Duygu Asena nerede doğdu? Duygu Asena'nın eğitim hayatı nasıldı? Duygu Asena neleri savundu? Duygu Asena'nın eserleri nelerdir?

Google'ın doğum gününde Doodle yaptığı isimlerden Duygu Asena da...
19 Nisan 1946'da İstanbul doğumlu.
Annesi, Mustafa Kemal'in yaveri Şevket Öntersev'in kızıdır. Öndersev bilahare CHP Gümüşhane Milletvekili tayin edilir. Babası Muhtar Asena da koyu bir CHP'lidir.
Amcası Vacid Asena, Birinci Dünya Savaşında İsmet İnönü'nün emir subayıdır. Suriye cephesinde İnönü'nün atı vurulur, esir düşme tehlikesi doğar. Onun üzerine İnönü emir subayı Vacid Asena'nın atını gasp ederek kaçmayı başarır. Ama atsız kalan Vacid Asena esir düşer ve o günden sonra İnönü düşmanı olur. İnönü'ye karşı Demokrat Parti'yi tutar.

 

Eğitim ve iş hayatı

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde pedagoji okudu.
İki yıl pedagog olarak çalıştı.
1972'de Hürriyet Gazetesi'nde gazeteciliğe başladı. Kelebek Gazetesi'nde köşe yazarlığı, muhabirlik yaptı. Ayrıntılı Haber Gazetesi'nde muhabirlik yaptı. 1976-78 yılları arasında Man Ajans'ta metin yazarlığı görevinde bulundu. 1978'de Gelişim Yayınları'na Genel Yayın Yönetmeni olarak girdi ve Kadınca ile birlikte Onyedi, Ev Kadını, Bella Bayan, First gibi pek çok dergi yönetti. Söz, Sabah, Güneş gazetelerinde köşe yazarlığı, yöneticilik ve röportaj yazarlığı yaptı. Uzun süre Milliyet gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Umut Yarıda Kaldı, Yarın Cumartesi, Bay E adlı üç filmde rol aldı.

Kadının Adı Yok kitabı ile meşhur oldu. Kadınca ve Kim dergilerinde yöneticilik yapan Duygu Asena feminist kimliğiyle öne çıktı.

Beyin tümörü nedeniyle tedavi görmekte olduğu VKV Amerikan Hastanesi’nde 30 Temmuz 2006 günü hayatını kaybetti. Naaşı Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

Eserleri:

Kadının Adı Yok (1987): Bir yıl içinde 40 baskı yaparak Türkiye'de satış rekoru, daha sonra filme çekilerek gişe rekoru kırdı. Bur ara satışı yasaklandı. Kadının Adı Yok, Almanya, Hollanda ve Yunanistan'da, farklı dillere çevrilerek yayımlandı.
Aslında Aşk Da Yok (1989): Kadının Adı Yok'un devamı niteliğindedir. Almanya, Hollanda ve Yunanistan'da yayımlandı.
Kahramanlar Hep Erkek (1992): 14 öykü var.
Değişen Bir Şey Yok: Temmuz 1994'de piyasaya çıktı, gazete bayilerinde 20 bin liradan satışa sunularak, farklı bir yayıncılık anlayışı getirdi ve bir haftada 70 bin adet satarak yeni bir rekor kırdı.
Aynada Aşk Vardı (1997)
Aslında Özgürsün (2001)
Aşk Gidiyorum Demez (2003)
Paramparça (2004)

Bi'SORU DAHA?

Ata Nutku kimdir?

Ata Nutku'nun kısa yaşam hikayesi nasıldır? Cumhuriyet döneminin ilk gemisini inşaa eden Ata Nutku’nun unvanı nedir? Ata Nutku, dönemin Milli...

Mucize Doktor'da Ali Vefa'yı canlandıran Taner Ölmez kimdir?

Mucize Doktor dizisinin önemli karakteri Ali Vefa'yı oynayan Taner Ölmez kaç yaşında? Taner Ölmez hangi dizilerde oynadı?

Lefter Küçükandonyadis kimdir?

Türk futbolunun ve Fenerbahçe'nin efsanesi Lefter Küçükandonyadis futbola nasıl başladı? Lefter'in lakabı nedir? Futbolcuların Lefter yorumları......

Tarık Ünlüoğlu kimdir? Rol aldığı film ve diziler hangileridir?

TV ekranlarından tanıdığımız Tarık Ünlüoğlu nereli? Tarık Ünlüoğlu sinema dünyasına nasıl girdi? Rol aldığı film ve diziler hangileri?