MESAM ne zaman kurulmuştur ve "ilk" olma özelliği nedir? MESAM'ın tam açılımı nedir? MESAM'ın misyonu, vizyonu ve görevlerine bir bakalım!

MESAM adı son dönemde sıklıkla gündeme. Sebebi ise yönetimle alakalı, kayyum atanmasıyla ilgili. Biz bu tartışmaları bir kenara bırakıp MESAM'ın kuruluşunu, açılımına, vizyonuna ve misyonuna göz atalım.

MESAM'ın açılımı: Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği

MESAM'IN KURULUŞU

  • 11 Ağustos 1986 tarihinde kuruluş başvurusunda bulunmuş ve 08 Aralık 1986 tarihinden bu yana faaliyetini sürdürüyor.
  • MESAM, ülkemizde kurulmuş olan ilk dört meslek birliğinden biri ve müzik eserleri alanında ilk meslek birliğidir.
  • Müzik eseri sahiplerinin (besteci, söz yazarı, aranjör ve editör) ve malî hakları kullanma yetkisini haiz kişilerin çıkarlarını korumak, 5846 sayılı Kanun ile tanınmış hakların idaresi ve takibini, alınacak ücretlerin tahsilini ve hak sahiplerine dağıtımını sağlamak amacıyla faaliyette bulunmaktadır.
  • Yabancı telif birlikleriyle anlaşması vardır.
  • Müzik, sinema, edebiyat, tiyatro ve plastik sanatlar alanında faaliyet gösteren eser sahiplerini temsil eden Uluslararası Besteci ve Söz Yazarları Konfederasyonu CISAC’ın ve mekanik alanda Uluslararası Mekanik Çoğaltım Bürosu BIEM’in üyesidir.

MESAM'IN MİSYONU

Müzik eseri sahiplerinin hak ve çıkarlarını en etkin şekilde korumak ve bu eserlerden elde edilecek hakları, doğru ve ekonomik yöntemlerle eser sahiplerine kazandırmaktır.

MESAM'IN VİZYONU

Telif haklarının gelişen yapısına ve çağın gereklerine uygun şekilde, eser sahiplerinin hak ve çıkarlarını en doğru şekilde temsil etmek ve korumak.

MESAM'IN İLKELERİ

  • Üyeleri arasında ve uygulamalarında din, dil, ırk, cinsiyet ve müzik türü ayrımı yapmaz.
  • Tüm uygulamalarında, yasalar çerçevesinde, gelişmiş meslek birliklerinin ilkelerini izler.
  • Uygulamalarda şeffaflık ilkesi esastır.
  • Eser sahiplerinin yasal hak ve çıkarlarını en etkin şekilde korumayı amaçlar.

Bi'SORU DAHA?

Foyası ortaya çıkmak deyiminin anlamı ve hikayesi nasıldır?

Foyası ortaya çıkmak deyimi ile anlatılmak istenen nedir? Sözdeki "foya" kelimesinin anlamı nedir? Foyası ortaya çıkmak deyiminin hikayesi nasıldır?

Türkiye'deki havalimanlarının isimleri nelerdir?

İllerin alfabetik sırasına göre Türkiye'deki havalimanlarının sıralaması nasıldır? İki havalimanı olan illerimiz hangileridir?

İETT’nin açılımı nedir?

İstanbul trafiğinin vazgeçilmezlerinden olan İETT'nin açılımı nedir? İETT tam olarak ne zaman kuruldu? İETT'nin kısa tarihçesi nasıldır?

Siesta nedir? Neden siesta yapılır?

Siesta dendiğinde akla ilk gelen ülke kuşkusuz İspanya’dır. Siesta ne demektir? Peki neden siesta yapılır ve amaç nedir? Hangi dönemlerde siesta...

Genelkurmay Başkanları'nın sıralı listesi nasıldır?

1920’de başlayan ve günümüze kadar devam eden Silahlı Kuvvetlerin 1 numarası olarak nitelendirilen Genelkurmay Başkanları kimlerdir? Sıralı listesi...

Etekleri zil çalmak deyiminin hikayesi nasıldır?

Etekleri zil çalmak deyimi ne anlama gelir? Etekleri zil çalmak deyiminin çıkış hikayesi nasıldır? Haydi etekleri zil çaldırmaya!

Sezeryan adı nereden gelmektedir?

Sezeryan, bir çeşit ameliyat... Doğum sırasında uygulanan kesme yöntemi... Tarihi antik çağlara kadar gitmektedir. İşte sezeryan adının hikayesi...

Hangi ilin kaç seçmeni var?

İllere göre seçmen sayıları nasıldır? Yurt içi ve yurt dışı seçmen sayıları kaçtır? Toplam seçmen sayısı ne kadardır?