Tezer Özlü nerede doğdu? Tezer Özlü’nün kısaca hayatı nasıldır? Tezer Özlü’nün öykü ve romanları nelerdir?

Tarihler 10 Eylül 1943'ü gösterdiğinde Kütahya'nın Simav İlçesi'nde Özlü ailesinin bir çocuğü dünyaya gelir. Adına da Tezer adı verilir. Anne ve babasının görevi nedeniyle çocukluğu Simav, Ödemiş ve Gerede’de geçer.

Eğitim hayatı

Tezer Özlü, 10 yaşında İstanbul'da Avusturya Kız Lisesi’nde öğrenime başlar. Dünyayı gezme hayali vardır ve liseyi yarıda bırakır. 18 yaşından itibaren Avrupa'yı gezmeye başlar. İki yılda otostop yaparak Avrupa'nın büyük bölümünü dolaşır.

Özel hayatı

Paris’te tanıştığı tiyatro sanatçısı, yazar Güner Sümer ile evlenir. Ankara’ya yerleşirler ve çevirmen olarak çalışmaya başlar. Dışarıdan sınavlara girer yarım bıraktığı lise öğrenimini, İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamlar.

Ankara Sanat Tiyatrosu'nun sahneye koyduğu Brendan Behan’ın Gizli Ordu adlı oyununda rol alır. Eşinden ayrılır ve İstanbul’a yerleşir. Aynı yıl sinemacı Erden Kıral ile evlenir.

12 Eylül'den sonra bir bursla Berlin’e gider. Almanya'da radyo programları yapar. Erden Kıral’dan ayrılır ve İsviçre asıllı Hans Peter Marti ile evlenip, Zürih’e yerleşir. Göğüs Kanserine yakalanır. Yakalandığı bu hastalıktan kurtulamaz ve 18 Şubat 1986'da Zürih’de ölür. Türkiye’ye getirilen cenazesi 25 Şubat’ta Aşiyan’da toprağa verilir.

Edebiyat yaşamı

Tezer Özlü yazın yaşamına öyküyle başlar. İlk öykü kitabı “Eski Bahçe” 1978'de yayımlanır.

Aynı yıl yazmaya başladığı ilk romanı Çocukluğun Soğuk Geceleri yayımlanır. (Özlü bu romanında, çocukluğundan başlayarak içine düştüğü yaşamın, kimi zaman fiziksel-kaba, kimi zaman inceltilmiş-dolaylı baskılarıyla karşı karşıya kalışını ve yaşadığı ya da yaşamasına izin verilmek istenmeyen farklılığını ve uyumsuzluğunu son derece sarsıcı ve incelikli bir biçimde, "teninde duyarak" işler). Berlin’de bulunduğu yıllarda, hayranlık duyduğu Svevo, Kafka ve Pavese'nin izlerini ve izleklerini de sürerek ikinci romanı "Bir İntiharın İzinde" yi yazar.

tezer ozlu kimdir hayati ve eserleri

Almanca olarak yazılan yapıt Türkçe’ye "Yaşamın Ucuna Yolculuk" adıyla çevrilir. Bu yapıtıyla Almanya’da Marburg Yazın Ödülü’nü kazanır. Ölümünsen sonra ilk öykü kitabı genişletilmiş şekilde,  "Eski Bahçe - Eski Sevgi" adıyla basılır.

Günce ve anlatıları "Kalanlar" adlı küçük bir kitapçıkta toplanır.

Tezer Özlü’nün eserleri

Öykü:

Eski Bahçe / 1978
Eski Bahçe - Eski Sevgi / 1987

Roman:

Çocukluğun Soğuk Geceleri / / 1980
Auf den Spuren eines Selbstmords / / 1983
Yaşamın Ucuna Yolculuk / / 1984

Senaryo:

Zaman Dışı Yaşam /  2000

Ödülü:

Almanya’da Marburg Yazın Ödülü (1983).


Kaynak: ŞİİR AKADEMİSİ