Futbolseverlerin Karabük maçlarında sık sık duyduğu bir isim Doktor Necmettin Şeyhoğlu... Çünkü stadın adı... Peki kimdir bu doktor? Ne kadar tanıyoruz ve tanıtıyoruz?

Türkiye’nin hem gurur veren hem de acı çektiren bir gerçeğidir Doktor Necmettin Şeyhoğlu... Adını çok duyarız ama merak edip de bakmayız, araştırmayız. Oysa o okunduğunda, az çok tanındığında ve dünyasına girildiğinde çok zengin bir içeriğe, sosyalliğe ve değere sahip bir isimdir...

Gelin futbolla sürekli dillendirilen ama pek bilinmeyen bu insanla tanışmaya gidelim...

Amerika isteğine baba engeli

Yıl 1 Temmuz 1920... Çerkeş’te dünyaya gelir. Babasının (Muhittin) Şeyh olmasından dolayı çocukluğu ülkenin değişik yerlerinde geçer. İlkokulu Devrek’te bitirir, ortaokul ve liseyi ise Kastamonu’da. Liseden mezun olduğunda tarihler 1940’ı gösterir. Ardından İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girer ve 8 Ocak 1953’te mezundur. İlk görev yerleri ise Erenköy Sanatoryum ve Vakıf Guraba'dır. Amerika’ya gitmek istese de babadan izin çıkmaz.

1955’te büyük işlere imza atacağı sevilip sayılacağı ve günümüze kadar gelen icraatla bırakacağı Karabük’e yerleşir. 1956’da “Şeyhoğlu” soyadını alan doktor Necmettin, sosyal yardımlaşmaya büyük önem verir. Ki bu bağlamda ilk girişimi ve icraatı Karabük-Ovacık Yolu Yaptırma Derneği Başkanlığı'dır. Artı o Karabük’ün ve bölgenin ihtiaçlarına kendini adamış bir hizmetkardır. 1959 yılında Türkiye’nin ilk eczacılarından Hikmet Derman ile evlenir.

Bağımsızlığın ilanı!

Doktor Necmettin Şeyhoğlu; Kızılay, Verem Savaş, Türk Eğitim Derneği, Devlet Hastanesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği ve Kardemir Karabükspor Kulüp Başkanlığı görevlerinde bulunur. 1966’da Amerika’da, 1967’de Tokyo’da mesleki eğitimini geliştirir.

Yıl 1968’de ise halkın yoğun baskıları karşısında belediye başkan adayı olur ve o dönem ezberleri bozacak bir tavır sergiler. “Adalet Partisi Kezban’ı aday yapsa kazanır” denilen ortamda bağımsız aday olmayı tercih eder ve seçimlerden zaferle çıkar.

Darbede neler yaşandı?

Türkiye’nin ilk toplu konut projesi 5000 Evler ve Karabük’ün il olma çalışmalarına o dönemde başlar. Ancak işler istediği gibi gitmez ve ülke darbe yaşamıştır. 12 Eylül İhtilalinden sonra askeri yönetim kendisine Demir Çelik İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve Karabük Belediye Başkanlığı görevlerini teklif eder. Ancak o atanmışlığı içine sindiremediği için paşalarla görüşür ve eşinin rahatsızlığını bahane ederek görevi kabul etmez.

Sonrasında Turgut Özal onu Anavatan Partisine davet eder. Doktor Necmettin Şeyhoğlu partinin kurucu Karabük ilçe başkanı olur. Safranbolu, Eflani, Ulus gibi teşkilatları da kendi çabalarıyla kurar. Ama sonrasında öyle olaylar yaşar ki (Aslında Türk siyasetinin ne kadar acımasız, çıkarcı ve toplumdan uzak ayak oyunlarıyla dolu olduğunu görür)...

