Dünyamızda çocuk var sloganıyla, 3 Ekim 2011 tarihinde Dünya Çocuk Günü'nde kurulan Pedagoji Derneği, ebeveynlere ve eğitimcilere yol gösterici makale, bildiri ve kılavuzlar yayınlamaktadır. Bakalım çocuklar için listelerinde hangi kitaplar var? 

Söz konusu olan kitap listesi, çocuklarımız için olunca ve bu kitap listesini bizlere tavsiye eden derneğin, kurumun veya kuruluşun adını ilk kez duyuyorsak, doğal olarak önce kimdir bize bu tavsiyeleri yapan diye bir araştırmaya giriyoruz. Pedagoji Derneği'ni duyanlar, yayınlarını takip edenler adına bir sorun yok, ama gelin bilmeyenleri de Pedagoji Derneği ile tanıştırıp, ardından da tavsiye ettikleri çocuk kitap listene bakalım.

Pedagoji Derneği Turu

Girişte de belirttiğimiz gibi, Pedagoji Derneği 3 Ekim 2011 Tarihinde Dünya Çocuk Günü'nde, "Dünyamızda çocuk var" slogani ile kurulmuştur. Derneğin amacı ve tüzüğü, aşağıdaki şekilde tanımlanmıştır; 

"Derneğimiz, 3 Ekim 2011 tarihinde çocuk dostu uzmanlardan tarafından, çocuk ruh sağlığı konusunda ortak bir fikir inşa etmek; çocukların anlaşılması ve eğitilmesi konusunda doğru yöntemler geliştirmek ve bu konuda bir bilinç oluşturarak aile bütünlüğüne katkı sağlamak; çocuk haklarına sahip çıkmak ve bu hakların savunuculuğunu yapmak; çocuklar için üretilen her türlü üründe çocuk psikolojisinin dikkate alınmasını sağlamak; üretilen bu ürünlerin pedagojik değerlendirmelerini yaparak toplum, aile ve üretici firmalar ile paylaşmak amacı ile kurulmuştur"

Pedagoji Derneği'nin kurucuları ise; 

  • Mehmet Teber  (Klinik Psikolog - Pedagog)
  • Banu Yaşar (Uzman Psikolog)
  • Ramazan Uslu (Uzman Psikoloj Danışman)
  • Seçil Vardar (Psikolojik Danışman)
  • Muammer Küçükyazıcı (Uzman Eğitimci)
  • Muhammet Genç (Ergen Psikologu - Çocuk Dergisi Editörü)
  • Merve Özdemir (Çocuk Psikologu - Çocuk Dergisi Yazarı)
  • Mehmet Yaşar (Eğitimci - Çocuk Kitabı Yazarı)
  • Hüseyin Karataş (Avukat)
  • Ramazan Çiçek (Mali Müşavir)

Derneğin tarihçesine, uzunluğu nedeni ile bu yazımız içerisinde yer vermedik. Ancak yazı sonunda Pedagoji Derneği'nin bilgilerini sizlerle paylaşacağız, oradan derneğin tarihçesini okuyabilir ya da diğer yayınlarına ulaşabilirsiniz. 

Pedagoji Derneği Tavsiye Çocuk Kitapları

Dernek, psikolog, pedagog ve eğitimcilerden oluşan bir ekiple tüm kitapları okuyup, inceleyerek bu kitaplardan 10 tanesini tavsiye listelerine alarak, Kasım ayının ikinci haftasında kutlanan Dünya Çocuk kitapları Haftası'na istinaden, web sitelerinde yayınlamıştır. Liste hakkında da özellikle belirttikleri; çocuklara sunulabilecek güzel kitapların bu liste ile sınırlı olmadığı ve yeni kitaplara ulaştıkça, listelerinin güncelleneceğidir.

Tavsiye Çocuk Kitapları

Kitap Adı - Yazarı - Yayın Evi

1. Ayı Olmayan Ayı - Frank Tashlin - Hayy Kitap

2. Değirmenler Vadisi - Blanco - ABM Yayınları

3. Elma Bahçeleri - Emily Taft Douglas - Uğurböceği  Yayınları

4. Harold ve Shirili Mor Tebeşiri - Crockett Johnson - Gergedan Yayıncılık

5. Kum Kurdu - Asa Lind - Pegasus Yayınları

6. Küçük Prens - Antonie De Saint Exupery - Can Yayınları

7. Ördek, Ölüm ve Lale - Wolf Eribruch - İletişim Yayınları

8. Martı Richard - Bach - Epsilon Yayınları

9. Nokta - Peter H. Reynolds - Altın Kitaplar 

10. Sırtımdaki Ağır Yük - Gulnar Hajo - Erdem Çocuk Yayınları

NOT: Sıralama alfabetiktir.

Pedagoji Derneği: https://pedagojidernegi.com/

Bi'SORU DAHA?

Otuz Beş Yaş şiirinin sözleri nasıldır?

Otuz Beş Yaş şiirinin yazarı kimdir? Şair, bu şiiriyle neyi anlatır? Ve 35 yaş konusunda şair dünyaca ünlü hangi şairden ilham almıştır?

Nazım Hikmet’in Erzincan Depremi için yazdığı şiir hangisidir?

Nazım Hikmet, 32 bin vatandaşımızın hayatını kaybettiği deprem sonrası “Kesemde verecek şeyim yok, yüreğimden verdim” notunu düşer ve şu şiiri...

Bremen Mızıkacıları masalı nasıldır?

Bremen Mızıkacılarında hangi hayvanlar vardır? Bremen Mızıkacıları yolda kimlerle karşılaşır? İşte Bremen Mızıkacılarının hikayesi...

Hasan Ali Yücel'in 23 Nisan şiirinin sözleri nasıldır?

Atatürk'ün yanından ayırmadığı Köy Enstitülerinin mimarlarından olan Hasan Ali Yücel'in 23 Nisan şiirinde çocuklara nasıl bir mesaj verilir?