UKOME nerelerde vardır? UKOME nedir? UKOME’nin yetkileri nelerdir? İşte UKOME ile ilgili detaylı bilgiler...

UKOME, son dönemde herkesin fazlasıyla duyduğu ve merak edip araştırdırdığı bir kısaltmadır. Peki nedir UKOME? İşte detaylar…

UKOME'nin açılımı

UKOME, Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin kısaltmasıdır. UKOME birimi Büyükşehir Belediyelerinin tamamında bulunmaktadır. Yasalar ile Büyükşehir Belediyelerine ulaşım, trafik düzenleme, yolcu taşıma fiyatlarının belirlenmesi, toplu taşıma hatlarının güzergahlarında düzenleme ya da değişiklik yapılması gibi yetkiler verilmektedir.

UKOME birimlerinin yetki ve sorumlulukları kapsamında bulundukları bölgede trafiğin güvenli ve sorunsuz olması için bazı kurallar oluşturmaktadırlar. Kuralların tamamı kanun kapsamında hazırlanmaktadır. Bu nedenle de tüm vatandaşın uyması gerekir.

UKOME’nin yetkileri;

  • Trafik güvenliği ile trafikte düzenin sağlanması, rapor ve proje hazırlama gibi çeşitli yetkilere sahiptir.
  • Deniz yolu, kara yolu, demir yolu üzerindeki tüm servislerin araçların sayılarının kontrolünü yapar, bilet ücreti ve tarifeleri belirler. Bunun yanında güzergahın belirlenmesinden de sorumludur.
  • Meydan, sokak ve cadde gibi yerlerde araçların park alanlarının tespitini yapmaktadır. Bunun yanında kiralama ya da işletme gibi konular ile de ilgilenmektedir.
  • Çocuk trafik eğitim parklarının oluşturulması için hazırlanmış olan projelerin incelenmesinden de görevlidir.

Bi'SORU DAHA?

Arda’nın anlamı nedir?

Arda dendiğinde kuşkusuz herkesin aklına şu anda Barcelona forması giyen milli gururumuz Arda Turan gelir... Birçok çocuğa adını vermiştir......

Ateş almaya mı geldin sözünün hikayesi nasıldır?

Ateş almaya mı geldin sözüyle anlatılmak istenen nedir? Ateş almaya mı geldin deyiminin çıkış hikayesi nasıldır? İşte cevaplar...

Abayı yakmak deyimi nasıl çıkmıştır ve anlamı nedir?

Aba ne demektir? Abayı yakmak günümüzde hangi anlamlarda kullanılır? Abayı yakmak sözü nereden gelmektedir? Ve abayı yakmak sözünün TDK'daki anlamı...

Hangi ilin kaç seçmeni var?

İllere göre seçmen sayıları nasıldır? Yurt içi ve yurt dışı seçmen sayıları kaçtır? Toplam seçmen sayısı ne kadardır?

Maymun gözünü açtı deyiminin anlamı ve hikayesi nasıldır?

Maymun gözünü açtı deyimi nasıl ortaya çıkmıştır? Maymun gözünü açtı deyimi ile anlatılmak istenen nedir?

Keçileri kaçırmak deyiminin hikayesi ve anlamı nedir?

Keçileri kaçırmak deyimi nereden gelir? Hangi bölgemizde yaşanmış bir hikayesi vardır? Keçileri kaçırmak sözüyle ne anlatılmak istenir?

Aslan payı deyiminin anlamı ve hikayesi nasıldır?

Aslan payı sözüyle anlatılmak istenen nedir? Aslan payı deyiminin hikayesi nasıldır? Aslan payı günümüzde nasıl kullanılır?

Çam sakızı çoban armağanı deyiminin anlamı nedir?

Hediyenin büyüğü küçüğü olur mu? Çam sakızı çoban armağanı deyimiyle anlatılmak istenen nedir? Deyimde geçen çam sakızı nedir?