Haşim İşçan'ın hayatı, görevleri, ülkemize bıraktığı eserleri nelerdir? Neden geçide adı verilmiştir? Haşim İşcan'ın halk arasındaki lakabı nedir? Tüm cevaplar burada...

Hani şu İstanbul'da birçok insanın kendisini tanımadan "Haşim İşcan Geçidi" ile tanıştığı değer...
Halk arasında "Haşim Baba" olarak görülen görev adamı...
1898’de Edirne’de dünyaya gelen Haşim İşcan, 1922’de Mülkiye Mektebi’ni bitirir.
Edirne Kız Öğretmen Okulu’nda ve Edirne Lisesi’nde öğretmenlik yapar.
Ardından zel kalem müdürlüğü, müfettişlik gibi görevlerde bulunur. Gazetecilik de yapar.

Haşim İşcan'ın eserleri

1933’te kaymakamlıkla başlayan yöneticilik yaşamını çeşitli illerde (Tekirdağ, Erzurum, Antalya, Bursa ve Samsun) valilik ile devam eder.
1953 yılına emekli olur. Toprak ve İskan müdürlüğüne atanır. Romanya, Bulgaristan ve Yugoslavya’dan gelen göçmenleri başarılı bir şekilde yerleştirir.
1963’te CHP’den tek dereceli seçimde İstanbul’un belediye başkanı olur.
İstanbul'da Saraçhane (Haşim İşcan Geçidi), Unkapanı Geçidi, Eminönü Meydanı yaya köprüsü, Karaköy Yeraltı Geçidi ve çarşısı, Üsküdar Meydanı gibi eserlere imzasını atar, birçok sokağın onarımı, genişletilmesi ve asfaltlamasına katkıda bulunur.

Geçirdiği beyin kanaması sonrası komadan kurtulamayarak 11 Mart 1968’de vefat eder.
Ölümünden sonra Saraçhanebaşı’ndaki alt ve üst geçide "Haşim İşcan Geçidi" adı verilir. Ve adı bazı okullarda da yaşatılır.

NOT: Fotoğraftaki yer Saraçhane olarak da bilinen içinde bisikletçilerin olduğu Haşim İşcan Geçidi... Hemen önündeki Bozdoğan Kemeri. Arkasında soldaki yer ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi...