Gaziantep’le özdeşleşmiş olan ve stada da adını veren Kamil Ocak kimdir? Hangi görevlerde bulunmuştur? Gaziantep'te adına neler vardır?

19 Şubat 1914'de Gaziantep'te doğar. Gaziantep'in eski belediye başkanlarından ve Konya'nın Mevlevi Şıhlarından Şıh Mustafa Efendi'nin oğludur.

İlkokulu Gaziantep'te Sarı Mektep’te okur. 1935’te İstanbul Robert Koleji 'nin Ticaret kısmından mezun olur.

3 yıl İstanbul Merkez Bankası’nda çalışır. 1940’ta Gaziantep Dokumacılar Kooperatif Müdürlüğü’ne tayin edilir. 8 yıl bu görevi yapar. 1941 yılında siyasete girer. 1946 seçimlerinde Demokrat Partiden aday olur.

1948 yılında Ticaret Vekâletince Gaziantep Fıstık Tarım Kooperatifleri Birliği Genel Müdürlüğüne tayin edilir. 1960’a kadar bu birliğin Genel Müdürlüğünü yürüttü.

1950 yılında DP Parti İl ve İdare Kurulu Başkanlığına, 1951 yılında DP İl Başkanlığına seçilir. 1957 yılına kadar DP parti il başkanlığı yapar.

 17 Kasım 1955 tarihinden 16 Kasım 1956’ya kadar Gaziantep Belediye Başkanlığı görevini yürütür.

1961 genel seçimlerinde AP Milletvekili adayıdır. 1962 yılında AP İl İdare Kurulu Başkanlığına seçilir ve bu görevini 1965 yılına kadar devam ettirir.

1963 mahalli seçimlerinde Gaziantep Belediye Meclisine seçimir ve zaman zaman başkan vekilliği yapar.

1965 seçimlerinde AP Milletvekili olarak meclise girer. Süleyman Demirel hükümetinde Spor İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevine tayin edilir. Bakanlığı süresince Gaziantep 'e 1 stat ve 1 spor salonu inşa ettirir. Kamil Ocak adını taşıyan stadı, spor salonu ve spor kompleksi vardı. İngilizce ve Fransızca bilen Kamil Ocak 1969 yılında Ankara'da vefat eder.

Bi'SORU DAHA?

Manisa Tarzanı kimdir? Manisa Tarzanı’nın anıları nelerdir?

Manisa ile özdeşleşen ve hatta sembol haline gelen Manisa Tarzanı, gerçekten var mıdır? Manisa Tarzanı ile ilgili hikayeler ve anlatılanlara bir göz...

Hüseyin Özer kimdir?

Tokat Reşadiye'den çobanlıktan Ankara'da çakmak doldurmaya oradan da Londra'ya uzanan müthiş bir başarı hikayesi Hüseyin Özer'in hayatı. Sinema...

Doktor Necmettin Şeyhoğlu kimdir?

Futbolseverlerin Karabük maçlarında sık sık duyduğu bir isim Doktor Necmettin Şeyhoğlu... Çünkü stadın adı... Peki kimdir bu doktor? Ne kadar...

Tezer Özlü kimdir? Eserleri nelerdir?

Tezer Özlü nerede doğdu? Tezer Özlü’nün kısaca hayatı nasıldır? Tezer Özlü’nün öykü ve romanları nelerdir?