Nimet Abla'nın hayat hikayesi nasıldır? Milli Piyango bileti satışına nasıl başladı? "Hayırsever" Nimet Abla neler yaptırdı? Nimet Abla gişeleri kime bıraktı?

Genelde Nimet Abla'yı yılbaşı dönemlerinde çok duyar okuruz... Milli Piyango bileti ve talih kuşuyla özdeşleşmiş bir karakterdir. Peki kimdir bu Nimet Abla? Tanıyalım...
1899'da İstanbul'da dünyaya geldi.
Asıl ismi Melek Nimet..
Geçelim Melek Nimet Özden'in iş kanıdını olma hikayesine...

İflasın eşiğinden 1 numaralı bayiliğe

Eşi İsmail Bey, 1928 yılında Eminönü Yeni Cami önündeki tütüncü ve sarraflık dükkanında Türk Tayyare Cemiyeti'nin çıkardığı piyango biletlerini satar. Bir yandan da çevredeki esnaflara biletleri dağıtır. Ancak satılan biletlerin parasını tahsil edemez. Büyük zarara uğrar ve pes etmek üzeredir ki eşi Nimet Abla, Türk Tayyare Cemiyeti'nin müdürü Merhum Fikret Bey ile görüşüp cemiyetin bir numaralı bayilik anlaşmasını imzalar.

Büyük ikramiye onun ellerinden çıktı

Talih budur ya 1931'de yılbaşında satılan bilete 100 Bin lira büyük ikramiye isabet eder.
Dönemin önemli gazeteleri İkbal, Tasvir ve Efkar birinci sayfadan Nimet Abla'nın talihliye paraları teslim etme fotoğrafını verir, röportajlar yapılır.
Nimet Abla'nın ünü sadece İstanbul'da değil Türkiye'nin dört bir yanına yayılır. Çeşitli illerden gelen insanlar Nimet Abla gişesinden bilet almaya başlar. Ki çok satış yapması şansı da artırdığı için 2000'li yıllara doğru birçok kez büyük ikramiyeler Nimet Abla'dan alınan biletlere çıkmıştır.

1938'de zamanın valisi ve belediye başkanı merhum Lütfü Kırdar'ın Eminönü meydanını genişletmesiyle başlayan istimlâk çalışması nedeniyle Nimet Abla'nın dükkanı şimdiki yerine taşınır.
İşleri o kadar açıktır ki Nimet Abla'nın kar kış demez çalışır hatta bazı zamanlar evine bile gitmez dükkanda yatıp kalkar.
Tabii ki Nimet Abla da mutludur insanların kendinden aldığı biletlerle zengin olmasından.

Nimet Abla'nın Atatürk'e olan hayranlığı

O Nimet Abla inançlarına da bağlı bir kadındır. İlki 36 yaşında olmak üzere defalarca Hacca gider.
Atatürk hayranıdır "Onun sayesinde bugünlerimizi yaşıyoruz" der. Sadece bununla da sınırlı değil. İlke ve inkılâplarına verdiği değere olan inancının bir saygısı olarak her yıl Atatürk için mevlit okutur (Anıtkabir'e de ziyaretlerde bulunur-fotoğraf 1964 Anıtkabir ziyareti).


Aynı zamanda hayırseverdir de. 1963'te Esentepe'de kendi adını verdiği (Hacı Nimet Özden) ve inşaatına başlattığı camiyi 1970 yılında hizmete açar. Bu camiye bir gelir kaynağı elde etmesi için 1971 yılında boğazdaki villasını satarak "Hacı Nimet" ismiyle bir vakıf kurar. Gayrimenkullerini vakfa bağışlar. Bugün gayrimenkullerin geliriyle 200 kadar çocuğu okullarda okutur.
1970'li yılların başına kadar işinin başındadır. Hastalanıp felç geçirir ve bir müddet felçli yaşar. Nimet Abla 28 Temmuz 1978'de vefat eder.
Çocuğu olmadığı için “erkek doğan” yeğenine Nimet Özden (İstanbul 1955) adının verilmesini ister. Tüm varlığını vakfa bağışlarken, bilet satış gişelerinin "Nimet Abla isim hakkını" da yeğeni Nimet Özden’e bırakır.

Eli uğurlu Nimet Abla artık yoktur ama onun adını taşıyan Bahçekapı Eminönü Meydanı, Bakırköy İstanbul Caddesi ve Sirkeci Ankara Caddesi'ndeki gişeleri umut dağıtmaya devam eder.