Yıl 1936... İrlandalı yazar James Joyce, 4 yaşındaki torununa çocuk öyküsü anlattığı bir mektup yollar ve o mektup kitap olur... Peki kitap haline getirilen eserin adı nedir?

5 Eylül 1936 tarihli toruna yazılmış bir mektup bulunur... Yazan İrlandalı yazar James Joyce’tur.
2006’da Fritz Senn’in müdürü olduğu Zürih’teki Joyce Vakfı’na bir bavul dolusu yıpranmış belge bağışlanır.
Ve o belgeler arasında James Joyce'un o sırada dört yaşında olan küçük torunu Stephen için yazdığı ve “Kopenhag’ın Kedileri” adlı kısacık ve eğlenceli bir çocuk öyküsü bulunur. Mektup olan bu öykü daha sonra kitap haline getirilir.
Ki bu mektup öncesinde James Joyce, Ağustos 1936’da Zürih’te yaşadığı sırada Fransa’daki torununa şekerle dolu kedi şeklinde bir oyuncak göndermiş ve birkaç gün sonra Kedi ile Şeytan isimli öyküyü kaleme almıştır.
James Joyce’un “Kopenhag’ın Kedileri” kitabını Türkçe’ye çeviren Celâl Üster’tir. Orjinal desenleriyle basımını yapan ise Hep Kitap’tır.

Bi'SORU DAHA?

Zülfü Livaneli, Yaşar Kemal’i nasıl anlatır?

Türkiye’nin önemli değerlerinden Zülfü Livaneli, ağabeyi yakın dostu Yaşar Kemal’i anlatıyor... İşte Zülfü Livaneli'nin Yaşar Kemal anıları...

Dostoyevski’nin eserleri nelerdir?

Dünya edebiyatının önemli kalemlerinden olan romanlarını sadece okutmayan adeta yaşatan Rus yazar bir çok esere imzasını atmıştır.

Pinokyo hikayesi nasıldır?

Pinokyo romanının yazarı kimdir? Pinokyo gerçek midir? Pinokyo yalan söylediğinde ne olur? İşte soruların cevapları ve Pinokyo'nun hikayesi...

‘Çocuksun sen’ şiirinin sözleri nasıldır?

Öğretmen okulunda okuyan ve öğretmenlik yapan Ahmet Telli’nin kaleminden çıkan “Çocuksun sen” şiiri iki ayrı bölümden oluşur. Sözleri ise şöyledir...