İSMEK'in açılımı nedir? İSMEK hangi ilkeleri benimser? İSMEK'in vizyonu, misyonu ve temel değerleri nedir? İSMEK kayıtları ne zaman?

Öncelikle açılımını yapalım... İSMEK; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları.

İSMEK nedir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi İSMEK İstanbulluların; kişisel birikimlerini yükseltmek, mesleki ve sanatsal bilgilerini geliştirmek, kent kültürü ve metropolde yaşama konusunda donanımlarını artırmak, gelir elde etmelerine katkıda bulunmak, istihdam edilebilirliklerini artırmak vb. amaçlarla kurulmuş, örgün eğitimi tamamlayıcı bir yaygın eğitim organizasyonudur.

Belediye bünyesindeki yapıda gönüllü öğretmenler ve yardımcıları çalışır. İSMEK, 230 farklı dalda ücretsiz hizmet verir.  İstanbul’da 400 üzerinde şubesi vardır.

İSMEK'te 3,5 aylık ve 10 aylık olmaz üzere 2 farklı kurs sistemi bulunur. Kayıtları MEB'le aynı orantıdadır ve Eylül başında başlar. Dersler ise Ekim başında bağlayıp Haziran ortasında biter.

İSMEK mesleki teknik kursların yanı sıra, el sanatları ile ilgili dersler de vermektedir.

İSMEK bünyesinde bir kursu tamamladığınızda resmi sertifika alırsınız. 16-70 yaş aralığına hizmet veren İSMEK bugüne kadar 2 milyona yakın kişiye hizmet vermiştir.

İSMEK'in ilkeleri

İSMEK, Millî Eğitim Bakanlığı’nın ilgili yönetmeliğinin 5. maddesinde belirtilen ilkelerle eğitimlerini sürdürür.

Bu ilkeler arasında;
Herkese açıklık: Herkesin yararlanabileceği biçimde yürütülür ve özel eğitim gerektiren bireyler için özel önlemler alınır.
İhtiyaca uygunluk: Bireysel ve toplumsal ihtiyaçlara uygun olarak gerçekleştirilir.
Süreklilik: Bireylerin hayat boyu yararlanabilecekleri biçimde düzenlenir.
Planlılık: Kalkınma planları hedeflerine uygun şekilde; eğitim-öğretim, üretim, insan gücü, istihdam ilişkileri dikkate alınır.
Yenilik ve gelişmeye açıklık: Programlar; öğrenme ve öğretme yöntemleri ile ders araç-gereç, bilimsel ve teknolojik gelişmelere, çevrenin ve ülkenin ihtiyaçlarına göre sürekli geliştirilir.
Gönüllülük: Bireyin ve toplumun çalışmalara isteyerek katılımları esas alınır.
vb. bulunmaktadır.

İSMEK'in vizyonu

Eğitime yatırım yaparak bireyi üretken kılmak.

İSMEK'in misyonu

Yaşam boyu eğitim anlayışı ile İstanbullulara modern, kaliteli ve artı değer katan eğitim imkanları sunmak.

İSMEK'in temel değerleri ve politikaları

MODEL OLMA
Başta Türkiye olmak üzere tüm dünyanın gözbebeği olan İstanbul'u yaygın eğitim konusunda en iyi temsil edecek kurum olabilmek amacıyla, yaptığı tüm çalışmalarda başarılı ve model bir organizasyon olmak.

ULAŞILABİLİRLİK / ERİŞİLEBİLİRLİK
İstanbul sınırları içerisinde yaşayan herkesin kolayca ulaşabileceği geniş bir merkez ağına ve program çeşitliliği ile herkese hitap edebilecek düzeyde zengin bir içeriğe sahip olmak.

YAŞAM BOYU EĞİTİM
Özellikle örgün eğitim fırsatlarından yararlanamayan bireylerin eğitim gereksinimlerini karşılamak için herhangi bir yaş sınırlaması yapmadan tüm İstanbul halkına merkezlerimizde eğitim vermek. Eğitimin yaşam boyu devam ettiği algısını güçlendirerek katılımı artırmak.

YAYGIN EĞİTİMDE KALİTE
Usta-çırak ilişkisinin öğretilerini modern eğitim sistemlerinin ilke ve prensipleri doğrultusunda kaliteden ödün vermeden sunmak. Eğitim kalitesini yenilikçilik, akılcılık, bilimsellik, katılımcılık ve süreklilik ilkeleri perspektifinde artırmak.

SOSYAL ALGI GELİŞİMİNE KATKI
Toplumda eğitimli ve bilinçli bireylerin yetiştirilmesine katkı sağlamak.

ARTI DEĞER KAZANDIRMAK
Sosyal sorumluluk kapsamında İBB'ye; öğrenci memnuniyeti sağlayarak tüm öğrencilerine; çalışan memnuniyetini oluşturarak tüm çalışanlarına artı bir değer kazandırmak. Emeği üretime dönüştürerek bireysel ve toplumsal gelişime katkı sağlamak.

İSMEK kayıt tarihleri ne zaman?

İSMEK’te yeni eğitim dönemi ön kayıtları 13 Ocak’ta başlayacak. Kayıtlar, 25 Ocak’a kadar devam edecek. Eğitimlerden faydalanmak isteyenler İSMEK’in web sitesi üzerinden https://www.ismek.ist/tr/default.aspx ön kayıtlarını gerçekleştirebilecek.

NOT: Koronavirüs tedbirleri kapsamında yüz yüze planlanan İSMEK kurslarının açılışı ileri bir tarihe ertelendi.

Bi'SORU DAHA?

AKOM’un açılımı nedir?

AKOM nedir? Genelde doğa olayları ve karlı havalarda karşımıza çıkan bir kurumdur aslında AKOM......

ÇEKÜL'ün açılımı nedir? ÇEKÜL'ün görevleri nelerdir?

ÇEKÜL ne demektir? ÇEKÜL'ün kuruluş hikayesi nasıldır? ÇEKÜL'ün görev ve sorumlulukları, iletişim...

İETT’nin açılımı nedir?

İstanbul trafiğinin vazgeçilmezlerinden olan İETT'nin açılımı nedir? İETT tam olarak ne zaman...

İŞKUR’un açılımı, kuruluş amacı nedir?

İŞKUR’un tarihçesi nasıldır? İŞKUR’un açılımı nedir? İŞKUR hangi amaçla kurulmuştur ve görevleri...