Koronavirüse karşı çalışmalarıyla bilinen Prof. Dr. Ercüment Ovalı kimdir? Ercüment Ovalı nereli? Ercüment Ovalı hangi üniversite mezunudur? Akademik kariyeri nasıldır?

Tıp dünyası dışında Türk halkı onu koronavirüs salgınındaki mücadelesi ve heyecanıyla tanıdı. Bu konuda ekibiyle beraber önemli çalışmalar gerçekleştiriyor. Günlük 2-3 saatlik uyku ile ayakta kaldığını belirten Prof. Dr. Ercüment Ovalı yeni tip koronavirüse karşı aşı çalışmalarına devam ediyor.

Ve Türk halkı bir taraftan da Ercüment Ovalı’yı daha yakından tanımak adına internette araştırmalar yapıyor. Peki kimdir Ercüment Ovalı.

Ercüment Ovalı nereli?

1961 yılında Kırklareli Babaeski’de dünyaya geldi.
Tıp eğitimine Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladı ardından 19 Mayıs Üniversitesi’nde iç hastalıkları ihtisası, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ise Hematoloji üst ihtisasını tamamladı.

2009 yılına kadar KTÜ'de transplant ünitesi sorumlusu olarak çalışmalar gerçekleştirdi aynı zamanda Türkiye'nin ilk hücre işlem labaratuvarını açtı.
38 yaşında iken “Profesör” unvanını aldı. Günümüzde özel bir hastanenin Kemik İliği Nakli ekibinde Hematoloji Bilim Dalı Uzmanı ve aynı hastanen Hücre Laboratuvarı Direktörü olarak görevini sürdürüyor. GMP ve Hücre tedavi ürünleri danışmanlığı yapıyor.

Araştırmaları ve ödülleri

Ercüment Ovalı, 2017’de kan ve kök hücreden yapay deri üretti, Amerika'dan En İyi Deneysel Araştırma unvanı ödülünü kazandı.
Türkiye'de Hücre Laboratuvarı olarak GMP ruhsatını aldıran tek kişidir.
2018 yılında GQ töreninde aldığı Yılın Bilim Ödülü'nü, Şehit Eren Bülbül, Şehit Astsubay Ferhat Gedik ve Afrin'deki askerlerimiz adına aldığını açıklamış ve ödülü Mehmetçiklerimize adamıştır.

Bi'SORU DAHA?

Recep Yazıcıoğlu kimdir, neler yapmıştır?

Recep Yazıcıoğlu nerelidir? Recep Yazıcıoğlu’nun görev yerleri nelerdir? Recep Yazıcıoğlu hangi işlere imza atmıştır ve nasıl bir tarzı vardır?

Emre Demir kimdir?

Süper Lig tarihinin en genç golcüsü olan Kayserisporlu Emre Demir kimdir? Emre Demir hangi mevkilerde oynuyor ve futbol stili nasıldır?

İzzet Baysal kimdir? İzzet Baysal'ın 10 altın öğüdü nedir?

İzzet Baysal nerelidir? İzzet Baysal'ın mesleği nedir? İzzet Baysal'ın yaptığı eserler hangileridir? İzzet Baysal'ın hayata dair 10 öğüdü nasıldır?

Manisa Tarzanı kimdir? Manisa Tarzanı’nın anıları nelerdir?

Manisa ile özdeşleşen ve hatta sembol haline gelen Manisa Tarzanı, gerçekten var mıdır? Manisa Tarzanı ile ilgili hikayeler ve anlatılanlara bir göz...