Kıvırcık Ali nereli? Kıvırcık Ali’nin gerçek adı ne? Kıvırcık Ali müzik dünyasına nasıl girdi? Kıvırcık Ali nerede ve nasıl hayatını kaybetti?

Türkiye onu şarkılarıyla tanıdı Kıvırcık Ali olarak. Gerçek adı; Ali Özütemiz’dir.
11 Ekim 1968 Erenli, Turhal-Tokat  doğumlu.

Kıvırcık Ali’nin çocukluğu

Kıvırcık Ali, Tokat'ın Erenli köyünde dokuz kardeşin en küçüğü olarak dünyaya geldi. “Aşık Ali” olarak bilinen aynı zamanda ozan olan babasını hiç görmedi. Çünkü doğumundan 37 gün önce öldü. Çocukluğunda çiftçilik ve çobanlık yaptı. Bağlama çalmayı köyün ozanı Mahmut Kaya, köy dedesi Sadık Körpeci ve ilkokul öğretmeni Fevzi Küpeli'den öğrendi.
Düğünlerde ve cemevlerinde bağlama çalmaya başladı. İlkokuldan sonra eğitim hayatına devam etmedi. 1983’te ağabeyi elinden tuttu ve onu İstanbul’a getirdi.

Katıldığı Bahar Plak'ın düzenlediği bir ses yarışmasında aşıklama dalında birinci oldu. Düğün salonlarında bağlama çaldı ve üç albüm çıkardı. Kıvırcık lakabı saçlarından kaldı.
1995'te iki arkadaşıyla beraber Grup Turnalar'ı kurdu.
1999'da Kıvırcık Ali’nin ilk solo albümü “Gül Tükendi, Ben Tükendim” yayımlandı.
2000'deki Isırgan Otu ve 2004'teki Üçüncü Gurbet albümleriyle ticari başarı elde etti.
2003'te Arzu Şahin ile ortak çalışması olan Düet albümü yayımlanırken 2006 ve 2008'de sırasıyla Geriye Dönün Seneler ve Hepimize Yeter Dünya albümleri yayımlandı.

Kıvırcık Ali’nin özel yaşamı

Ali Özütemiz, 1988'de Şadıman Baş ile evlendi ve bu evlilikten iki çocuğu oldu, sonrasında boşandığ ve 22 Ocak 2010'da Aslı Güven ile evlendi.

Kıvırcık Ali, 11 Ocak 2011'de Büyükçekmece, İstanbul'da kendi aracıyla geçirdiği bir trafik kazasında hayatını kaybetti.
Ölümünün ardından aynı yıl Onbir Bir İkibinonbir / Veda isimli stüdyo albümü yayımlandı.
2014 ve 2017'de sırasıyla Hasret ve Sevdiklerim isimli derleme albümleri yayımlandı.