Kassandra Kompleksi (Sendromu) nasıl ortaya çıkmıştır, hikayesi nasıldır? Kassandra Kompleksi olan insanda görülen psikolojik durum nedir?

Kassandra (Cassandra) Kompleksi veya Sendromu...

Geleceği görme iddiası ve bunlardan haber verip sözleriyle kimseyi inandıramamaya bağlı olarak üzülen bilinci ve bilinç dramını anlatır.
Hikayesi ise şöyledir;

Aşka karşılık özel yetenek

Cassandra, Truva Kralı Priam ile Hekabe’nin kızıdır.

Kardeşleri ise, Truva Savaşı’nda Aşil tarafından öldürülen ünlü Truva savaşçısı Hektor ve uzun yıllar süren Truva Savaşları'nın başlamasına neden olan dünyalar güzeli Helen'i kaçıran, Paris'tir.

Günün birinde çok güzel olan bu Truva prensesine, Truva’nın koruyucusu olduğuna inanılan güneş tanrısı Apollon aşık olur. Ve Cassandra’ya kendisine aşkını verme karşılığında, geleceği görme yetisini vereceğini vaat eder. Caasandra ise bu teklifi kabul eder ve geleceği görme yetisine sahip olur.

Cassandra bu yeteneğe sahip olduktan sonra, sözünden döner ve tanrı Apollon'u ret eder.

Cassandra’nın verdiği sözü tutmaması Apollon’un çılgına dönmesine neden olur ve kızdan bu yeteneği almaz ancak bu yeteneğe bir de lanet ekler. Cassandra geleceği görebilecek fakat anlattıklarına kimse inanmayacaktır.

Bu yetenekle birlikte Cassandra Truva Savaşları'nı, Truva’nın ve kardeşi Hektor'un geleceğini görmüş ancak anlattıklarına kimseyi inandıramamıştır. Ve bu durum psikoloji literatürüne "Cassandra Kompleksi" olarak kayıtlara geçmiştir.

Cassandra kompleksi ya da diğer bir adıyla Cassandra Sendromu, geleceği görüp ifade etme ancak kimseyi inandıramama ve buna bağlı olarak kişide görülen psikolojik yıkım durumudur.

Filmlerde görülür

Ki bununla alakalı olarak 1976 yapımı Cassandra Crossing (Kassandra Geçidi), 1991 yapımı Terminatör ve 1995 yapımı 12 Maymun filmlerinde Cassandra Kompleksi görülür.