Farid Farjad için kemanla ilgili nasıl bir benzetme yapılır? Farid Farjad nerelidir? Farid Farjad, ABD ve yaşamı nasıl anlatır? İşte Farid Farjad'ın kısa hayatı ve sözleri...

“Tam uyuyacaksınız bir çığlık sesi... Çocuğunuz ağlıyor. Ne mutlu size ki o hayatta. Dünyanın başka bir yerinde şu an çocuklar ölüyor" sözünün sahibi...

Farid Farjad... "Kemanı ağlatan adam..." Dünyanın en iyi virtüözlerinden biri.

Sadece sanatıyla değil sözleriyle de yüreklerde ve duygu kümelerinde izler bırakan insan...

Annesinin etkisi

Fars asıllı İranlı ancak şimdi ABD vatandaşı...

8 yaşından beɾi keman elinde.

Öğretmen olan ve ona hamileyken bile kemanı elinden bırakmayan annesinden kalma bir sanatçı kimliği. 

1938 yılında Tahɾan’da doğdu. 1966’da Tahɾan Müzik Konseɾvatuaɾı'nda klasik müzik üzeɾine masteɾ yaptı, Tahɾan Senfoni Oɾkestɾası'nda önemli göɾevleɾ üstlendi.
1979 yılındɑki İrɑn İslɑm Devrimi ülkeyi müziksiz, Farid Farjad’ı da o yıl vatansız (fiziki anlamda) bıraktı. Kɑliforniyɑ'yɑ gitti.

ABD vatandaşlığına geçti. Fakat o gün İran’da neyse şimdi de aynı kişi olduğunu ifade etti. Asimile olmadığını ve yaşantısında önemli bir değişim gerçekleşmediğini söyledi. Ancak ABD’ye çocuk olarak gitseydi o zaman farklı olabileceğini de itiraf etti.

Kendisi gibi müzisyen olan Mitra Tavakkoli ile evli.

Farid Farjad'ın gözünden ABD'de yaşam

Onun gözünde ABD ve yaşam da farklı... Kendisi anlattı:

"Bir kere herkesin kafasında sadece ‘para’ düşüncesi vardı. Aile bağlantılarında sıcak bir ilişki yok. Mesela; anne ya da babası yaşlanınca insanlar hastaneye bırakıyorlar hemen. Sonra bir telefon geliyor ‘Anneniz öldü’ diye. Belki buna rağmen bile gitmiyorlar. Türkiye ya da İran’da böyle değil. Varsa bile örnekleri çok azdır. Ben ABD’ye gittiğimde öyle bir yaş ve bilinçteydim ki ülkeme aşıktım. Ama maalesef gitmek zorunda kaldım. O zamandan itibaren o aşkı taşıyorum ve müziğime de yansıdı. O aşkın, sıcaklığın, acının etkisidir her şey.”

Arap Baharı'nı ABD’nin "ekonomi oyunu" olarak görüyor ve 2011’de Hürriyet Gazetesi’ne verdiği röportajda şöyle dile getirdi:

"Libya’da yerle bir olan fabrikalar, iş yerleri ve yollar, yeniden bu büyük devletler tarafından yapılacak ve paralar onların kasasına girecek. Şu anda harcanan her kurşunun parasını bile onlara ödüyor Ortadoğulular. ABD insanlık ve barış adına hiçbir adım atmıyor, en net örneğini Afganistan’da gördük. Tüm bunlar iktisadi bir oyun olmasa Amerikalı bir ailenin 8 arabası olmazdı. Onların yemek artıklarıyla bir Afrika kıtası doyabilir. Ama şu da var ki, ABD gerçek bir ekonomik krizin de içinde. Orada insanlar sizi 5 dolar için bile öldürebilirler. Ekonominin kötü gidişatı yüzünden okullar dahi kapanıyor. ABD, İran’da mollaların devam etmesini istiyor. Demokrat bir yönetimin olmasını asla istemez o yüzden. Geçmişe baktığımızda 1979’daki devrimi getirenlerin de ABD olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Dolayısıyla asla ABD’nin İran için bir kurtuluş olacağını düşünmem.”

Türkiye’yi özüne benzetiyor, halkın onu sevmesinden çok hoşnut.

Hiç Türkçe bilmese de Türkçe şarkılara albümlerinde yer veren Farid Farjad’ın en çok çalmaktan hoşlandığı şarkı ise Sarı Gelin.

En çok beğendiği müzisyenlerin başında İbrahim Tatlıses, Ajda Pekkan ve Emel Sayın geliyor.

Ve Farid Farjad’ın öyle sözleri var ki çok okunaklı ve dokunaklı;

  • Zira kadın dudaklarıyla sevgili, elleriyle anne, sözleriyle dost, bakışlarıyla çocuktur.
  • Tam uyuyacaksınız bir çığlık sesi... Çocuğunuz ağlıyor. Ne mutlu size ki o hayatta. Dünyanın başka bir yerinde şu an çocuklar ölüyor.
  • Çok şükür ki gökyüzü henüz hiçbir cüzdana sığmıyor.
  • Birinin hayatına, birinin üzüntüsüne, birinin mutluluğunɑ, birinin ruhunɑ, birinin eline, yüzüne, sırtına, omuzuna, yüreğine, bazen söz, bazen göz, çoğu zaman kalbinizle minicik de olsa, tüm samimiyetinizle dokunun.