Türkiye'de bakan olarak ilklere imza atan Işılay Saygın'ın hayatını anlatan kitap hangisidir? Işılay Saygın hangi görevlerde bulunmuştur?

Türkiye'ye hizmeti yerelden başlayan ve sonrasında bakanlığa kadar uzanan bir hizmet insanı Işılay Saygın... Soyadı gibi Saygın bir insan...

 

Zeynel Kozanoğlu tarafından kaleme alınan kitabın adı "Işılay Saygın: Hizmete Adanmış Bir Ömür"
Yayınevi: Doğan Kitap
Yayın tarihi: 04/2014

Biyografi-Otobiyografi türündeki kitapta, ömrünü hizmete adamış bir kadın siyasetçinin başarı öyküsü var. Belediye başkanlığı, milletvekilliği, bakanlık gibi önemli görevlerde bulunmuş ve pek çok zorlu görevin altından örnek alınacak şekilde kalkmış olan Işılay Saygın, hem kendi yaşamını hem de Türkiye'nin sancılı yıllarını anlatıyor.
Yola çıktığı nokta olan İzmir'in küçük ilçesi Buca’yı sürekli büyütüp geliştiren ve siyasi yaşamındaki her yeni adımında gerek Türkiye gerekse hemcinsleri için yeni hedefler koyan Saygın, genç kuşaklara mesajlar iletiyor, siyaset dünyasından anılarını aktarıyor.

Işılay Saygın kimdir?

Işılay Saygın 4 Nisan 1947 İzmir Buca doğumlu. Ege Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunu. 1973-80 iki dönem Buca Belediye Başkanlığı görevini yaptı. Buca Belediye Başkanlığı görevini yaparken, 12 Eylül Askeri Darbesi ile görevden ayrıldı.
2 yıl serbest mimar olarak çalıştı.
1983, 1987, 1991, 1995, 1999 yıllarında yapılan seçimleri kazanarak beş dönem İzmir Milletvekilliği yaptı.
Milletvekilliği süresince, Türkiye Büyük Millet Meclisinin ilk kadın Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanlığı (1987-1991) ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Üyeliği (1991-1995) görevlerinde bulundu.
51 ve 52. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nde Devlet Bakanı ve İlk Kadın Çevre Bakanı, 53. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nde İlk Kadın Turizm Bakanı, 54. ve 55. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nde ise Devlet Bakanı olarak görev yaptı.
27 Temmuz 2019'da hayatını kaybetti.