Koronavirüse karşı çalışmalarıyla bilinen Prof. Dr. Ercüment Ovalı kimdir? Ercüment Ovalı nereli? Ercüment Ovalı hangi üniversite mezunudur? Akademik kariyeri nasıldır?

Tıp dünyası dışında Türk halkı onu koronavirüs salgınındaki mücadelesi ve heyecanıyla tanıdı. Bu konuda ekibiyle beraber önemli çalışmalar gerçekleştiriyor. Günlük 2-3 saatlik uyku ile ayakta kaldığını belirten Prof. Dr. Ercüment Ovalı yeni tip koronavirüse karşı aşı çalışmalarına devam ediyor.

Ve Türk halkı bir taraftan da Ercüment Ovalı’yı daha yakından tanımak adına internette araştırmalar yapıyor. Peki kimdir Ercüment Ovalı.

Ercüment Ovalı nereli?

1961 yılında Kırklareli Babaeski’de dünyaya geldi.
Tıp eğitimine Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladı ardından 19 Mayıs Üniversitesi’nde iç hastalıkları ihtisası, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ise Hematoloji üst ihtisasını tamamladı.

2009 yılına kadar KTÜ'de transplant ünitesi sorumlusu olarak çalışmalar gerçekleştirdi aynı zamanda Türkiye'nin ilk hücre işlem labaratuvarını açtı.
38 yaşında iken “Profesör” unvanını aldı. Günümüzde özel bir hastanenin Kemik İliği Nakli ekibinde Hematoloji Bilim Dalı Uzmanı ve aynı hastanen Hücre Laboratuvarı Direktörü olarak görevini sürdürüyor. GMP ve Hücre tedavi ürünleri danışmanlığı yapıyor.

Araştırmaları ve ödülleri

Ercüment Ovalı, 2017’de kan ve kök hücreden yapay deri üretti, Amerika'dan En İyi Deneysel Araştırma unvanı ödülünü kazandı.
Türkiye'de Hücre Laboratuvarı olarak GMP ruhsatını aldıran tek kişidir.
2018 yılında GQ töreninde aldığı Yılın Bilim Ödülü'nü, Şehit Eren Bülbül, Şehit Astsubay Ferhat Gedik ve Afrin'deki askerlerimiz adına aldığını açıklamış ve ödülü Mehmetçiklerimize adamıştır.

Bi'SORU DAHA?

Halil Umut Meler kimdir nereli?

FIFA kokartlı hakem Halil Umut Meler nereli? Halil Umut Meler'in hakemlik kariyeri nasıldır? İşte Halil Umut Meler'in kısaca hayatı...

Atilla Özdemiroğlu kimdir?

Türk müziğinin önemli değeri, bestecisi, aranjörü... Özelinde aşklarıyla bilinen, genelinde eserleriyle tanınan müzik ve duygu insanı...

Mehmet Akif Ersoy kimdir?

Mehmet Akif Ersoy’un kısaca hayatı nasıldır? Mehmet Akif Ersoy’u tarihe geçiren olay nedir? Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı için ne demiştir?

Abdülkadir Ömür kimdir?

Türk Messi olarak görülen Trabzonspor’un altyapısından yetişen Abdülkadir Ömür futbola nasıl başladı? Abdülkadir Ömür’ün hedefleri neler?