Aşık Mahzuni Şerif nerelidir? Aşık Mahzuni Şerif'in eğitim ve sanat hayatı nasıldır? Neden yargılanmıştır ve hapis yatmıştır? Unutulmaz eserleri hangileridir?

1989-1991 yılları arasında Halk Ozanları Federasyonu tarafından dünyanın en büyük 3 ozanı arasında gösterilen bir değer; Aşık Mahzuni Şerif.

Asıl adı; Şerif Cırık’tır.
17 Kasım 1939'da Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinin Berçenek köyünde doğdu.
Berçenek’te ilkokul olmadığı için Elbistan’ın Alembey Köyü’nde, Lütfü Efendi Medresesinde Kur’an eğitimi aldı.
1956 yılında kendi köyüne ilkokul gelmesiyle birlikte birlikte buradan mezun oldu.

1955 yılında, sonradan Ankara'ya nakledilen Mersin Astsubay Okulu'na kaydoldu. 1959'da okulu bitirerek ordonat tekniker sınıfına ayrılarak Ankara Ordonat Tekniker Okulu'nda eğitim almaya başladı. Burada okurken yapılan bir arama sonucu çantasında Alevi-Bektaşi ozanlarının şiirleri ve Marksizm ile ilgili kitaplar çıkmasıyla okuldan kaçtı ve bir daha geri dönmedi. 1961'da Kuleli Askerî Lisesi'nde gitti fakat maddi zorluklardan ötürü eğitimini yarıda bıraktı.

Sanat hayatı

Bağlamaya amcası Aşık Fezai (Behlül Baba) sayesinde merak saldı.
Mahzuni Şerif özellikle 60'lı yıllarda yükselişe geçti. Ankara'da, Fikret Otyam, Feyzullah Çınar, Nesimi Çimen, Aşık Daimi, Kul Ahmet gibi ozanla bir araya gelmeye başladı. Otyam'la ilişkileri baba oğul gibiydi.

Mahzuni Şerif hakkında soruşturmalar başlatıldı. Kısa aralıklarla birkaç kez hapiste yattı.
Mahzuni Şerif, en sert eserlerini 70'li yıllarda yazdı. Aşıklığını şarkı yazarlığına da dönüştürmüş, dönemin en sevilen ozanı olmuştu.
68'in devrimci önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idam edildiği dönemde başbakan olan Nihat Erim için yazıldığı iddia edilen “Erim erim eriyesin” türküsünü plağa okuması yüzünden hapse atıldı (4 yıl almıştı 10 aya indirildi). Ayrıca 8 yıl boyunca sahneye çıkması da yurt dışına gitmesi de yasaklanmıştı. 

Türkü sözleri şöyleydi:
Köşkün sarayın yıkılsın
Erim erim eriyesin
Umudun suya dökülsün
erim erim eriyesin
Sürüm sürüm sürünesin.

‘Elhamdülillah Kızılbaş’ım’

Mahzuni, ilk evliliğini dayısının kızı Emine ile imam nikahı kıyılarak yaptı. Bu evlilikten, Züleyha adını verdikleri bir kızları oldu. Emine’ye boşanmak istediğini bir mektupla bildirdi ve bu evlilik böyle bitti…
İtalyan asıllı Sovina’ya aşık olmuştu. Adını Suna olarak değiştiren Sovina ile kaçarak evlendi. Bu evlilikten Ferhat, Şirin ve Emrah adını verdikleri üç çocukları oldu. Suna’nın evi terk etmesinin ardından Mahzuni, üçüncü evliliğini Gaziantep’te ilkokul öğretmeni olan Fatma Hanım ile yaptı. Bu evlilikten de Derya, Ali, Şeyda ve Yetiş adını verdikleri dört çocukları oldu.

asik mahzuni serif kimdir unutulmaz eserleri hangileridir

2001 yılının Kasım ayında kendisine, "Elhamdülillah Kızılbaş'ım ve laikim. Ben değil, yedi sülalem Kızılbaş'tır. Bir suç varsa o da dedemdedir” dediği için, DGM tarafından aleyhinde dava açıldı. Duruşma 27 Aralık 2001 tarihinde DGM'de yapıldı.
Evli, sekiz çocuk, dört torun sahibi olan Mahzuni Şerif 17 Mayıs 2002 tarihinde Almanya Köln'de vefat etti. Vefat ettiğinde, Devlet Güvenlik Mahkemesi'ndeki davası henüz sonuçlanmamıştı. Vasiyeti üzerine Nevşehir'in Hacı Bektaş ilçesine gömüldü.

Mahzuni Şerif’in bazı eserleri

Oy Bizim Eller
Acı Doktor
Dom Dom Kurşunu
Yuh Yuh
Yedin Beni
Fadimem
Merdo
Mevlam Gül Diyerek
Dostum Dostum
Han Sarhoş Hancı Sarhoş
Çeşmi Siyahım
Yalan Dünya
Ağlasam mı?
Sivas Dramı
Zevzek
Fırıldak Adam

Tüm yaşamı boyunca 453 plak, 58 kaset çıkardı; 8 kitap yazdı. TRT, onun adına 2 belgesel çekti. Araştırmacı Yazar Battal Pehlivan, Mahzuni’nin yaşamı üzerine yaptığı incelemeye "Dom Dom Kurşunu" adını verdi.