Hastane Önünde İncir Ağacı hangi yöreye aittir? Türkünün hikayesi nasıldır? Hastane Önünde İncir Ağacı türküsünün sözleri nasıldır?

Bu hikayede aşk vardır; acı, hüzün ve yürekleri burkan bir son vardır. Senaryo değil gerçek bir hikayedir. Yozgat'ta geçer. Yozgat yöresine ait bu türkünün hikayesine geçersek...

Nişanlısını görmek ister

Yozgatlı bir genç komşu kızı ile beşik kertmesidir. Askere gider. Hastalanır ve hava değişimi alarak Yozgat'a gelir. Kızın ailesi gencin hastalığını öğrenirler. Kızla genci görüştürmez. Genç mum gibi eriyip bitmektedir. Gencin ailesi bu duruma çok üzülür ve kızla görüştürülmesi için ailesine yalvarır yakarır. Hiç değilse uzaktan da olsa oğullarının kızı görmesini isterler.

 

İstanbul'a tedaviye gider

Kız tarafı şart koşar ve "tedavi olsun" bakalım cevabını verir. Genç tedavi için o gece İstanbul'a yollanır. Rapor alıp evine dönecek ve kızı görecektir. Ancak genç hastanede yatar ve durumu her geçen gün daha da kötüleşir. Gözünde hep nişanlısı, anası ve ailesi vardır.

 

Gözü hastane bahçesindeki incir ağacına takılarak zor geçen günlerini kaleme alır. Bir ay geçmez ölüm haberi gelir ve şapkasının içindeki kağıttan günümüzde ağıt düzeninde söylenen türkünün sözleri çıkar.

Hastane Önünde İncir Ağacı

Hastane önünde incir ağacı (anam ağacı)
Doktor bulamadı bana ilacı (anam ilacı)
Baştabip geliyor yaramdan acı (anam vay acı)
Garip kaldım yüreğime dert oldu (anam dert oldu)
Ellerin vatanı bana yurt oldu (anam yurt oldu)

Mezarımı kazın bayırdan düze (anam vay düze)
Yönünü çevirin sıladan yüze (anam vay yüze)
Benden selam söyle hayırsız kıza (anam hayırsız kıza)
Gurbet elde garip kaldım (anam ağlarım)
Ateş aldım yüreğimi dağlarım (anam dağlarım)

 

NOT: Günümüzde birçok sanatçının okuduğu bu türküde sözler çok olmasa da bazı değişiklikler göstermektedir. Bu sözlerin ve hikayenin kaynağı ise Merhum Kiremitçi Kamil Ağa'dır.

Bi'SORU DAHA?

Münir Özkul'un efsane Yaşar Usta repliği nasıldır?

Türk sinemasının önemli figürü Münir Özkul'un oynadığı Bizim Aile'deki Yaşar Usta karakterinin iş adamı Saim Bey'e verdiği ders nedir?

İzmir Marşı'nın sözleri nasıldır?

"İzmir’in dağlarında çiçekler açar" sözleri ve hikayesi nasıldır? İzmir Marşı’nın yazarı kimdir? İzmir Marşı’nın sözleri nasıldır? İşte İzmir Marşı...

Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar türküsünün hikayesi nasıldır?

"Uçan da kuşlara malum olsun ben annemi özledim" sözlerinin de hafızalara kazındığı Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar türküsünün hikayesi...

10 dakikalık yılın en iyi kısa filminin etkileyici mesajı nedir?

Sinemada gösterime giren ödüllü kısa filme seyirci neden tepki gösterir? Filmin konusu ve verilmek istenen mesaj nedir?