Partiden ihraç

1983 Genel Seçimleri öncesi Turgut Özal kendisine Çankırı 1. sıra adaylığını teklif eder. Kabul etse milletvekilliği garantidir. Ancak doktor “Ben şahsi çıkarlarım için arkadaşlarımı, teşkilatımı ve yaşadığım yerin insanlarını terk edemem, olacaksam Karabük’ten aday olurum” cevabını verir. Ki daha önce Zonguldak’tan birinci ve ikinci sıra adaylığı sözü tutulmadığını da görmüştür. Ve 14 Mart 1984 yerel seçimleri... Aday çok ama halkın gönlünde bir kişi vardır: Doktor Necmettin Şeyhoğlu. Ve ikinci kez Karabük’te belediye başkanı seçilir.

doktor necmettin seyhoglu kimdir 1

7 Ekim 1986 ara seçimlerinde  kendisine DYP’den adaylık teklif edilir. Ama o  “Ben ANAP’ın belediye başkanıyım, bu benim terbiyeme ve siyasi ahlakıma yakışmaz” diyerek teklifi geri çevirir. 1987 erken genel seçim öncesi Turgut Özal’ın isteği üzerine belediye başkanlığı görevini bırakır. Çünkü Zonguldak ikinci bölgeden milletvekili adayıdır. Ancak Zonguldak İl Başkanlığı kendisini partiden ihraç etmiştir ama kimsenin haberi yoktur. O sırada DYP’den 1. sıra teklifi tekrar gelir yine kabul etmez. Gece yarısı evine edilen telefonda adaylığını geçerli olmadığı partisinden ihraç edildiği söylenir. Olay Turgut Özal’a kadar gider ve o da gecenin bir yarısı Çankırı Milletvekili İlker Tuncay’ı yataktan kaldırır, Zonguldak’a gönderir. Tuncay Zonguldak İl Başkanlığının ihraç dosyasını alır ve Genel Merkeze döner. Özel ve parti yönetimi ihraç kararını kaldırır.

Son gece Başbakan Turgut Özal kendisini arar ve “Necmi Bey Zonguldak ikinci bölge 1. sıra Veysel, Çankırı 1. sıra da İlker, sen isteğin bölgede ikinci sıradasın, karar senin, Çankırı seni çok istiyor, düşün ve cevabını ver” der. Doktor Necmettin Şeyhoğlu eşine “Ben huzuru bozan adam olmak istemiyorum, galiba benim yerime yazacakları ismi belirlediler ve bunları yapıyorlar, ben huzur bozan adam olmayayım ve Çankırı’ya gideyim” der ve Özal’a bildirir. Seçimler sonucunda o artık 18. Dönem Çankırı Milletvekilidir.

Başbakanla tartışma

Yoksulların, gariplerin babası artık meclise girmiştir. Halk çok sevinir. TBMM’de İçişleri Komisyonu Sözcüsü olarak görev yaparken yeni il ve ilçe yapılacak yerler komisyona gelir. Listede Karabük yoktur ve bölge milletvekillerinin sesi çıkmaz. Dönemim başbakanı ve içişleri bakanı ile sert bir şekilde tartışır ve “Bu adalet değil, Karabük 1970’li yıllardan bu yana il olmayı beklerken siz onun üçte biri nüfusa sahip Bartın’ı il yapıyorsunuz” der. Başbakan Mesut Yılmaz “Bartın benim ilk seçimim, lütfen karşı çıkmayın, Karabük’te il olacak” der. Şeyhoğlu “O zaman Karabük’ün de il olacağını ilan et” der. Bölge milletvekilleri doktorun tavrından ve çok sevilmesinden rahatsızdır. Önce Özal’a sonra da Yıldırım Akbulut’a şikayet edilir. Doktor ise geri adım atmaz “Ben Türkiye’nin bir vekiliyim, Edirne’ye de, Erzurum’a da, Antalya’ya da, Karabük’e de karışırım” cevabını verir.

Mesut Yılmaz hükümeti seçim kararı alır ve 1991’de ülke erken seçim havasına girer. O aktif siyasete nokta koymak ister ancak Yılmaz Karabük’ten aday olmasını ister. Yine tezgahlar ve verilen sözlerin tutulmamasının ardından Zeki Çakan bir, o ikinci sıra adayı yapılır ve seçimler kaybedilir.

Ancak onun Karabük’e hizmeti bitmez... 1995’te rahatsızlanır. Eşinin yurt dışı önerisini kabul etmez. 21 Temmuz’da ameliyat olmak üzere Ankara’ya gitmek için Safranbolu’da ki evlerinden çıkıp arabalarına benecekken fenalaşır ve hayatını kaybeder.

“Necmi Baba” sadece Karabük’ü değil yakın tüm bölgeleri yasa boğar. Garipler, fakirler, yetimler üzülür. 22 Temmuz’da binlerce insanın katılımıyla Çerkeş’te toprağa verilir.

Nur içinde yat güzel insan... Sevgi ve saygılarımızla...

Kaynak: https://www.karabukbizhaber.com/ 'dan derlemedir.