TFF'nin açılımı nasıldır? TFF'nin kısa kuruluş tarihçesi nasıl olmuştur? TFF'nin kuruluşunun ardından gerçekleşen ilkler nelerdir?

1923'te kurulan Türkiye Futbol Federasyonu'nun kısaltmasıdır.

TFF'nin ilk başkanı kimdir?

Türk sporunun ilk teşkilatı olan Türk İdman Cemiyetleri İttifakı'nın kurulmasının ardından Yusuf Ziya Öniş başkanlığında ilk Türk Futbol Federasyonu 1923 yılında Şehzadebaşı'ndaki Letafet Apartmanı salonunda yapılan toplantıda 'Futbol Heyet-i Müttehidesi' adıyla kurulmuştur. Ardından FIFA'ya başvurulmuş ve Türkiye 21 Mayıs 1923 tarihinde FIFA'nın 26. üyesi olmuştur.

TFF dönemindeki ilkler 

FIFA üyesi Türkiye, ilk milli maçını Cumhuriyetin ilanından üç gün önce oynar.

26 Ekim 1923 tarihinde İstanbul Taksim Stadı'nda Romanya'yla oynanan bu maç 2-2 sonuçlanır. Ardından gelen dönemde Milli Takım'ı 1924 Paris Olimpiyatlar'na hazırlaması için İskoçya'dan Billy Hunter getirtilir. Hunter, Türk futbolculara çağdaş futbolu tanıtan ve sistemli bir şekilde çalıştıran ilk teknik adam olur.

Yine 1924 Paris Olimpiyatları'nda Çekoslovakya'yla oynanan ve 5-2 kaybedilen maç, kayıtlara Milli Takım'ın yurtdışındaki ilk maçı olarak geçer.

 

1936'ya kadar süren bu dönemde ilk Türkiye Şampiyonası Ankara'da yapılır ve şampiyon Harbiye olur. 1924'te FIFA'nın isteğiyle Sovyetler Birliği-Türkiye maçını Hamdi Emin Çap'ın yönetmesi ise bir Türk hakemin ilk kez bir milli maçta görev yapması anlamına gelir. İlk kez hakem ve antrenör kursu açılması da yine bu döneme rastlar, ilk deplasmanlı lig kapsamındaki Milli Küme maçları da yine bu dönemde tertip edilir.

 

1938 yılında Türk Spor Kurumu'nun kaldırılması ve Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü'nün Türk sporuna hâkim olmasıyla beraber futbol da devlet yönetimine geçer.

Bi'SORU DAHA?

TÜBİTAK’ın açılımı nedir?

TÜBİTAK denince ilk aklımıza ‘bilimsel’ ve 'teknoloji' ile alakalı çalışmalar gelir... Peki tam...

AİHM’in açılımı nedir?

Merkezi Fransa’nın Strazburg şehrinde bulunan ve 1959’da kurulan uluslararası bir mahkemedir......

TSYD'nin açılımı nedir?

TSYD ne zaman kurulmuştur? TSYD'nin amacı nedir? TSYD'nin faaliyetleri ve çalışma konuları...

IPARD’ın açılımı nedir?

Avrupa Birliği (AB) kısaltmaları kategorisinde yer alır... Yardım aracı olan IPARD'ın tam olarak...