AKOM nedir? Genelde doğa olayları ve karlı havalarda karşımıza çıkan bir kurumdur aslında AKOM... AKOM’un görevlerine, AKOM'un açılımına ve AKOM'un iletişim bilgilerine bir bakalım...

AKOM’un kuruluş hikayesi 17 Ağustos 1999 depremine dayanıyor. Binlerce insanımızı kaybettiğimiz o üzücü olayın ardından İstanbul’da her türlü doğal afetin öncesinden bitimine kadar geçen sürede, afetin en az zararla atlatılmasını sağlamak amacıyla temeli atılan bir kurumdur AKOM...

AKOM ne zaman kuruldu?

İstanbul Büyükşehir Belediyesine (İBB) bağlı kurumlar arasında iş bölümü, koordinasyon ve işbirliğini sağlamak, İBB Başkanı ve İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünden (AFAD) gelecek emirler doğrultusunda İstanbul Büyükşehir Belediyesinin üzerine düşen görevleri koordine etmek üzere, 12 Aralık 2000 tarih ve 686 sayılı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Kararı ile 12 Aralık 2000 tarihinde kurulmuştur.

AKOM’un tam açılımı: Afet Koordinasyon Merkezi’dir.

İlk etapta geçici olarak, faaliyetlerini İtfaiye Daire Başkanlığının Fatih’teki binasında sürdürmüş 2002’den sonra ise Eyüp Güzeltepe’de yüksek standartlı inşaat kalitesiyle sağlam zemine inşa edilen binasında çalışmalarına devam etmektedir.

AKOMAS nedir?

AKOM'a bağlı olan AKOMAS: AKOM Afet Bilgi Sistemidir. Ülkemizde ve dünyada meydana gelen doğal, teknolojik ve insan kaynaklı her türlü afetlere ilişkin bilgiyi vermeyi amaçlayan bir bilgilendirme sistemidir.

AKOMAS, afetle ilgili çalışan tüm kullanıcılara hem istatistiksel hem de görsel veri sağlayarak, mevcut bilgilerin paylaşımını sağlamayı hedeflemektedir.

2005 yılından itibaren dünyada ve Türkiye’de olan afetler haftalık bültenler halinde listelenmiş, 2008 yılından itibaren de afetler interaktif haritalarla görsel olarak yayınlamaya başlamıştır.

AKOMAS, ulusal (Türkiye) ve uluslararası (dünya) afetlere ait bilgileri arşivinde listelenmekte ve saklamaktadır.

AKOM Afet Bilgi Sistemi, Türkiye ve dünyayı etkileyen doğal ve insan kaynaklı afetlerden, afet arşivi kriterlerine uygun olanları kapsamaktadır. Ancak AKOMAS arşivine savaş, iç çatışmalar ve nüfus hareketleri dahil edilmemiştir.

İletişim için; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü
Güzeltepe Mah. Alibey Cad. İSKİ Tesisleri İçi AKOM Binası No:9 34060 Eyüp/İstanbul
+90 (212) 312 6015 (Sekreterya)
+90 444 2566 (Afet ve Acil Durum ihbarları için)
+90 (212) 321 1768

Bi'SORU DAHA?

AİHM’in açılımı nedir?

Merkezi Fransa’nın Strazburg şehrinde bulunan ve 1959’da kurulan uluslararası bir mahkemedir......

BİK’in açılımı nedir?

BİK, 1961 yılında kurulan ve kamu tüzel kişiliğine haiz bir idaredir. BİK'in tam olarak açılımı ve...

BOTAŞ'ın açılımı nedir?

15 Ağustos 1974'te kuruldu... BOTAŞ'ın açılımı, kuruluş amacı, faaliyetleri nelerdir ve BOTAŞ'ın...

İSMEK nedir? İSMEK'in ilkeleri nelerdir?

İSMEK'in açılımı nedir? İSMEK hangi ilkeleri benimser? İSMEK'in vizyonu, misyonu ve temel...