Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in bugünlere gelmesindeki dönüm noktasında babasının suratına fırlattığı bir bardak suyun etkisi büyük... Nasıl mı?

Bill Gates 12 yaşındaydı... Anne ve baba akşam yemeği yiyorlardı. Hararetli bir tartışma sonrası baba Bill Gates oğlunun yüzüne bir bardak suyu fırlattı. Bill Gates babasına önce duş için teşekkür etti. Psikolojisi bozulan Bill Gates ailesinin isteğiyle terapiste gitmeye başladı. Ailesiyle yaşadığı sorunları ve kavgayı anlattı. Terapist aileyi çağırdı ve “Çocuğunuzla boşuna savaşmayın. Nasılsa kazanan o olacak” tavsiyesinde bulundu.

Aile Bill Gates üzerindeki baskıyı kaldırdı ve onu özgür bırakmaya karar verdi. Harvard’ı bırakma kararı alan Bill Gates bir şirket kurdu. O şirket Microsoft’tu ve onu dünyanın en zengin adamı yaptı.

Ki o baba Microsoft’a ait vakıfta eşbaşkan olarak çalıştı... Daha önce avukatlık yapan babanın şöyle bir açıklaması vardı: “Bir baba olarak benim evimde büyüyen, benim adımı kullanan bir çocuğun patronum olması gerçekten çok ilginç.”

Ve baba anne-oğul ilişkisini de şöyle anlattı: “Annesi onu kontrol etmeye çalıştıkça o ters tepki verirdi. Annesinin ondan beklediği 'temiz bir oda', 'zamanında yemek masasında olma' 'kurşun kalemeleri ısırmama' gibi her türlü beklenti büyük gerilime yol açardı. Bu ateşli tartışmalarda araya genelde ben girerdim. Ancak ben de bir gün sabrımı kaybettim ve bir bardak suyu yüzüne boca ettim.”