Cevdet Tuna'nın hayat hikayesi nasıldır? Cevdet Tuna'nın prensipleri ve öncelikleri, Türkiye'deki ilkleri nelerdir?

Yıl 1923. Edirne'de ilerleyen yaşamında bilime hizmet edecek bir çocuk dünyaya gelir. 9 kardeştir. Ve hepsi de üniversite eğitimi almıştır.

Eğitim hayatı

Cevdet Tuna, 1930 yılında ilk öğretim hayatına Edirne’nin Balıkpazarı İlkokulu’nda başlar.

1935-1941 yıları arasında Haydarpaşa Lisesi’ni bitirir. 1941-1947 yılları arasında Almanya Goethe Tıp Fakültesi’nde eğitim görür ve buradan da başarıyla mezun olur.

Eğitim hayatı sonrası memleket hasretiyle yurda döner. 1947-1950 yılları arasında İstanbul Hadımköy Tabip Asteğmen olarak kendisine tahsis edilen bir atla bütün Trakya’yı dolaşır ve ordunun tek doktoru olarak şifa dağıtır.

İş hayatı

1952 yılında Türkiye’nin ilk 5 ilaç firmasından biri olan Tege İlaç Fabrikası’nı kurar.

Türkiye’de ilk öksürük şurubu, ağrı kesici hapı, yanık merhemi, öksürük tabletlerini formülize eder. İlaç üretimindeki tüm aşamalarda işinin başındadır. Türkiye’deki ilk tahlil laboratuvarlarının kurulmasında etkin rol oynar.
1977-1995 yılları arasında 13 bin 500 eczanenin arka bölümündeki havanda yapılan ilaçların ham madde ihtiyaçlarının ithalatını yapar.

Yerli ilaç üreten küçük ve orta ölçekli firmalara mutemetlik yapar.
1998 yılında Tanalize firmasını kurar ve bugünkü kozmetik üretim firması olan Lüleburgaz'da bulunan Farmasi'nin onursal başkanlığını yapar.

Prensipleri

Toplamda 66 yıllık profesyonel iş yaşamı boyunca çok çalışır.
Yaptığı her işte insan kaynağının çok önemli olduğu bilinci ile insan yetiştirmenin en büyük yatırım olduğuna inanır.
Dürüstlüğü, çalışanlarına verdiği önem, ailesine verdiği değer, doğayı ve hayvanları çok sevmesi ile çevresinde hayranlık uyandırır.

Dr. Cevdet Tuna, 1 Mayıs 2017 tarihinde 94 yaşında vefat etmiştir.

SAYGIYLA ANIYORUZ.