Fatih Kısaparmak’ın söylediği ve kaleme aldığı Kilim şarkısının özünde aşkın deseni vardır? Film gibi bir hikayeye sahiptir. İşte o olay ve Kilim şarkısının sözleri...

Kilim şarkısını duymuşuz belki defalarca dinlemişizdir. Peki ya hikayesi? Fatih Kısaparmak hikayeyi duyduğunda "Kilim" şarkısının sözlerini yazar.

İşte o hikaye; Bir zamanlar çoban, yanında çalıştığı ağanın kızına aşık olur. Kız da çobanı sever. Ancak bu işin olması pek mümkün değildir.
 
Çoban bir gün cesaretini toplar ve ağanın yanına gider konuşur. Çoban bir temiz dayak yer. Ağa kızını çağırır ve sorar. İşin aslını öğrenmek ister. Ancak kız ağadan korktuğu için çobana karşı duygularını açıklayamaz.
 
Ağa kızını komşu köyden yaşlı ve bekar bir ağa ile sözlendirir. Çeyizler gider. Yaşlı ağa çeyizdeki dokuma kilimlere bakınca sevdayı görür.  Kimseye aşkını anlatamayan kız, içini dokuduğu kilimlere motif motif dökmüştür. Kızın babasıyla konuşan diğer ağa, bu aşka ikna eder babayı ve aşıklar kavuşurlar.

Kilim şarkısının sözleri

Sevdiğine sözü olan bir kilim dokur
Kilimin dilinden ancak anlayan okur
Sırlarımı verdim sana, sevgimi verdim
Şu gönlümü kilim yaptım, yoluna serdim
 
Ayıptır, günahtır diye kilit vurdular dilime
Aşkı dokudum kilime anlıyor musun 
Yetinmedim türkü yaktım gayrı bu canımdan bıktım
Hani senin olacaktım dinliyor musun
 
Kilim kalbin aynasıdır gönül sesidir
Her nakışı bir duygunun ifadesidir
Kilim sevgiliye çağrı aşka davettir
Kimi renkler şikayettir kimi hasrettir

Ben şu gönül tezgahında kilim dokudum
Erenlerin dergahında aşkı okudum
Töremizde kilim demek ilim demek
Kilim sevdadır özlemdir derttir istektir. 

Bi'SORU DAHA?

Bizimkiler dizisinin Sarhoş Cemil'inin hayat hikayesi nasıldır?

Sevim koş repliği ile hafızalara kazınan Cemil'in asıl mesleği neydi? Bizimkilerin "Cemil" karakterinin asıl adı ne? Şimdi ne yapıyor?

Fazıl Say'ın bestelediği "İnsan İnsan"ın sözleri nasıldır?

Fazıl Say'ın bestelediği, Muhyiddin Abdal'ın nefesinden bir bölümünün Cem Adrian, Güvenç Dağüstün, Burcu Uyar ve Selva Erdener'in seslendirdiği...

Film nedir ve film türleri nelerdir?

Filmin tanımı nasıldır? Filmle ilgili kısa ve genel bilgiler nelerdir? Film türleri hangileridir ve kısa açılımları nasıldır?

Türkiye’nin gelmiş geçmiş en iyi 20 filmi hangisidir?

IMDB verilerine göre Türkiye’nin şu ana kadar gelmiş geçmiş en iyi filmlerinin sıralaması nasıldır? IMDB kısaca ne demektir? Türk sinemasında kısa...