Türk sinemasının önemli figürlerinden olan Ali Şen, nereli? Ali Şen’in asıl mesleği neydi? Ali Şen’in sinema dünyasına girmesi nasıl oldu?

Ali Şen dendiğinde iki isim akla gelir. Bir sinema dünyasının önemli değeri ve oyuncusu Ali Şen, diğeri de Fenerbahçe Kulübü’nün efsane başkanı Ali Şen. Bizim anlatacağımız kişi sinema dünyasının önemli figürü...

Ali Şen kimdir?

1918'de henüz Osmanlı İmparatorluğu yıkılmadan önce Adana'da dünyaya geldi.

Marangozluk yaparak geçimini sağlıyordu. İlk kez Adana Halkevi'nde sahneye çıktı. Daha sonra da 1944-46 yılları arasında gezginci Sadi Tek Tiyatrosu'nda oynadı. İstanbul’a gitti ve orada da marangozluk mesleğine devam etti. Aynı zamanda bir fabrikada usta olarak da çalıştı.

İstanbul'da Ses Tiyatrosu’nda Vahi Öz‘ün grubunda oynadı. Kameralar karşısında ilk rolünü 1954 yılında Turgut Demirağ‘ın filmi “Ahretten Gelen Adam” filminde oynadı.

Yılanların Öcü (1962) filminde canlandırdığı muhtar ve Vurun Kahpeye (1964) filminde canlandırdığı Hacı Fettah tiplemeleriyle unutulmazlar arasına girdi.

Şener Şen’in babası

Hem iyi, hem kötü karakterleri canlandırdı. Pintilik de vardı Ali Şen’de huysuzluk da. Oyunculuk kariyeri boyunca yaklaşık 300 filmde rol aldı.

Ali Şen kendini gibi ünlü bir oyuncu olan Şener Şen'in de babasıdır.

15 Aralık 1989 tarihinde geçirdiği beyin kanaması sonucu hayıtın kaybetti ve Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Bi'SORU DAHA?

Ali Ekber Çiçek kimdir?

Ali Ekber Çiçek’in kısaca hayatı nasıldır? Ali Ekber Çiçek’in müzikle tanışması nasıl olmuştur? Ali Ekber Çiçek'in unutulmaz türküleri hangileridir?

Mihri Müşfik Hanım kimdir?

Arama motoru Google tarafından doodle yapılan Türkiye’de çağdaş resim çalışmalarını başlatan ilk kadın ressam Mihri Müşfik Hanım... Onu yakından...

Ömer Bayram kimdir? Ömer Bayram futbola nasıl başladı?

Galatasaray'ın yeni transferi Ömer Bayram futbola nasıl başladı? Futbolun hayatındaki yeri ve önemi ne oldu? Örnek aldığı futbolcular kimlerdi? İşte Ömer...

Amin Maalouf kimdir? Amin Maalouf’un unvanları nelerdir?

Amin Maalouf'un kısaca hayatı nasıldır? Amin Maalouf doğulu mu batılı mı? Amin Maalouf'un gözünden İstanbul nasıldır? Amin Maalouf'un eserleri...