etmeye hiç niyetim yok. O mutsuz olmayı seçiyorsa, bunu değiştirmeyi de yine sadece kendisi seçebilir. Ama bir şey kesin. Nasıl hissedip davranacağıma başkalarının karar vermesine izin vermem.”