Toh kuşu nerelerde yaşar? Toh kuşunun özelliği nedir? Toh kuşunun başına neler gelir? Diğer kuşların Toh kuşuna bakışı nasıldır?

Antik Mayalılar tarafından anlatılar bir hikayedir Toh kuşu efsanesi! Yucatan Yarımadası'nda yaşanır.

Toh kuşunun özellikleri

Toh kuşu burada bölgedeki ormanlara giren maceraperestlere, büyük mağaraların içinde kuyular bulmaları için yol gösterir.
Top kuşu mağara gibi ıssız bölgelerde yaşarlar.
Ötüşü dikkat çekicidir ve kendine has kuyruğu vardır. Ki kuyruğu güneşte parlayan ve sürekli hareket eden tüylerle kaplıdır. O bölgedeki diğer kuşlara benzemez.

 

Toh kuşu efsanesi

Bu kuş yıllar yıllar önce kraliyet ailesinin bir parçasıdır. Uzun ve renkli bir kuyruğu vardır. O kadar güzeldir ki herkes onun üstün bir kuş ırkının mensubu olduğunu düşünür. Diğer tüm canlılar güzel kuyruğuna hayrandır ve ona büyük saygı duyar.
Top kuşu o kadar güzel ve o kadar herkesi kendine hayran bırakır ki aşırı derecede kendini beğenen tavırlar sergilemeye başlar. Güzel kuyruğunu kirletme korkusuyla, çalışamayacağını söyler.
Toh kuşunun ihtiyaç duyduğu su ve yiyeceği diğer kuşlar getirir. Diğer kuşlar yuvasını yapıp uyuyacağı yeri de ayarlar. Toh kuşu özetle hiçbir iş yapmaz.
Geç uyanıp ardından tüm ormanın en güzel kuşlarının olduğu kraliyet bahçesine gider. Sıradan şeylerden konuşup boş boş gülerler. Günlerini böyle geçirir.
Toh kuşu aynı zamanda çok da huysuzdur. Öyle herhangi bir yiyeceği değil, ormandaki en güzel yiyecekleri yemek ister. Diğer kuşlar onu memnun etmek için çok uğraşsalar da bu kuş asla hiçbir şeyden tatmin olmaz.

 

Bir gece, bilge bir baykuş korkunç bir fırtınanın yaklaştığının haber verir. (50 yılda bir meydana gelen fırtına). Gök gürültüsü ve şimşek tüm ormanı ayağa kaldırır. Eğer hayatta kalmak istiyorlarsa hemen bir sığınak inşa etmeleri gerekir.
Tüm kuşlar hemen hazırlık yapmaya başlar. Ağaçkakan, papağan ve tukan sığınak inşa etmek için dalları kesmeye başlar. Hindiler gibi daha büyük kuşlar daha ağır dalları taşır. Karga ve bıldırcın gibi daha küçük kuşlar küçük bitkileri taşır.

Zaman geçtikte bulutlar zaman geçtikçe daha da kararmaya başlamış. Fakat Toh kuşu hiçbir şey yapmaz. Yalnızca diğer kuşların sığınak inşa etmelerinin bitmesini bekler. Fakat diğer kuşlar bir anda bu durumdan bıktıklarını belli ederler ve Toh kuşunun da yardım etmesini isterler.
Toh kuşunun bu istek karşısında canı sıkılır. Fakat sığınaksız kalma korkusuyla bu işi yapmak için diğer kuşlara katılır. Azıcık çalışma sonrası yorulur. Çalışmanın kendine göre olmadığını düşünerek diğer kuşların görmediği zaman bir mağaraya gidip saklanır. Mağaranın içinde biraz uzanır ve uyuya kalır.

Kuyruğuna olanlar ve acı son

Fırtınanın başladığının dahi farkına varamaz. Sadece birkaç dakika çalışmaktan aşırı yorulduğu için gök gürültüsü onu uyandırmaz. İşin kötüsü mağara çok küçüktür ve Toh kuşunun güzel kuyruğu mağaranın dışında kalır.

Fırtına tüm gün ve gece boyunca sürer. Ertesi gün güneş parıl parıl parlamaya başlar. Diğer kuşlar sığınaklarından, Toh kuşu da mağarasından dışarı çıkar. Toh kuşu her şeyin normale döneceğini düşünür. Toh kuş günlük rutinine dönmek için kraliyet bahçesine geri döner. Fakat bahçeye vardığında herkes ona gülmeye başlar. Fırtına Toh kuşunun harikulade ve görkemli kuyruğunu neredeyse tamamen yok etmiştir. Utanç içinde Toh kuşu mağaraya döner ve bir daha hiç dışarı çıkmaz. Gururu ve bencilliği yüzünden izbe bir yerde tek başına yaşamak ve çalışarak kaşiflere yol göstermekle cezalandırılır.

Bi'SORU DAHA?

Dicle Köy Enstitüsü'nün ışıklandırılma hikayesi nasıldır?

Para yok, imkan yok ama Diyarbakır'daki okulun ışıklandırılması gerekiyor. İsmail Hakkı Tonguç sıkıntısını Hasanoğlan Köy Enstitüsü'nde dile...

Papa ve Moiz’in müzakeresi nasıl sonuçlanır?

Papa ile Yahudilerin temsilcisi Moiz’in Roma’da kalıp kalmayacaklarını belirleyeceği müzakerede neler yaşanır? İşaret dili ve sonuç...

Halife Me'mun'a hocasının sopayla verdiği ders nedir?

Zulümle ilgili ibretlik bir hikaye... Harun Reşit'in oğlu Me'mun ile hocası arasında yaşanan sopa hikayesi ve çıkan sonuç...

Sabahattin Ali kendisini takip eden polisten ne rica etmiştir?

Düşünceleriyle, fikirleriyle ve kalemiyle her anlamda sivrilen, beğenilen, şiirleri dillerden düşmeyen ancak zalanında çok sıkıntılar çeken...

Emekli adam gürültü yapan çocukları nasıl susturur?

Okuldan çıkan çocuklar bağırıp çağırarak çöp bidonunu tekmeler çevreyi rahatsız eder. Bakın emekli adam nasıl bir yöntem izler?

FBI'ın patates tarlası hikayesi nasıldır?

Yaşlı adamın hapisteki oğluyla mektuplaşmasının içeriğinde neler vardır? FBI ve yerel polis sabaha karşı tarlayı neden kazmıştır? İşte patates...

Muzla verilen hayat dersi nasıldır?

Bir tarafta gezgin bir kişi, diğer tarafta bilge kişilik ve torbanın içindeki muzlar. İşte muzlarla verilen hayat dersi...

Hasanoğlan Köy Enstitüsü'nde sobayı yakan amca kim?

1947 mezunu öğretmen Mehmet Şener, Hasanoğlan Köy Enstitüsü'nde yaşanan ve kendisini çok etkileyen "Bu amca kim?" anısını anlatır...