Formula 1’in 2021 sezonu şampiyonu Max Verstappen, nereli, kaç yaşında ve yarış dünyasına nasıl girdi?

Doğuştan pilot desek yeridir Max Verstappen için. Çünkü eski Formula 1 pilotu baba (Jos Verstappen) ve karting pilotu bir annenin (Sophie) oğlu.
1997'de Belçika'nın Hasselt şehrinde doğan Max, Hollanda vatandaşı.

Yarış dünyasına girmesi

Max Verstappen 2003 yılında Genk'te karting yarışlarında boy gösterdi.
2005'te ilk şampiyonluğunu 21 yarışı da kazanarak Belgium Championship Mini (VAS) organizasyonunda elde etti.
2013 yılına kadar Fransa'nın Varennes-sur-Allier şehrindeki 2013 World KZ şampiyonluğu da dahil olmak üzere karting branşında kazanmadık şampiyona bırakmadı.
Florida Winter Series'de ise ilk kez Formula aracıyla tanıştı. Kısa bir süre içinde Hollanda merkezli Van Amersfoort takımıyla anlaşarak FIA Formula 3 Avrupa Şampiyonası'nda yarışmaya başladı.
Henüz 16 yaşındayken F3'e damgasını vurdu. Sezonun altıncı yarışında ilk zaferine ulaştı. Daha sonra ise altı yarış üst üste kazandığı muhteşem bir seri yakaladı. Sezonu pilotlar sıralamasında üçüncü olarak tamamladı.
Max, 2015 yılında Scuderia Torro Rosso takımına katılarak Formula 1 tarihinin en genç pilotu oldu.
Max Verstappen, ilk sezonunda etkileyici bir şekilde 49 puan toplarken iki kez de dördüncü sırayı elde etti.
2016 yılında ilk dört yarışın ardından Scuderia Torro Rosso'dan Red Bull Racing'e terfi eden Max, Daniel Ricciardo'nun partneri oldu.
Red Bull Racing'le ilk yarışında, İspanya'da, tüm tahminlerin ötesine geçerek 2007 Formula 1 Şampiyonu Kimi Raikkonen'in ataklarına rağmen liderliğini korudu ve ilk GP zaferini elde etti. Sezonun geri kalan kısmında altı kez daha podyuma çıkan Max, Formula 1 2016 sezonunu beşinci olarak tamamladı ve F1'in en dikkat çeken geni yeteneği oldu.
2017 yılında Malezya ve Meksika'daki zaferlerin yanı sıra Japonya'da ikinci, Çin'de ise üçüncü sırada yer alarak sezonu altıncı olarak tamamladı.
2018'de ise vites yükselterek sezonu dördüncü sırada tamamladı. Avusturya ve Meksika'daki zaferleri ve sezon geneline yayılan podyum dereceleri performansını özetledi.

2019’da üçüncü oldu

Max'ın gelişimi 2019 yılında da devam etti. Avustralya ve İspanya'daki podyum başarılarının üzerine Red Bull Ring ve Hockenheimring'de unutulmaz zaferler elde eden Max sezonu üçüncü sırada tamamladı.
Gösterdiği performansla Formula 1'in geleceği en parlak pilotlarından biri olduğunu kanıtlayan Max 2020'de müthiş bir sezonu geride bırakırken asıl patlamasını ise 2021'de yaptı.
2021 sezonunda çıktığı yarışların 10'unu kazanan Max, sezonun nefes kesen son yarışı olan Abu Dabi GP'de son turda kazanarak kariyerinin ilk şampiyonluğunu elde etti.