Yeme içme kısmını bir kenara bırakıp son günlerin çok konuşulan ve tartışılan ismi ve önemli değeri Canan Karatay’ı ne kadar tanıyoruz ve gerçekten doğru mu tanıyoruz!... Kimdir bu Canan Karatay?

Harputlu köklü bir ailenin kızı... Kadınlarda yaş söylenmez ama kendisi açık açık ifade ediyor. 1943’lü. Elazığ’da mutlu ve bahçeli bir ailede büyüdü. Babası avukat, annesi öğretmen.
500 yıllık köklü bir aileden (Efendigil) geliyor. Ailesinde herkes ulema...

Canan Karatay’da annesinin etkisi büyük... Annesi öksüz ve yetimdi. Halasının baktığı annesi Adana Kız Lisesi’nde yatılı okuduktan sonra öğretmen oldu. Dönüş yolunda iki memur tarafından alınıp Ankara’ya götürüldü... Nedeni ise çok başarılı olması... O dönem Mustafa Kemal’in getirdiği uygulama sonunda başarılı öğrenciler Ankara’da ekstra eğitime tabi tutuluyordu. Fen ve Biyoloji öğretmeni olarak yetiştiriliyorlardı.
Annesi, halasının aracılığıyla babası ile tanıştırıldı.

Canan Karatay, annesi gibi inanmadığı hiçbir şeyi yapmaz inandığını ise kendi deyimi ile dibine kadar.
1961 yılında Üsküdar Amerikan’da okudu. Burada kendi ayakları üzerinde durmayı ve başkalarına yardım etmeyi öğrendi. Hafta sonları yetimhanelere giderdi ve Zeynep Kamil’de hasta çocuklara kitap okurdu.
Tenis, voleybol ve basketbol oynadı.
Kariyer yapmak adına evliliği ikinci plana attı ve 36 yaşında evlendi.

Tıp’ta okurken 1965’ten 1972’ye kadar her laz Anadolu köylerine gönüllü olarak gitti.
1972’de iç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı olu. İngiltere hükümetinden burs aldı.
Döndüğünde Türkiye’de ilk koroner ünitelerini kurdu. 1974 yılında kardiolog olarak tek başına Türkiye’de ilk kalp pili ameliyatını gerçekleştirdi.
Güney Afrika’da dünyada ilk kalp naklini gerçekleştiren Dr. Christian Barnard’ın ekibiyle çalıştı.

1987-1995 yılları arasında State University of New York Health Science’de kalp hastalıkları alanlarında araştırmalar yaptı.

1995-1997 yılları arasında Gaziantep ve İstanbul’daki birçok özel hastanede, ‘koroner yoğun bakım’ ve ‘koroner anjiyografi laboratuvarları’nı kurdu.

1997-2002 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, 2002-2006 yılları arasında da Kadir Has Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı.

2006-2010 yılları arasında Türkiye’de ilk ve tek sağlık üniversitesi olan İstanbul Bilim Üniversitesi’nde rektörlük yaptı. Halen İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Ana Bilim Dalları’nda öğretim üyesi olarak çalışmakta.

'Karatay Diyeti'yle ün yaptı çok tartışmalara yol açtı. Diyetisyen ve diyet uzmanı değildir çok değerli kardiyoloji profesörüdür.

Canan Karatay, Ali Başak Karatay ile evli. Mehmet Rahmi Karatay adında bir oğulları var.

KİTAPLARI:

  • Karatay Diyeti
  • Karatay Mutfağı
  • Karatay Diyeti'yle Yaşam Boyu Sağlık
  • Karatay Diyeti'yle Obezite ve Diyabete Çözüm Var
  • Karatay Diyeti'yle Beslenme Tuzaklarından Kurtuluş Rehberi
  • Anne Adayları ve Hamileler İçin Karatay Diyeti

Bi'SORU DAHA?

Sinan Erdem kimdir?

İstanbul'da spor salonuna (Ataköy'de) adı verilen Sinan Erdem kimdir? Sinan Erdem'in sporla ilgisi nedir? İşte Sinan Erdem'in hayatı...

Everest Dağı’na ilk çıkanlar kimdir?

Dünyanın en yüksek dağı olan ve 8848 metre yüksekliğe sahip Everest Dağı, dağcılar için cazibe merkezidir... Everest’in zirvesine çıkıldığında yıl...

Emre Demir kimdir?

Süper Lig tarihinin en genç golcüsü olan Kayserisporlu Emre Demir kimdir? Emre Demir hangi mevkilerde oynuyor ve futbol stili nasıldır?

Pierre Loti kimdir? Pierre Loti Tepesi'nin hikayesi nasıldır?

Pierre Loti olarak bilinen kahvesiyle ünlü yer İstanbul’un neresindedir? Pierre Loti kimdir ve İstanbul’la bağlantısı nedir? Pierre Loti’ye TBMM’den gönderilen...