Toh kuşu nerelerde yaşar? Toh kuşunun özelliği nedir? Toh kuşunun başına neler gelir? Diğer kuşların Toh kuşuna bakışı nasıldır?

Antik Mayalılar tarafından anlatılar bir hikayedir Toh kuşu efsanesi! Yucatan Yarımadası'nda yaşanır.

Toh kuşunun özellikleri

Toh kuşu burada bölgedeki ormanlara giren maceraperestlere, büyük mağaraların içinde kuyular bulmaları için yol gösterir.
Top kuşu mağara gibi ıssız bölgelerde yaşarlar.
Ötüşü dikkat çekicidir ve kendine has kuyruğu vardır. Ki kuyruğu güneşte parlayan ve sürekli hareket eden tüylerle kaplıdır. O bölgedeki diğer kuşlara benzemez.

 

Toh kuşu efsanesi

Bu kuş yıllar yıllar önce kraliyet ailesinin bir parçasıdır. Uzun ve renkli bir kuyruğu vardır. O kadar güzeldir ki herkes onun üstün bir kuş ırkının mensubu olduğunu düşünür. Diğer tüm canlılar güzel kuyruğuna hayrandır ve ona büyük saygı duyar.
Top kuşu o kadar güzel ve o kadar herkesi kendine hayran bırakır ki aşırı derecede kendini beğenen tavırlar sergilemeye başlar. Güzel kuyruğunu kirletme korkusuyla, çalışamayacağını söyler.
Toh kuşunun ihtiyaç duyduğu su ve yiyeceği diğer kuşlar getirir. Diğer kuşlar yuvasını yapıp uyuyacağı yeri de ayarlar. Toh kuşu özetle hiçbir iş yapmaz.
Geç uyanıp ardından tüm ormanın en güzel kuşlarının olduğu kraliyet bahçesine gider. Sıradan şeylerden konuşup boş boş gülerler. Günlerini böyle geçirir.
Toh kuşu aynı zamanda çok da huysuzdur. Öyle herhangi bir yiyeceği değil, ormandaki en güzel yiyecekleri yemek ister. Diğer kuşlar onu memnun etmek için çok uğraşsalar da bu kuş asla hiçbir şeyden tatmin olmaz.

 

Bir gece, bilge bir baykuş korkunç bir fırtınanın yaklaştığının haber verir. (50 yılda bir meydana gelen fırtına). Gök gürültüsü ve şimşek tüm ormanı ayağa kaldırır. Eğer hayatta kalmak istiyorlarsa hemen bir sığınak inşa etmeleri gerekir.
Tüm kuşlar hemen hazırlık yapmaya başlar. Ağaçkakan, papağan ve tukan sığınak inşa etmek için dalları kesmeye başlar. Hindiler gibi daha büyük kuşlar daha ağır dalları taşır. Karga ve bıldırcın gibi daha küçük kuşlar küçük bitkileri taşır.

Zaman geçtikte bulutlar zaman geçtikçe daha da kararmaya başlamış. Fakat Toh kuşu hiçbir şey yapmaz. Yalnızca diğer kuşların sığınak inşa etmelerinin bitmesini bekler. Fakat diğer kuşlar bir anda bu durumdan bıktıklarını belli ederler ve Toh kuşunun da yardım etmesini isterler.
Toh kuşunun bu istek karşısında canı sıkılır. Fakat sığınaksız kalma korkusuyla bu işi yapmak için diğer kuşlara katılır. Azıcık çalışma sonrası yorulur. Çalışmanın kendine göre olmadığını düşünerek diğer kuşların görmediği zaman bir mağaraya gidip saklanır. Mağaranın içinde biraz uzanır ve uyuya kalır.

Kuyruğuna olanlar ve acı son

Fırtınanın başladığının dahi farkına varamaz. Sadece birkaç dakika çalışmaktan aşırı yorulduğu için gök gürültüsü onu uyandırmaz. İşin kötüsü mağara çok küçüktür ve Toh kuşunun güzel kuyruğu mağaranın dışında kalır.

Fırtına tüm gün ve gece boyunca sürer. Ertesi gün güneş parıl parıl parlamaya başlar. Diğer kuşlar sığınaklarından, Toh kuşu da mağarasından dışarı çıkar. Toh kuşu her şeyin normale döneceğini düşünür. Toh kuş günlük rutinine dönmek için kraliyet bahçesine geri döner. Fakat bahçeye vardığında herkes ona gülmeye başlar. Fırtına Toh kuşunun harikulade ve görkemli kuyruğunu neredeyse tamamen yok etmiştir. Utanç içinde Toh kuşu mağaraya döner ve bir daha hiç dışarı çıkmaz. Gururu ve bencilliği yüzünden izbe bir yerde tek başına yaşamak ve çalışarak kaşiflere yol göstermekle cezalandırılır.

Bi'SORU DAHA?

Yaşlı marangozun son yaptığı evin hikayesi nasıldır?

“Ailemle ve torunlarımla zaman geçirmek istiyorum” diyen marangozdan patronun son bir isteği vardır. O istek ve şaşırtan derslik sonuç...

Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nun duygulandıran hikayesi nasıldır?

Koronavirüs sebebiyle hayatını kaybeden İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Dahiliye bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nun duygulandıran...

Neyzen Tevfik’in Fahrettin Kerim şişesi hikayesi nasıldır?

Neyzen Tevfik, neydeki ustalığını nasıl gösterir? Fahrettin Kerim şişesi ne demektir? Meyhanede Neyzen Tevfik’e kafa tutan gence ne olur?

Köy Enstitüsü öğrencilerinin soğukla mücadelesi nasıl olmuştur?

Köy Enstitüsü mezunu olan Talip Apaydın dondurucu soğukta yaşadıkları bir anıyı ve o güç şartlardaki çalışmalarını anlatıyor. İşte yüreklere hitap...

Hannah ve Michael'in aşk hikayesi nasıl sonuçlanmıştır?

Bir cüzdan ve içinden çıkan bir mektup. Hannah ile Michael'in çocukluk aşkları, cüzdanı bulan kişinin araştırması ve sonrası...

Yolsuzluğu bildiren ve görevinden alınan şair kimdir?

1975’te İstanbul’da Darphane’de müdürdür ve oradaki yolsuzlukları tespit edip rapor halinde Ankara’ya gönderir. İşte yolsuzluğu bildiren ve...

Sen de mi Brütüs’ün hikayesi nasıldır?

Sen de mi Brütüs sözü nasıl çıkmıştır? Sen de mi Brütüs sözünü kim söylemiştir? Sen de mi Brütüs sözüyle anlatılmak istenen nedir? 

Baba ile oğlunun çivi hikayesi nasıldır?

Baba, bir gün oğluna bir torba çivi verir ve kapıyı da gösterir... Her kavgada kapıya bir çivi çakılacaktır... Oğlu denileni yapar ve çivileri...