Hani hayatta “YOK ARTIK” diye şaşkınlığımızı gizleyemediğimiz olaylar, eylemler ve söylemler vardı ya, işte İqbal Masih’in hikayesi de öyle ve hatta daha ötesi bir hikaye... İqbal Masih kimdir?

İqbal Masih, 1983 yılında Pakistan bölgesinde Muridke’de doğdu. 

Annesi esir olarak sattı

Babası evden kaçtı, her şey annesine kaldı. Ağabeyinin evlenmesi için para lazımdı.  Ve Annesi 4 yaşındaki İqbal’i 600 rupi (12 dolar) karşılığında halı fabrikası sahibihe (Huseyin Arshad) sattı.

Zincire vuruldu günde 12 saat çalıştırıldı

Pakistan’da küçük çocukları çalıştıran bir mafya vardı. İqbal ve onun gibi çocuklar halı tezgahına zincirli günde 12 saat çalıştırıldı. Yanında da 30 çocuk vardı. 6 sene fabrikada çalıştı. 

10 yaşında olmasına rağmen beslenmesinin kötü olmasından dolayı gelişmedi... Hala 5 yaşında bir çocuğun kilosuna ve boyuna sahipti.

Çocuklar için verdiği özgürlük mücadelesi

İqbal Masih 10 yaşındayken kasabada Bonded Labor Liberation Front (BLLF) adlı aktivist bir grubun toplantısına kaçarak katıldı. Tefeciliğin suç olduğunu öğrendi ve yaşadıkları esaretten kurtulmak için gerekli evrakları hazırladı.

Fabrikanın patronuna bizzat kendisi verdi... Patron çaresiz şekilde İqbal’in beraberinde 34 çocuğu da alıp götürmesini izledi.

İqbal çocuklara özgürlüklerine kavuşmadan önce şu konuşmayı yaptı:
"Korkmayın. Herşeyi öğrendim. Benimle gelin. Sizler özgürsünüz."

BLF’nin burslu okullarından birine başladı. Liderlik özelliği, konuşma yeteneği fark edildi. Mafya için ciddi tehlike oluşturdu. Sadece Pakistan’da değil tüm dünyadaki her bir çocuk özgür olmadıkça durmayacağını açık bir şekilde belirtti.

Fabrikalara girdi, tutsak çocukları “Korkmayın siz özgür doğdunuz. Kimsenin sizi burada tutmaya hakkı yok. Benimle gelin. BENİMLE GELİN” diyerek gözcülerin dalgınlığından faydalanıp kurtardı.

İqbal’in hayali çocuk tacirlerinden kurtulan çocuklara eğitim ve yurt imkanı sağlamaktı.
“Avukat olmak istiyorum. Henüz kendini savunamayacak kadar küçük olan, seslerini çıkartmaya bile korkan dostlarımın haklarını savunmak istiyorum” diyordu.

Halı mafyası ve tefeciler küçücük İqbal’den korkar oldu. Hatta kendini bu olayı “Şimdi işler değişti. Eskiden ben patronlarımdan korkuyordum. Şimdi onlar benden korkuyor” diye anlattı.

Köyünü ziyarette öldürüldü

16 Nisan 1995’te ailesini ziyarete gittiği köyünde bisikletle gezerken üzerine ateş açılarak öldürüldü. Ve sonrasında köy sakinleri korkutularak sindirildi, olayın üstü kapatıldı.

Kanada’da yaşayan Craig Kielburger, İqbal Masih’in ölümü sonrası farklı bir misyon üstlendi. Grup kurdu, ve 45 ülkede 650’den fazla çocuklar için okul kurulmasına öncülük etti.

SONUÇ: 1983’te başlayan ve çocukluğunu yaşayamadan hayata atılıp, bir çocuğun değil, onlarca, yüzlerce ve binlerce çocuğun geleceğini değiştiren, düzene, sisteme ve sömürüye karşı koyan ADAM GİBİ bir ÇOCUK İqbal Masih...