Genelde akşamları TV ekranlarında gördüğümüz ve hukukçu kimliği ile açıklamalar yapan Ersan Şen kimdir? Hangi fakülteyi bitirdi? Akademik kariyeri nasıl?

Genelde onu Habertürk TV ve CNN Türk ekranlarında görürüz. Hukukçu kimliğiyle ekranlara çıkar. Duygularını gizleyemez ve heyecanı ekranlara kadar yansır, ses tonu yükselir ve adeta sınıfta ders veren öğretmen edasındadır.
İnandığı doğrular uğruna düşüncesini sonuna kadar savunur.

Her ne kadar son dönemde programlarda karşıt grupları bir araya getirip siyasi tartışmalara çekerek reyting sağlama düşüncesi yaygın olsa da Ersan Şen siyasi manevralara rağmen hukuğu, eşitliği ve adaleti savunur. Ve adaletsiz uygulamalar karşısında ses tonu fazlasıyla yükselir.
“Hukuk, adalet hepimize lazım. Buna müdahale etmeyelim, yargı bağımsızlığına önem verelim” minvalindeki düşüncesini bağıra bağıra söyler.
Özetle değerli bir akademisyen ve vatanseverdir. Kırmızı çizgileri yargı bağımsızlığı, adalet, eşitlik ve ülke bütünlüğüdür.

Peki kimdir Ersan Şen?

1966 yılında Nevşehir’de dünyaya gelir.
Kabataş Erkek Lisesi ardından Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olur.
İstanbul Üniversitesi araştırma görevlisi olarak akademik hayatına başlar. Mezun olduğu Marmara Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlar.
1994 yılında İstanbul Üniversitesi’nde Doktora yapar.
1998 yılında doçent olur.
2004’ten bu yana profesör olarak görev yapar.
Aynı zamanda avukatlık yapar ve İstanbul Barosu’na kayıtlıdır.
Akademik kariyerine İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde devam eder.
Ersan Şen aynı zamanda Türk Ceza Hukuku Derneği üyesidir. Ceza Hukuku ve Ceza Yargılaması Hukuku alanında akademik kariyere sahiptir. Bu alanda yazılmış birçok kitap, makale ve çevirisi vardır.