MESAM ne zaman kurulmuştur ve "ilk" olma özelliği nedir? MESAM'ın tam açılımı nedir? MESAM'ın misyonu, vizyonu ve görevlerine bir bakalım!

MESAM adı son dönemde sıklıkla gündeme. Sebebi ise yönetimle alakalı, kayyum atanmasıyla ilgili. Biz bu tartışmaları bir kenara bırakıp MESAM'ın kuruluşunu, açılımına, vizyonuna ve misyonuna göz atalım.

MESAM'ın açılımı: Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği

MESAM'IN KURULUŞU

  • 11 Ağustos 1986 tarihinde kuruluş başvurusunda bulunmuş ve 08 Aralık 1986 tarihinden bu yana faaliyetini sürdürüyor.
  • MESAM, ülkemizde kurulmuş olan ilk dört meslek birliğinden biri ve müzik eserleri alanında ilk meslek birliğidir.
  • Müzik eseri sahiplerinin (besteci, söz yazarı, aranjör ve editör) ve malî hakları kullanma yetkisini haiz kişilerin çıkarlarını korumak, 5846 sayılı Kanun ile tanınmış hakların idaresi ve takibini, alınacak ücretlerin tahsilini ve hak sahiplerine dağıtımını sağlamak amacıyla faaliyette bulunmaktadır.
  • Yabancı telif birlikleriyle anlaşması vardır.
  • Müzik, sinema, edebiyat, tiyatro ve plastik sanatlar alanında faaliyet gösteren eser sahiplerini temsil eden Uluslararası Besteci ve Söz Yazarları Konfederasyonu CISAC’ın ve mekanik alanda Uluslararası Mekanik Çoğaltım Bürosu BIEM’in üyesidir.

MESAM'IN MİSYONU

Müzik eseri sahiplerinin hak ve çıkarlarını en etkin şekilde korumak ve bu eserlerden elde edilecek hakları, doğru ve ekonomik yöntemlerle eser sahiplerine kazandırmaktır.

MESAM'IN VİZYONU

Telif haklarının gelişen yapısına ve çağın gereklerine uygun şekilde, eser sahiplerinin hak ve çıkarlarını en doğru şekilde temsil etmek ve korumak.

MESAM'IN İLKELERİ

  • Üyeleri arasında ve uygulamalarında din, dil, ırk, cinsiyet ve müzik türü ayrımı yapmaz.
  • Tüm uygulamalarında, yasalar çerçevesinde, gelişmiş meslek birliklerinin ilkelerini izler.
  • Uygulamalarda şeffaflık ilkesi esastır.
  • Eser sahiplerinin yasal hak ve çıkarlarını en etkin şekilde korumayı amaçlar.

Bi'SORU DAHA?

Battı balık yan gider deyiminin anlamı nedir?

Hayatımızda çok sık rastladığımız söylemlerden biridir battı balık yan gider... Zaman zaman fiziki veya ruhsal durumumuzu anlatmak özetlemek için...

Karaman'ın koyunu sonra çıkar oyunu hikayesi nasıldır?

Karaman'ın koyunu sonra çıkar oyunu sözüyle anlatılmak istenen nedir? Karaman'ın koyunu sonra çıkar oyunu sözü nereden çıkmıştır?

S.O.S.'in anlamı nedir?

Acil durum ve imdat nidası olarak bildiğimiz kullandığımız S.O.S.’in açılımı ve anlamı tam olarak nedir? S.O.S. ile ilgili yanlış bilinen tarihi...

Ayvayı yemek deyiminin anlamı ve hikayesi nasıldır?

Ayvayı yemek sözü nereden gelir, hikayesi nasıldır? Ayvayı yemek kötü bir şey mi? Ayvayı yemek sözüyle anlatılmak istenen nedir?

Foyası ortaya çıkmak deyiminin anlamı ve hikayesi nasıldır?

Foyası ortaya çıkmak deyimi ile anlatılmak istenen nedir? Sözdeki "foya" kelimesinin anlamı nedir? Foyası ortaya çıkmak deyiminin hikayesi nasıldır?

Türkiye'deki havalimanlarının isimleri nelerdir?

İllerin alfabetik sırasına göre Türkiye'deki havalimanlarının sıralaması nasıldır? İki havalimanı olan illerimiz hangileridir?

Beş para ver konuştur, on para ver susturamazsın sözünün anlamı nedir?

Atasözleri bazı olay ve kişilikleri o kadar iyi özetler ve anlatır ki. İşte onlardan birisi de "Beş para ver konuştur on para ver susturamazsın"...

Gülü seven dikenine katlanır sözünün anlamı ve hikayesi nasıldır?

Bülbül ile gülün hikayesi nasıldır? Gülü seven dikenine katlanır sözüyle anlatılmak istenen nedir? TDK'daki anlam nasıldır?