14 Şubat Sevgililer günü. Ama Deli Ayten'in aşkı hayatının her dönemine damgalı... Deli Ayten'in hikayesi nasıldır? Deli Ayten nerede yaşamıştır? Deli Ayten'in günlük olarak yaptığı şey nedir? Deli Ayten'in neden heykeli dikilir?

Yıllardır Bursa sokaklarında sevdiği Cümbüş Hasan'ı arayan, uğradığı dükkanlara bereket getiren ve heykeli dikilen Bursa'nın sembol isimlerinden… Adı Ayten Şenaşık…

 

Onunkisi bir aşk hikayesidir.
Hem de delicesine... Ve adı da o nedenle de DELİ AYTEN...

 

1935’te fakir bir Roman ailesinin çocuğu olarak dünyaya gelir.
3 yaşında menenjit hastalığı geçirir ve konuşma sıkıntısı çeker.
13-14 yaşlarında geldiğinde Cümbüş Hasan'a (Bayındıroğlu) sevdalanır...
Ailesi bu ilişkiye karşı çıkar. Ayten yemeden içmeden kesilir...
Ailesi rıza göstermek zorunda kalır... Alkoliktir Hasan…
Ayten ile Hasan bir buçuk yıl evli kalırlar.
Hasan iş bulamaz, yine meyhaneye gitmeye başlar. Çok ayrılıp barışırlar ama bir gün Hasan meyhanede ölüverince Ayten delirir.

Esnaf yolunu gözler

Ve olay sonrası Deli Ayten, Bursa sokaklarında beyaz elbisesi, Hasan'ın hediye çantaları ile dolaşır durur.
Sabahları ise esnaf onun yolunu gözler...
Deli Ayten'in konakladığı dükkanda bereketin kilidi açılır.
Sabahları aynı saatte gelir aynı saatte döner... Her gün böyledir.

Heykeli dikilir

Sonra bir gün gelmez. Tarih 12 Mart 1992 günü Kızyakup Mahallesi'ndeki evinde ölü bulunur. Cenaze törenine 3 bin Bursalı katılır... Ve sonrasında Osman Gazi, Orhan Gazi, Ahmet Hamdi Tanpınar ve Zeki Müren'in büst ve heykellerinin bulunduğu Kamberler Tarih ve Koordinasyon Parkı'na onun da heykeli dikilir.

Altepe eleştiriler için ise "Bursalılar kadirşinastır. Deli Ayten, Kızyakup'ta doğup ömrünü burada tamamlamış, 40 yıl sokaklarında dolaşmış. Şimdi biz buraya bir tarih ve anı parkı yapacağız da onun heykelini dikmeyeceğiz öyle mi?" der.

Bi'SORU DAHA?

Tarık Ünlüoğlu kimdir? Rol aldığı film ve diziler hangileridir?

TV ekranlarından tanıdığımız Tarık Ünlüoğlu nereli? Tarık Ünlüoğlu sinema dünyasına nasıl girdi? Rol aldığı film ve diziler hangileri?

Mario Levi kimdir ve edebiyata bakışı nasıldır?

Mario Levi kaç dil biliyor? Mario Levi'nin hayali neydi ne oldu? Edebiyat çizgisi nasıldır ve Mario Levi'ye göre yazarlık nedir?

Burhan Felek kimdir? Felek'in Türk sporuna hizmetleri nelerdir?

Burhan Felek'in hayatı nasıldır? Burhan Felek'in Türk basınına ve sporuna katkıları nelerdir? Burhan Felek hangi görevlerde bulunmuştur?

Kamil Ocak kimdir?

Gaziantep’le özdeşleşmiş olan ve stada da adını veren Kamil Ocak kimdir? Hangi görevlerde bulunmuştur? Gaziantep'te adına neler vardır?