Ferhan Şensoy nerede doğdu? Ferhan Şensoy’un eğitim hayatı? Ferhan Şensoy’un eserleri? İşte Türk sinema ve tiyatro dünyasının önemli ismi Ferhan Şensoy’un hayatı…

Tarihler 26 26 Şubat 1951’e geldiğinde Samsun Çarşamba’da bir çocuk dünyaya gelir. Adı Ferhan Şensoy’dur. Çok yönlü kişiliğiyle Türk sanatında ve tiyatrosunda kalıcı izler bırakır. Ki titri zaten onun nasıl bir değer olduğunu gösterir..

Ferhan Şensoy’un titri

  • Tiyatro oyuncusu
  • Sinema oyuncusu
  • Roman, deneme, günlük, televizyon dizisi ve film senaryoları yazarı,
  • Şair
  • Ortaoyuncular tiyatro topluluğunun kurucusu

Ferhan Şensoy’un eğitim hayatı

Galatasaray Lisesi’nde eğitim görür ve 1970 yılında Çarşamba Lisesi'nden mezun olur.
1971 yılında Grup Oyuncuları çatısında ilk profesyonel oyunculuk deneyimini yaşar.
1972-1975 yılları arasında Fransa ve Kanada’da tiyatro eğitimine ve çalışmalarına Jerome Savary, Andre-Louis Perinetti gibi isimlerle devam eder.
Montreal’de Ce Fou De Gogol adlı oyunuyla 1975’te En İyi Yabancı Yazar ödülünü alır.
Yine Montreal'de Theatre De Quatre - Sous'da da, yönetmenliğini yaptığı, Harem Qui Rit isimli müzikalde oynar. Aynı yıl Türkiye’ye döner.

ferhan sensoy kimdir

Ferhan Şensoy’un oyunları ve eserleri

Nisa Serezli-Tolga Aşkıner Tiyatrosu’nda oyunculuk yapar.
1976 senesi içinde, TRT'ye ve Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda çeşitli skeçler yazar.
Stardust Gece Kulübü’nde yazdığı Dedikodu Şov isimli bir kabare gösterisini, Adile Naşit, Perran Kutman, Pakize Suda, Sevda Karaca ve İstanbul Gelişim Orkestrası’yla sahneler. Aynı kulüpte, Arda Uskan’ın yazıp Fuat Güner’in müziklerini yaptığı Kukla ve Kuklacı Kabare gösterilerinde rol alır.
1978'de ilk kitabı Kazancı Yokuşu’nun yayınlanmasının ardından, yönetmenliğini Temel Gürsu’nun yaptığı Kızını Dövmeyen Dizini Döver ile ilk kez bir film çalışmasını yapar. 
Aynı yıl Mete İnselel ile Anyamanya Kumpanya Tiyatrosu'nu kurar ve kendi eseri olan İdi Amin Avantadan Lavanta oyununda rol alır ve yönetmenlik yapar.
Onlarca ödül alan sanatçı aynı zamanda çok sayıda kitap kaleme alır.
Televizyon dizileri ve sinema filmlerinde de yer aldı.
Ferhan Şensoy’un tek kişilik oyunu Ferhangi Şeyler, 1987 yılından beri aralıksız devam eder.
1991 yılında TRT'de yayınlanan ve senaryosunu kaleme aldığı 'Varsayalım İsmail' dizisinde yönetmen koltuğuna oturur. O dönem dizide Şensoy'a, Zuhal Olcay, Rasim Öztekin, Derya Baykal, Bülent Kayabaş, Nurseli İdiz, Demet Akbağ gibi usta isimler de eşlik eder.
Rasim Öztekin ile birlikte rol aldığı 'Pardon' filmi ise hafızalara kazınır.
Şensoy, Kel Hasan Efendi’den günümüze gelen Ortaoyuncuları Kavuğu’nu Münir Özkul’dan devralır ve o da Rasim Öztekin’e devreder.
1988’de Derya Baykal ile evlenen Ferhan Şensoy 2004 yılında boşanır. Müjgan Ferhan Şensoy ve Derya Şensoy adlı iki kızı vardır. 31 Ağustos 2021’de hayatını kaybeder.

BÜYÜK USTAYA SELAM OLSUN.