MESAM ne zaman kurulmuştur ve "ilk" olma özelliği nedir? MESAM'ın tam açılımı nedir? MESAM'ın misyonu, vizyonu ve görevlerine bir bakalım!

MESAM adı son dönemde sıklıkla gündeme. Sebebi ise yönetimle alakalı, kayyum atanmasıyla ilgili. Biz bu tartışmaları bir kenara bırakıp MESAM'ın kuruluşunu, açılımına, vizyonuna ve misyonuna göz atalım.

MESAM'ın açılımı: Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği

MESAM'IN KURULUŞU

  • 11 Ağustos 1986 tarihinde kuruluş başvurusunda bulunmuş ve 08 Aralık 1986 tarihinden bu yana faaliyetini sürdürüyor.
  • MESAM, ülkemizde kurulmuş olan ilk dört meslek birliğinden biri ve müzik eserleri alanında ilk meslek birliğidir.
  • Müzik eseri sahiplerinin (besteci, söz yazarı, aranjör ve editör) ve malî hakları kullanma yetkisini haiz kişilerin çıkarlarını korumak, 5846 sayılı Kanun ile tanınmış hakların idaresi ve takibini, alınacak ücretlerin tahsilini ve hak sahiplerine dağıtımını sağlamak amacıyla faaliyette bulunmaktadır.
  • Yabancı telif birlikleriyle anlaşması vardır.
  • Müzik, sinema, edebiyat, tiyatro ve plastik sanatlar alanında faaliyet gösteren eser sahiplerini temsil eden Uluslararası Besteci ve Söz Yazarları Konfederasyonu CISAC’ın ve mekanik alanda Uluslararası Mekanik Çoğaltım Bürosu BIEM’in üyesidir.

MESAM'IN MİSYONU

Müzik eseri sahiplerinin hak ve çıkarlarını en etkin şekilde korumak ve bu eserlerden elde edilecek hakları, doğru ve ekonomik yöntemlerle eser sahiplerine kazandırmaktır.

MESAM'IN VİZYONU

Telif haklarının gelişen yapısına ve çağın gereklerine uygun şekilde, eser sahiplerinin hak ve çıkarlarını en doğru şekilde temsil etmek ve korumak.

MESAM'IN İLKELERİ

  • Üyeleri arasında ve uygulamalarında din, dil, ırk, cinsiyet ve müzik türü ayrımı yapmaz.
  • Tüm uygulamalarında, yasalar çerçevesinde, gelişmiş meslek birliklerinin ilkelerini izler.
  • Uygulamalarda şeffaflık ilkesi esastır.
  • Eser sahiplerinin yasal hak ve çıkarlarını en etkin şekilde korumayı amaçlar.

Bi'SORU DAHA?

4 bölge ile sınırı olan ilimiz hangisidir?

7 coğrafi bölgeye ayrılan Türkiye’de sadece 1 ilimizin 4 bölge ile sınırı bulunmaktadır. İşte o özel ilimizin coğrafi konumu ve sınırı olduğu...

Acil durum telefon numaraları nelerdir?

İtfaiye, ambulans, polis, jandarma, orman yangını ihbarı gibi anlık ve acil durum için telefon numaraları nelerdir? İşte aklımızın bir köşesinde...

Hangi ilin kaç seçmeni var?

İllere göre seçmen sayıları nasıldır? Yurt içi ve yurt dışı seçmen sayıları kaçtır? Toplam seçmen sayısı ne kadardır?

Nöbetçi noter nedir? Nöbetçi noter çalışma saatleri nasıldır?

Nöbetçi noterler ne zaman çalışacak? Nöbetçi noterler hangi ilde kaç tane? Noter hangi işleri yapar? Noter ücretleri ne kadar? Noterlerde kredi...

Üç maymun hikayesi nasıldır?

Gözleri, kulakları ve ağzı kapalı üç maymunla anlatılmak istenen nedir? Üç maymunun isimleri nedir ve tarihi süreci nasıldır?

Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanları sıralaması nasıldır?

1923’ten bu yana kaç cumhurbaşkanımız oldu. En çok görevde kalan cumhurbaşkanı, en az süre alan cumhurbaşkanı, en genç ve en yaşlı cumhurbaşkanları...

TÜBİTAK’ın açılımı nedir?

TÜBİTAK denince ilk aklımıza ‘bilimsel’ ve 'teknoloji' ile alakalı çalışmalar gelir... Peki tam olarak “TÜBİTAK’ın açılımı nedir?” diye sorulsa...

Suya götürüp susuz getirmek deyiminin hikayesi ve anlamı nasıldır?

Suya götürüp susuz getirmek sözü nereden gelir? Suya götürüp susuz getirmek deyiminin anlamı nedir? Suya götürüp susuz getirmek hangi efsaneye aittir?