Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun özel eşyalarını ve anılarını barından La Casa Azul (Mavi Ev) adlı müze sanal ziyarete açıldı? İşte adresi...

Dünyaca ünlü Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun özel eşyalarını ve anılarını barındıran Meksika'daki “La Casa Azul (Mavi Ev)” adlı müze, sanal ziyarete açıldı. Bu girizgah sonrası evini ve dünyasını gezeceğiniz kişiyi tanımanızı isteriz...

Frida Kahlo’nun hayatı

Frida Kahlo, 1907'de doğmasına rağmen doğum yılını 1910 olarak değiştirdi. Sebebi de 1910'da başlayan ve 1920'ye kadar devam eden Meksika Devrimi ile arasında bir bağ kurmak istemesi. Çocuk felci yüzünden hayatı boyunca topallayarak yürümek zorunda olduğu gerçeğiyle 6 yaşında yüzleşti. Üstelik bacakları da orantısızdı. Uzun etek giyerek bu kusuru gizlemeye çalışsa da, akranlarının alaylarından kurtulamadı.

Sağlığı hiçbir zaman çok iyi olmadı. Belki de bu yüzden, çocukluğunda doktor olmak istiyordu... La Prepatoria adlı hazırlık okuluna girdi ve 35 kız, 1.965 erkek çocuğuyla birlikte eğitim aldı.

18 yaşında ilk gerçek kabusu yaşadı: Korkunç bir kaza geçirdi. Doktorlara göre, böyle bir kazadan ve aldığı yaralardan sonra hayatta kalması bir mucizeydi.
Komada geçirdiği birkaç haftadan sonra uyandığında, resim yapmak için babasından ekipman satın almasını istedi. Babası, Frida'nın yatarak çizebileceği özel bir stand tasarladı, üstüne de büyük bir ayna yerleştirdi. Frida'nın kazadan sonra çizdiği ilk resim, 'Otobüs' oldu. Sonraları kendisine yaşama gücü verip iyileşmesini sağlayan şeyin resim yapmak olduğunu söyledi.

Fil ve güvercin yakıştırması!

Frida kazadan birkaç yıl sonra Diego Rivera ile tanıştı. O sıralar çizim yapmaya yeni başlamıştı ve çalışmalarını saygın ve deneyimli bir sanatçıya göstermek istiyordu. Diego, resimleri beğendi. Böylelikle aralarında bir çekim oluştu. Çift 1929'da evlendi. Bu sırada Frida 22, Diego ise 43 yaşındaydı. Diego çok yakışıklı değildi; hatta fazla şişmandı. Buna rağmen çekiciydi. Evlendikten sonra yakınları onlara 'fil ve güvercin' lakabı taktılar.

Diego hiçbir zaman iyi bir eş olamadı. Önceki evliliklerinden ikincisi sadakatsizliği sonucunda bitmişti. Üçüncü evliliği de böyleydi. Frida, kocasının sayısız ilişkisinin farkındaydı ama bir şey söylemiyordu. Belki eninde sonunda kocasına dönmek istediğinden, evlerinde misafir olarak kalan Leon Trotsky adlı bir devrimciyle ilişki yaşamaya başladı. Bazı bilgilere göre de şair Vladimir Mayakovsky ve Meksikalı şarkıcı Chavela Vargas ile de bir ilişkisi vardı.

Frida birkaç kez hamile kaldı ama talihsiz kaza nedeniyle gebelikleri hep düşükle sonuçlandı. Bununla ilgili duygularını da tuvallerinde dile getirdi. Bu inanılmaz acı veren konuyu yansıtan en parlak çalışması, 'Henry Ford Hastanesi'dir.

10 yıl süren evlilikten sonra, kız kardeşi Christina ile aldatıldığını öğrenince boşanmaya karar verdi. Bu olay, Frida'ya 'A Few Small Nips' adlı meşhur tablosunu çizdirdi. Aynı günlerde upuzun saçlarını kesip pantolon giymeye başlayarak, kadınsı tarzını değiştirdi.

Bu acı boşanmadan sonra Frida Kahlo kendini hayvanlarla çevrili olarak çizmeye başladı. Evinde köpekleri, maymunları, papağanları ve güvercinleri vardı.

1940 yılında, çok ciddi sağlık sorunları yaşamaya başlayınca hastaneye yattı. Diego onu ziyarete geldiğinde yeniden evlenme teklif etti. Frida Kahlo, kabul etti.
Ancak Frida’nın durumu gittikçe kötüleşti. Birkaç ciddi ameliyat geçirse de büsbütün düzelmedi. 1953 yılında kangren olan bacağı kesildi. Aynı yıl, Meksika'da yatağında katıldığı kişisel bir sergi açtı.

Sanatçı 1954'te zatürree nedeniyle hayatını kaybetti. 1955’te yaşadığı ev müzeye dönüştürüldü. Hakkında sayısız kitap yazıldı, hatta şarkı bestelendi.

360 derece tur

Geçelim mavi dünyasına... Orijinal adı La Casa Azul (Mavi Ev) olan müze 360 derece sanal turla gezilebiliyor.
1958’den bu yana müze olan Frida Kahlo’nun evi, Frida’nın hayatına ve tarihin önemli anlarına tanıklık etmesi bakımından büyük önem taşıyor.

Müzede neler var?

Frida’nın Long Live Life, Frida and the Caesarian Operation, Portrait of My Father Wilhelm Kahlo gibi önemli eserlerinin yer aldığı müzede başka neler var bakalım;

 • Ressamın kıyafetleri,
 • Koltuk değnekleri,
 • Korseleri,
 • İlaçları,
 • 22 bin belge,
 • 6 bin 500 fotoğraf,
 • Dergi ve süreli yayınlar,
 • Kitaplar,
 • Düzinelerce çizim,
 • Kişisel eşyalar,
 • Kıyafetler,
 • Oyuncaklar.

Buradan ziyaret edebilirsiniz:

www.recorridosvirtuales.com/frida_kahlo/museo