6 yaşında kollarını kavuşturan çocukların ergenlik ve gençlik dönemlerinde bu hareketleri bacak bacak üzerine atmaya gider. Peki neden?

Bir dönem belki bizler de yaptık, farkında olmadan. Kollarımızı kavuşturduk (bağladık), ayak ayak üstüne attık. Ve hala da atıyoruzdur. İşte bilimsel bakış ve sonuçları…

Bir canlının kendisini güvende hissetmediği zaman bir cismin arkasına saklanması doğal bir korunma davranışıdır.
İnsan yavrusu da hayatının ilk yıllarından başlayarak masaların sandalyelerin altına ve arkasına saklanır.
İnsan büyüdükçe kendisini tehdit eden durumları yaşadığında, saklanma davranışı farklılık gösterir. 6 yaşındaki çocuk cisimlerin arkasına saklanmak yerine kollarını kavuşturur ve kendisine koruyucu oluşturur, onun arkasına gizlenir.
Bu yaşamı daha ileriki dönemlerde bacak bacak üstüne atmayla oluşturulan engel izler.
Savunmaya yönelik bir tavırdır ve kişinin kendini tehdit altında hissettiğinde gösterilir.

Mesela giyim alanındaki bir firma, yönetici arıyordu. Bu amaçla eğitimli insanlarla mülakat yapılıyordu. Adaylardan birisi marka, ürün yönetimi ve işletme konularındaki sorulara cevap verirken oturduğu koltuktan öne eğiliyor, yüzü elleri ve kollarıyla ifadesini destekleyen jestler kullanıyordu. Ancak o güne kadar çalışmadığı tekstil alanıyla ilgili sorular sorulmaya başlandığında. aday koltuğa yaslanıyor kendini geri çekiyor ve kollarını kavuşturuyordu.
Birçok kimse kolları alışkanlıktan kavuşturduklarını ve kendilerini böyle daha rahat hissettiklerini söylerler. Bu noktada psikolojignin altın kuralı der ki;
Dışlaşan davranış insanın iç dünyasına yansır ve insan nasıl davranıyorsa kendini öyle hisseder.

Test edilip onaylanan ve bilimsel anlamda sonuçlandırılan bir örnek daha;
Bir sınıfa ‘kollarınızı kavuşturun ve ayak ayak üstüne atın’ denir ders anlatılır.
Bir başka sınıfa ise hareket özgürlüğü tanınır onlara da ders anlatılır.
Kollarını kavuşturanların öğrenme ve hatırlama oranının yüzde 38 daha düşük olduğu, öğretmene ve öğretilen konuya eleştirel baktıkları görülür.

Ayrıca insanın dinlediğiyle aynı fikirde değilse kollarını kavuşturduğu görülür. Konferanslarda buna çok sık rastlanır.
Biriyle konuşurken karşınızdaki kollarını kavuşturmuşsa onun kollarını bir şekilde açmanız gerekir. Mesela eline bir şey verebilirsiniz. Bir anlamda kendini kilitleyen ve kapalı kutu haline gelen kişiyi açmayı denemelisiniz.

Kaynak: Bedenin Dili Kitabı (Psikolog Dr. Zuhal Baltaş-Psikolog Dr Acar Baltaş)