AÇEV ne zaman ve nasıl kuruldu? AÇEV'in kilometre taşları nelerdir? AÇEV'in açılımı ve kısa genel bilgileri...

Yıl 1980... Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı, Prof. Dr. Diane Sunar ve Prof. Dr. Sevda Bekman bir araştırma projesine başlar. Araştırmada o yıllarda Türkiye’de okul öncesi eğitimin çocukların sadece %7’sine ulaştığı gerçeğinden yola çıkarak alternatif bir okul öncesi eğitim modeli olan Anne Çocuk Eğitim Programı (AÇEP) geliştirilir ve ilk uygulamalara başlar.  Başarılı sonuçlar elde edilir, kurucu başkan Ayşen Özyeğin’in önderliğinde Anne Çocuk Eğitim Vakfı kurulur ve eğitimlerin Türkiye çapında yaygınlaştırılmasını amaçlayan kurumsal bir yapıya kavuşur.

AÇEV'in açılımı

Anne Çocuk Eğitim Vakfı. AÇEV’in kurucuları “Bilim sadece bilim için değildir, topluma da dönmelidir, o zaman daha önemli olur” yaklaşımını temel alır.

AÇEV 25 yıldır, erken yaştaki her çocuğun güvende, sağlıklı, mutlu ve öğreniyor olması için çalışır. Ülkenin dört bir yanındaki ihtiyaç sahibi çocuklar, anne babalar ve genç kadınlar için bilimsel temelli eğitim programları geliştirir ve uygular. Sağlam bir geleceğin temelinin yaşamın ilk 6 yılında atıldığını bilinciyle, çocukların geleceğini inşa etmeye 0’dan başlar...

AÇEV’in Kısa Tarihçesi

1993- Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) resmi olarak kuruldu, İstanbul’da ilk ofisini açtı ve Anne Çocuk Eğitim Programı’nın (AÇEP) ilk uygulamaları yapılmaya başlandı.

1994 - Annelerde görülen ihtiyaç üzerine yetişkinlere yönelik okuma yazma programı geliştirme çalışmaları başladı ve bu konuda MEB ile protokol yapıldı.

1995 - İşlevsel Yetişkin Okuryazarlığı Programı (İYOP) kurs uygulamaları başladı.

1996 - Annelerden gelen talep üzerine Baba Destek Programı (BADEP) geliştirilmeye başlandı ve ilk pilot uygulamalar yapıldı.

1997 - AÇEV, “Erken Çocukluk Eğitimi Danışma Grubu”na dahil oldu ve UNESCO'nun “Erken Çocukluk Eğitimi Orta Asya Temsilcisi” ilan edildi.

1998 - Yurt dışından gelen talepler doğrultusunda AÇEP Arapça olarak Bahreyn’de uygulanmaya başladı.

1999 - Okul Öncesi Veli Çocuk Eğitim Programı (OVÇEP) geliştirilmeye başlandı.

2000 - Anne Çocuk Eğitim Programı Belçika ve Fransa’da, Anne Destek Programı ise Almanya’da da uygulanmaya başladı.

2001 - AÇEV’e KASAKOM’dan Milenyum Ödülü, Yeni Olgu Sanat ve Aktivite Grubu tarafından da Yılın En İyi Çalışan Vakfı Ödülü verildi.

2002 - TRT ile işbirliğinde hazırlanan okul öncesi yaş grubundaki çocuklara ve ailelerine yönelik TV programı “Benimle Oynar mısın?” yayınlanmaya başladı ve Program Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği tarafından “En İyi Çocuk Programı” seçildi.

2003 - Diyarbakır ili Alipaşa semtinde AÇEV Aile ve Çocuk Eğitim Merkezi açıldı ve Okul Öncesi Eğitim Programı (OEP) ile bunu destekteyen Anne Destek Programı’nın (ADP) ilk uygulamaları Diyarbakır’da Yaz Anaokulları olarak başladı.

2004 - Uluslararası Erken Çocukluk Danışma Grubu yıllık toplantısını AÇEV’in ev sahipliğinde, İstanbul’da gerçekleştirdi.

2005 - AÇEV erken çocukluk eğitiminin önemi konusunda kamuoyunda bilinç yaratmak, destek oluşturmak ve politika geliştirmek amacıyla eğitim alanında çalışan 6 STK’nın da güç ortaklığında “7 Çok Geç” Kampanyasını başlattı.
Okuma yazma eğitimleri Kanal D ile işbirliğinde "Bizim Sınıf" adlı 65 bölümlük bir proje ile televizyona taşındı.

2006 - AÇEV, UNESCO’nun her yıl düzenlediği ve dünya çapında uygulanan en iyi okuma yazma projelerinin değerlendirildiği yarışmada İYOP ile “King Sejong Okuma Yazma” ödülünü kazandı.
Baba Destek Programı'nı tanıtmak amacıyla NTV'nin desteğiyle "Baba Olmak Güzel Şey" programı hazırlandı ve yayınlandı.

