Halikarnas Balıkçısı'nın gerçek adı nedir? Nasıl bir aileden gelmektedir? Denize ve Bodrum'a nasıl bağlanmıştır? İşte Halikarnas Balıkçısı'nın hikayesi...

Asıl adı Cevat Şakir Kabaağaçlı’dır... Sanatçısı bol bir ailede yetişen esaretle birlikte denize bağlanan, Bodrum’la özdeşleşen fırtınalı bir hayat hikayesidir onunkisi...

17 Nisan 1890 tarihinde Girit’te doğar. Tabii kim bilebilir o tarihte edebi bir kişinin dünyaya geldiğini... Bunu zaman gösterecektir...
Babası Abdülhamit döneminin bürokratıdır. Altı çocuklu ve sanatçı bir ailede yetişmiştir Cevat Şakir... Kız kardeşleri resim ve gravür gibi sanat dallarıyla ilgilidir. Yeğenleri de ileride önemli işlere ve ilklere imzalarını atacaklardır.... (Şirin Devrim- ünlü tiyatrocu, Nejat Devrim-ressam, Füreya Koral-Türkiye’de ilk kadın seramikçi)
Cevat Şakir, babasının görevi nedeniyle önce Atina ardından Büyükada’ya demir atar... Mahalle mektebinde başlayan eğitim hayatı Robert Koleji ile devam eder.
1904’te ise adres İngiltere’dir. Oxford Üniversitesi’nde “Yeni Çağlar Tarihi”ni okur... Tanıştığı İtalyan bayanla evlenir. Bir süre İtalya’da yaşar ve orada resim eğitimi alır.
1913’te Türkiye’ye döner ve kalemi hareketlenir. Resimli Ay, İnci, Resimli Hafta, Diken, Resimli Gazete gibi önemli dergilerde karikatür, resim gibi sanatsal etkinliklere başlar. Öyküler yazar çevirileri yayımlanır.

Dünyasını karartan olay

1914 tarihi 1. Dünya Savaşı’nı gösterirken Cevat Şakir adına ise dünyasının karardığı yıl olur... Babası Mahmet Şakir Paşa geçim sıkıntısı yaşamaktadır ve Afyon’da çiftlikte kalmaktadır. Usta yazar, bir gün orada babası ile tartışır... Baba silahtan çıkan kurşunla yaşamını yitirir. Cevat Şakir 15 yıl kürek cezasına çarptırılır.
Cezasının 7 senesini çeker ve ardından verem hastası olduğunun anlaşılmasının ardından serbest bırakılır.
Ekonomik sıkıntı içindedir ve çalışması gerekir. Dergi ve gazetelerde resim yapar, karikatür çizer, modern tezhipler yapar, yazılar yazar.
Ve ülkemizde basın tarihinde KAPAK olayına imzasını atar.

Hayatının ve sanatının belki de dönüm noktası “Resimli Hafta” adlı dergide “Hapishanede İdama Mahkum Olanlar Bile Bile Asılmağa Nasıl Giderler?” başlıklı yazısı olur... Bu yazıda asker kaçaklarının yargılanmadan kurşuna dizildiklerini anlatır. İstanbul İstiklal Mahkemesi tarafından yargılanır Bodrum’a sürgün cezası çıkar. 1.5 yıl sürgünde kalır, diğer yarısını İstanbul’da çeker.
Cezası bittikten sonra aşık olduğu Bodrum’a döner, balıkçılık yapar. 25 yıl burada kalır, önemli eserler çıkarır.

Halikarnas Balıkçısı adı nereden gelir?

Cevat Şakir, denize olan tutkusu ve Bodrum’a olan hayranlığı ile bilinir... Bodrum’un da antik çağdaki adı Halikarnas’tır... Halikarnas’ı mahlas olarak kullanır.
Mezarının Bodrum’da olmasını istemiştir.
Cevat Şakir için Bodrum cezası çok ama çok önemlidir. Çünkü bu ceza sonrası Bodrum’da yaşayıp gördüklerinin ardından deniz yaşamını, denizcileri, gemicileri müthiş bir duyarlılıkla ele alır.
Denize olan sevdası ile ‘Mavi Yolculuk’ fikrini ortaya atan ilk kişidir. Bu fikri arkadaşları ile uygulamıştır.

Romanları, öyküleri, çocuk kitapları, denemeleri, çevirileri ve İngiliz diliyle kaleme adlığı eserleri ile dünya edebiyatına önemli katkılar sağlamıştır.
Üç evlilik yapar ve 5 çocuğu olur. Onların eğitimi için İzmir’e taşınır. Hem kalemiyle hem de turist rehberliğiyle hayatını idame ettirir.
13 Ekim 1973’te İzmir’de kemik kanserinden dolayı yaşamını yitirir.