Nuri Bilge Ceylan nerede doğmuştur? Nuri Bilge Ceylan hangi meslekleri yapmıştır? Nuri Bilge Ceylan'ın filmleri ve kazandığı ödüller nelerdir?

26 Ocak 1959'da İstanbul Bakırköy doğumludur Nuri Bilge Ceylan...
İstanbul Yeşilköy'de Zirai Araştırma Enstitüsü'nde çalışan babası, Ziraat Mühendisi'dir ve idealisttir. Çocukluğu babasının memleketi olan Çanakkale Yenice'de geçer.
Nuri Bilge ve ablası Emine için Yenice'nin çocuklukları özgür bir ortamda geçer ancak ablası ortaokulu bitirince Yenice'de lise olmadığı için tekrar İstanbul'a dönülür (1969).

Nuri Bilge Ceylan, ilkokul beşi, ortaokulu ve liseyi Bakırköy'de devlet okullarında okur. Ama yaz tatillerinin bir kısmını genellikle Yenice'de geçirir.
Liseden sonra, 1976 yılında, İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümüne girer. O dönemler olayladır. Üniversitede boykotlar, çatışmalar, siyasi kutuplaşmalar vardır.
1978 yılında tekrar sınava girer ve Boğaziçi Üniversitesi'nin Elektrik Mühendisliği bölümünü kazanır.
Lise yıllarında filizlenen fotoğraf merakı burada fotoğraf klübünün de katkısıyla artar. Üniversitenin zengin kütüphanesi ve müzik arşivi, özellikle görsel sanatlara ve klasik müziğe olan tutkusunu beslemekte önemli rol oynar. Üstün Barışta'dan aldığı seçmeli sinema dersleri ve sinema klübünün yaptığı özel gösterimler, daha önce Taksim'deki Sinematek gösterimlerinde filizlenmiş sinema sevgisinin pekişmesini sağlar.

İlk parasını nasıl kazanır?

Boğaziçi yıllarında okul harçlığını çıkarmak için klüpte vesikalık fotoğraf çeker. Fotoğraf klübü dışında, dağcılık ve satranç klüplerinde de faaliyet gösterir.
1985'te okuldan mezun olan Nuri Bilge, 'Ne yapmalıyım?' sorusunun cevabını önce Londra'da, ardından Katmandu'da arar. Aylar süren batı ve doğu seyahatlerinin ardından Türkiye'ye dönen Ceylan askerliğini yapmaya karar verir. Ankara Mamak'ta geçen 1,5 yıllık askerlik günleri boyunca hayatının geri kalanını nasıl şekillendireceğini keşfeder ve bulur: SİNEMA.

Askerlikten sonra bu kararını hayata geçirmak amacıyla işe koyulur. Bir yandan geçimini sağlamak için tanıtım fotoğrafları çekerken bir yandan da Mimar Sinan Üniversitesi Sinema bölümüne girer. Ama artık otuz yaşlarında olan okulun bu en yaşlı öğrencisinin hayata atılmak için acelesi vardır, iki sene sonra okulu bırakır.
Önce arkadaşı Mehmet Eryılmaz'ın bir kısa filminde oyunculuk yapar ve teknik sürece baştan sona katılarak bilgisini pekiştirir. Sonra da o filmin çekildiği Arriflex 2B kamerayı kendi kısa filmini çekmek amacıyla satın alır.

İlk kısa filmi; Koza

1993 yılı sonlarında, bir kısmını Rusya'dan kendi valizinde getirdiği, bir kısmını TRT'nin verdiği son kullanma tarihi çoktan geçmiş filmlerle kısa filmi Koza'yı çekmeye başlar. Film 1995 Mayıs'ında Cannes'da gösterilir ve Cannes Film Festivalinde yarışmaya seçilen "ilk Türk kısa filmi" olur.

Ardından Koza'nın devamı sayılabilecek ve bazılarınca "Taşra üçlemesi" diye nitelendirilen üç uzun metrajlı film gelir:
Kasaba (1997),
Mayıs Sıkıntısı (1999)
Uzak (2002).
Bu filmlerde Ceylan yakın arkadaşlarını, akrabalarını ve ailesini oyuncu olarak kullanır ve hemen her işi kendisi üstlenir. Görüntü yönetimi, ses dizaynı, yapımcılık, kurgu, senaryo ve yönetmenlik.

Üçlemenin son filmi 'Uzak', 2003 Cannes Film Festivali'nde Büyük Jüri Ödülü'nü alır ve bir anda Ceylan'ı uluslararası alanda tanınan bir isim haline getirir. Cannes sonrasında yolculuğuna devam eden Uzak, 23'ü uluslararası olmak üzere toplam 47 ödül alarak Türk sinemasının en fazla ödül kazanan filmi olur.
Ardından bu kez yine 2006 Cannes Film Festivali'nde FIPRESCI ödülünü alacağı 'İklimler' filmi gelir. Filmde eşi Ebru Ceylan ile birlikte başrolü paylaşır.
2008 tarihli filmi 'Üç Maymun' ile 61.Cannes Film Festival'inde yarışır ve "En İyi Yönetmen Ödülü"ne layık görülür. 'Üç Maymun' daha sonra Oscar yarışında da ilk dokuza kalmayı başaran "ilk Türk filmi" olur.

Nuri Bilge Ceylan 2009 yılında tekrar Cannes'a geri döner. Ancak bu kez ana yarışmada jüri üyesidir.
2011 tarihli filmi "Bir Zamanlar Anadolu'da", Cannes Film Festivali'nde bir kez daha "Büyük Jüri Ödülü"nü kazanır.
2014 yılında yine Cannes'da görücüye çıkan son filmi "Kış Uykusu" festivalin büyük ödülü "Altın Palmiye" ödülüne layık görülür.
2018'de yönetmenliğini yaptığı Ahlat Ağacı, Türkiye'nin Oscar adayı olur.

Nuri Bilge Ceyhan'ın filmleri

  • Koza (1995)
  • Kasaba (1997)
  • Mayıs Sıkıntısı (1999)
  • Uzak (2002)
  • İklimler (2006)
  • Üç Maymun (2008)
  • Bir Zamanlar Anadolu’da (2011)
  • Kış Uykusu (2014)
  • Ahlat Ağacı (2018)

BÜYÜK BİR SAYGIYLA SELAMLIYORUZ. 

Bi'SORU DAHA?

Ahmet Mithat Efendi kimdir?

Ahmet Mithat Efendi'nin kısaca hayatı nasıldır? Ahmet Mithat Efendi'ye neden "Yazı Makinesi" denir?

Yaşar Kemal kimdir?

Yaşar Kemal'in gerçek adı nedir? Yaşar Kemal hangi meslekleri yapmıştır? Yaşar Kemal neden tutuklanmıştır? Yaşar Kemal'in aldığı ödüller nelerdir?

Sadi Irmak kimdir?

Atatürk’ün iki satırlık telgrafıyla hayatı değişen ve kariyeri çok farklı yerlere giden bilim adamı, siyasetçi Sadi Irmak... Irmak'tan okyanusa...

Masanobu Fukuoka kimdir?

Doğal hayatı ve tarımı tercih eden kişi Masanobu Fukuoka... Masanobu Fukuoka kimdir? Masanobu Fukuoka'nın tarımsal ilkeleri nelerdir?