Alageyik Türküsü nasıl ortaya çıkmıştır? Alageyik Türküsü nerede geçer? Alageyik Türküsü’nün sözleri nasıldır?

Öncelikli olarak Alageyik hikayesi ile başlayalım ardından türkünün sözlerine bir bakalım. Alageyik hikayesi Gavurdağı denilen Toroslar’da geçer.

Alageyik hikayesi

Dal gibi genç bir delikanlı Halil. Tam bir geyik avı tutkunu. Halil’in anası da çok sevdiği nişanlısı da Halil’in ava gitmemesini ister. Sebebi de geyik avlamanın uğursuzluk getirmesidir. Ki bu konuda anası Halil’e çok dil döker, avı bırakmasını talep eder. Halil anasının yalvarmalarına kulak asmadan yine bir gün ava gider ve bir geyik yavrusunu vurur. Anasının gözlerinin önünde vurulan yavru geyik eve getirir. Bunu gören anası, Halil’e çok kızar. Ve Halil avı bırakır. Tahta işlemeciliği ile uğraşmaya başlar. Ancak duyduğu geyik sesleri onu içten içe delirtir.

Düğün gecesi ava gider

Düğün günü eşinin yanına gideceği zaman bir geyik sesi duyar. Daha fazla dayanamaz ve eşini bırakıp dağa geyiğin peşine gider. Geyiği bulur ama geyik kaçtıkça Halil kovalar. Geyik ‘Çobanaldatan kuşu’ gibi Halil’e oyun oynayıp onu peşinden sürükler. Ve son noktaya varılır. Halil uçurumun dibindedir. Fark etmeksizin adım atarken uçurumun dibini boylar. Geriye de bu ağıt kalır.

Alageyik Türküsü

Ben de gittim bir geyiğin avına
Geyik aldı gitti beni kendi dağına
Tövbeler tövbesi geyik avına
Siz gidin kardaşlarım kaldım kayalarda
Sizin gidin yoldaşlar kaldım burada

Ben giderken kaya başı kar idi,
Yel vurdu da ılgıt ılgıt eridi,
Ak bilekler taş üstünde çürüdü,
Gidin arkadaşlar kaldım burada

 

Esvabım bohçada basılı kaldı,
Tüfeğim duvarda asılı kaldı,
Nişanlım da benden küsülü kaldı,
Gidin kardaşlarım kaldım kayada
Siz gidin yoldaşlar kaldım burada

Bi'SORU DAHA?

Hababam Sınıfı'nın unutulmaz karakterleri kimlerdir?

Türk sinemasının önemli yapı taşlarından olan ve taklitlerinin bile yapılamayan Hababam Sınıfı'nda kimler vardı? Hababam Sınıfı karakterleri ve...

Orta oyunu nedir? Orta oyunu karakterleri kimlerdir?

Orta oyunu adı nereden gelir? Orta oyunu nasıl sergilenir? Orta oyununun ana karakterleri kimlerdir? Orta oyunu kaç bölümden oluşur?

Münir Özkul’un sinema dünyasına giriş hikayesi nasıldır?

Türk sinemasının önemli ismi ve değeri, “Mahmut Hoca”sı Münir Özkul’un tiyatrodan sinemaya geçişi nasıl olmuştur? Münir Özkul’un kısaca hayatı...

Haluk Bilginer'in tiyatro ve sinemaya bakışı nasıldır?

Sanatçı Haluk Bilginer, tiyatro ve sinemayı nasıl tanımlıyor? Haluk Bilginer'in oyunculuk sorusu nedir? Haluk Bilginer'in hayata bakışı nasıldır?