Alageyik Türküsü nasıl ortaya çıkmıştır? Alageyik Türküsü nerede geçer? Alageyik Türküsü’nün sözleri nasıldır?

Öncelikli olarak Alageyik hikayesi ile başlayalım ardından türkünün sözlerine bir bakalım. Alageyik hikayesi Gavurdağı denilen Toroslar’da geçer.

Alageyik hikayesi

Dal gibi genç bir delikanlı Halil. Tam bir geyik avı tutkunu. Halil’in anası da çok sevdiği nişanlısı da Halil’in ava gitmemesini ister. Sebebi de geyik avlamanın uğursuzluk getirmesidir. Ki bu konuda anası Halil’e çok dil döker, avı bırakmasını talep eder. Halil anasının yalvarmalarına kulak asmadan yine bir gün ava gider ve bir geyik yavrusunu vurur. Anasının gözlerinin önünde vurulan yavru geyik eve getirir. Bunu gören anası, Halil’e çok kızar. Ve Halil avı bırakır. Tahta işlemeciliği ile uğraşmaya başlar. Ancak duyduğu geyik sesleri onu içten içe delirtir.

Düğün gecesi ava gider

Düğün günü eşinin yanına gideceği zaman bir geyik sesi duyar. Daha fazla dayanamaz ve eşini bırakıp dağa geyiğin peşine gider. Geyiği bulur ama geyik kaçtıkça Halil kovalar. Geyik ‘Çobanaldatan kuşu’ gibi Halil’e oyun oynayıp onu peşinden sürükler. Ve son noktaya varılır. Halil uçurumun dibindedir. Fark etmeksizin adım atarken uçurumun dibini boylar. Geriye de bu ağıt kalır.

Alageyik Türküsü

Ben de gittim bir geyiğin avına
Geyik aldı gitti beni kendi dağına
Tövbeler tövbesi geyik avına
Siz gidin kardaşlarım kaldım kayalarda
Sizin gidin yoldaşlar kaldım burada

Ben giderken kaya başı kar idi,
Yel vurdu da ılgıt ılgıt eridi,
Ak bilekler taş üstünde çürüdü,
Gidin arkadaşlar kaldım burada

 

Esvabım bohçada basılı kaldı,
Tüfeğim duvarda asılı kaldı,
Nişanlım da benden küsülü kaldı,
Gidin kardaşlarım kaldım kayada
Siz gidin yoldaşlar kaldım burada

Bi'SORU DAHA?

Meddahlık nedir?

Meddah ne demektir? Meddahlık nasıl bir sanattır? Meddah gösteriye nasıl başlar, nasıl bitirir? Meddahlık hakkında kısa ve genel bilgiler nelerdir?

Cüneyt Arkın atla arabanın üzerinden nasıl atladı?

Polonezköy'de Malkaçoğlu'nun çekimleri sırasında Cüneyt Arkın'ın bindiği İngiliz yarış atı hızını alamaz ve ahıra doğru koşarken bir arabayla...

Amerika’nın kahramanlaşan soyguncu çifti kimdir?

Gerçek yaşamdan filme uyarlanan bir hikaye... 1930’lu yıllarda Amerika’da banka ve dükkanları soyup halkın sempatisini kazanan çift...

Kör Niko'nun Meyhanesi nerededir ve şarkıları nelerdir?

Kör Niko'nun Meyhanesi gerçekten var mıdır? Kör Niko'nun Meyhanesi albümündeki şarkıların isimleri nelerdir ve kim tarafından hazırlanmıştır?