Türk futbolunun son dönemlerde adından fazla söz ettiği ve edeceği isim... İşte İrfan Can Kahveci'nin futbola başlama hikayesi, özellikleri ve hedefi...

İbrahim Üzülmez’in “Sergen Yalçın’dan sonra gelen en iyi 10 numara” dediği genç yetenek İrfan Can Kahveci... Şu anda Başakşehir forması giyiyor.

15 Temmuz 1995 Ankara doğumlu. Babası motor ustası, annesi ev hanımı. Eğitim hayatında da başarılı… Liseyi bitirdikten sonra Gazi Üniversitesi BESYO'ya girdi.
Küçüklüğünde topun peşinden koşanlardan ve ilkokul 1. sınıftayken bir arkadaşının Gençlerbirliği futbol okuluna gittiğini öğrenmesinin ardından babasının “Sokakta oynayacağına bir kulübe gitsin” dediği çocuk.
7 yaşında Gençlerbirliği’nin futbol okuluna yazıldı. Üç ay sonra altyapıya seçildi. 1995 grubu olmadığı için 1994'lü grubuna katıldı.
Gençlerbirliği tarafından özel bir oyuncu olarak görüldüğünü ilk olarak 17 yaşında A takım kadrosuna alındığımda hissetmiş. Menajeri Cem Onuk'un tavsiyesiyle Fuat Çapa döneminde Gençlerbirliği ile profesyonel sözleşme imzaladı.
Futbol onun için bir sadece bir hevesti ancak bu işten ekmek yiyeceğini çok sonra idrak etti.
Tecrübe kazanması adına Hacettepe’de oynadı ve bunu fırsat olarak gördü.
Kendi özelliklerini ise şöyle anlatıyor;
“Teknik özelliklerimin yanında vücudunu da iyi kullanan bir oyuncuyum. Hocalarım teknik özelliklerimi, oyunu çözebilme becerimi beğeniyorlar sanırım. Bir de ben bu özelliklere sahip pek çok oyuncunun aksine mücadele etmeyi de beceriyor ve seviyorum. Solak olmama rağmen iki ayağımı da kullanabiliyorum. Daha önce koşu mesafesi konusunda eksiğim vardı ama bunu düzelttim. 12 kilometre koştuğum maç var. Eskiden daha az koşuyordum. Bunun için ekstra çalışmalar yaparak eksiğimi tamamladım. Çabukluğum fena değil ama sürat konusunda eksiğim var. Dripling yaparken daha hızlı olmam gerekiyor. Hocalarım oyunu iyi okuduğumu ve atakları yönlendirmede çabuk davrandığımı söylüyor. Oyun esnasında rakibin zaaf bölgelerini belirleyip topu o bölgelere yönlendirebiliyorum. Geçmişte sol bek oynamanın da avantaj sağladığını düşünüyorum.”
Sergen Yalçın’a benzetilen İrfan Can Kahveci, en beğendiği isimler arasında Alex de Souza'yı gösteriyor. Mesut Özil’i takip ediyor ve Mehmet Ekici’yi izliyor. Ronaldinho hayranı. Onun eski maçlarını seyrediyor. Stancu’nun futbola olan aşkına hayran. İş disiplinini seviyor.
A Milli Takım’da kalıcı olma hedefi var.
Ve futbolculuğunun yanı sıra masa tenisi oynamayı çok seviyor, voleybol ve basketbol oynuyor, iyi de yüzüyor. 

Kaynak: Mazlum Uluç-Tam Saha Dergisi