Türk sinemasının önemli figürlerinden olan Ali Şen, nereli? Ali Şen’in asıl mesleği neydi? Ali Şen’in sinema dünyasına girmesi nasıl oldu?

Ali Şen dendiğinde iki isim akla gelir. Bir sinema dünyasının önemli değeri ve oyuncusu Ali Şen, diğeri de Fenerbahçe Kulübü’nün efsane başkanı Ali Şen. Bizim anlatacağımız kişi sinema dünyasının önemli figürü...

Ali Şen kimdir?

1918'de henüz Osmanlı İmparatorluğu yıkılmadan önce Adana'da dünyaya geldi.

Marangozluk yaparak geçimini sağlıyordu. İlk kez Adana Halkevi'nde sahneye çıktı. Daha sonra da 1944-46 yılları arasında gezginci Sadi Tek Tiyatrosu'nda oynadı. İstanbul’a gitti ve orada da marangozluk mesleğine devam etti. Aynı zamanda bir fabrikada usta olarak da çalıştı.

İstanbul'da Ses Tiyatrosu’nda Vahi Öz‘ün grubunda oynadı. Kameralar karşısında ilk rolünü 1954 yılında Turgut Demirağ‘ın filmi “Ahretten Gelen Adam” filminde oynadı.

Yılanların Öcü (1962) filminde canlandırdığı muhtar ve Vurun Kahpeye (1964) filminde canlandırdığı Hacı Fettah tiplemeleriyle unutulmazlar arasına girdi.

Şener Şen’in babası

Hem iyi, hem kötü karakterleri canlandırdı. Pintilik de vardı Ali Şen’de huysuzluk da. Oyunculuk kariyeri boyunca yaklaşık 300 filmde rol aldı.

Ali Şen kendini gibi ünlü bir oyuncu olan Şener Şen'in de babasıdır.

15 Aralık 1989 tarihinde geçirdiği beyin kanaması sonucu hayıtın kaybetti ve Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Bi'SORU DAHA?

Ersan Şen kimdir?

Genelde akşamları TV ekranlarında gördüğümüz ve hukukçu kimliği ile açıklamalar yapan Ersan Şen kimdir? Hangi fakülteyi bitirdi? Akademik kariyeri...

Sait Faik Abasıyanık kimdir?

Sait Faik Abasıyanık'ın eğitim hayatı nasıldır? Sait Faik Abasıyanık'ın eserleri nelerdir? Sait Faik Abasıyanık'ın edebiyata bakışı nasıldır?

Malala Yousafzai kimdir?

2014 Nobel Barış Ödülü’nü almaya hak kazanan Pakistanlı çocuk aktivist. Ünü dünyaya yayıldı sesini özellikle bir konuda çok iyi duyurdu...

Nasuh Mahruki kimdir?

Nasuh Mahruki nerede doğdu? Nasuh Mahruki'nin eğitim hayatı nasıl geçti? Nasuh Mahruki'nin yaptığı spor branşları nelerdir? Nasuh Mahruki'nin...