2007 - Devam eden “7 Çok Geç” Kampanyası kapsamında yeni mesajlarla gazete/dergi ilanları ve TV/radyo spotları hazırlanarak medyada yer aldı.

2008 - Harvard Üniversitesi Graduate School of Education bünyesinde kurulan Center on the Developing Child (HCDC) ile AÇEV arasında bir işbirliği protokolü imzalandı.

2009 - Türkiye Vodafone Vakfı tarafından desteklenen Geleceğe İlk Adım Projesi uygulanmaya başladı.

 

2010 -  AÇEV- Anne Çocuk Eğitim Programı (AÇEP) ile WISE (The World Innovation Summit for Education – Dünya Eğitim İnovasyonu Zirvesi) ödülünü kazandı.
Okul öncesi öğretmenlerine ve yeni öğretmen adaylarına güvenilir bir kaynak sağlamak amacıyla www.okuloncesi.org web sitesi projesi hayata geçirildi.

2011 - Bilgisayar yoluyla eğitim hedefleri doğrultusunda Bilgisayar Tabanlı Okuma Yazma Programı AÇEV’de Oku Yaz geliştirildi.

2012 - Baba Destek Programı çerçevesinde,: “Sen Benim Babamsın” Kampanyası başladı.

2013 - AÇEV genç kadınlara yönelik okuma yazma faaliyetleri nedeniyle ”EMPower Champions of Youth Award” çerçevesinde ödüle layık görüldü.

2014 - AÇEV, Türkiye Vodafone Vakfı ile kaliteli bir okul öncesi eğitime destek vermek amacıyla “Geleceğe İlk Adım Projesi” kapsamında yürüttüğü işbirliğini “İlk 6 Yıl” mobil uygulaması ile çocuk gelişimine dair bilgileri anne babaların cep telefonlarına taşıdı.
AÇEV okuryazarlık alanındaki çalışmaları ile ABD’nin en köklü ve saygın kuruluşlarından ABD Kongre Kütüphanesi’nden ödül aldı.

2015 - AÇEV, Koç Topluluğu’nun yürüttüğü “Ülkem İçin Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekliyorum” Projesi’nin ortaklarından biri oldu ve bu konuda toplumun tüm kesimlerinde farkındalık yaratmak üzere birlikte çalışmalar yapılmaya başlandı.

2016 - UNWomen Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Fonu’nun desteğiyle, genç kadınların çok yönlü gelişimine yönelik “Hayat Dolu Buluşmalar” adlı yeni bir kadın güçlenme programının pilot uygulamalarına başlandı.

2017 - AÇEV, babalık konusunda ülkemizde en kapsamlı bilimsel çalışma olan “Türkiye’de İlgili Babalık ve Belirleyicileri Raporu”nu yayınladı ve “ilgili babalık” konusunu odak noktasına alan “İlk İş Babalık” kampanyasını hayata geçirdi.

Bi'SORU DAHA?

Keçileri kaçırmak deyiminin hikayesi ve anlamı nedir?

Keçileri kaçırmak deyimi nereden gelir? Hangi bölgemizde yaşanmış bir hikayesi vardır? Keçileri kaçırmak sözüyle ne anlatılmak istenir?

Lira (libra) ne anlama gelmektedir?

Cebimizden çıkmayan ve hayatımızın her kesiminde var olan bir değerdir lira... Para birimimizdir ama peki ya liranın anlamı? İşte detaylar...

Adalet ile zulüm bir yerde barınmaz ne demektir?

İki karşıt kavram... Siyah ile beyaz gibi... Doğru ve yanlışın tek çatı altında buluşamaması gibi bir durum... Adalet ile zulüm aynı yerde barınır mı?

Kabotaj nedir? Kabotaj Bayramı ne zaman kutlanır?

Kabotajın tanımı nasıldır? Türkiye'de Kabotaj Bayramı ne zaman kutlanır? Kabotaj Bayramı'nın tarihi süreci nasıldır?

SOLOTÜRK nedir? SOLOTÜRK’ün tarihçesi nasıldır?

SOLOTÜRK’ün tanımı nasıldır? SOLOTÜRK ne zaman kurulmuştur? SOLOTÜRK’ün görevleri nelerdir? SOLOTÜRK nereye bağlıdır?

Bulunmaz Hint Kumaşı deyiminin hikayesi ve anlamı nedir?

Bulunmaz Hint Kumaşı deyimi ile anlatılmak istenen nedir? Bulunmaz Hint Kumaşı deyiminin çıkış hikayesi nasıldır? 

Şapa oturmak deyiminin anlamı ve hikayesi nasıldır?

Şapa oturmak sözü nereden gelir? Şap nedir ve nerelerde kullanılır? Şapa oturmak deyiminin anlamı ve hikayesi nasıldır?

Karaman'ın koyunu sonra çıkar oyunu hikayesi nasıldır?

Karaman'ın koyunu sonra çıkar oyunu sözüyle anlatılmak istenen nedir? Karaman'ın koyunu sonra çıkar oyunu sözü nereden çıkmıştır?